ՀՊՏՀ ուսանողները Սամարայում մասնակցել են «Ռուսաստանյան ուսանողական գարուն» փառատոնին
ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի «Ակտուարական և ֆինանսական մաթեմատիկա» մասնագիտության 2-րդ կուրսի ուսանողներ Արևիկ Սանամյանն ու Վիգեն Ներսեսյանը օրերս են վերադարձել ՌԴ Սամարա քաղաքից։ Մայիսի 18-24-ը ՀՊՏՀ-ականները մասնակցել են «Ռուսաստանյան ուսանողական գարուն» համառուսաստանյան 30-րդ փառատոնին։
ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության, ինչպես նաև մշակույթի նախարարությունների հովանու ներքո անցկացվող փառատոնի նպատակը ուսանող երիտասարդության շրջանում հոգևոր և մշակութային առաջընթացի ապահովումն է, գեղագիտական արժեքների պահպանումն ու զարգացումը, սոցիալական ինտելեկտի աճի ապահովումը:
Փառատոնին մասնակցել են ՌԴ 85 բուհերի ավելի քան 3500 ուսանողներ և շուրջ 200000 հանդիսատես ԱՊՀ երկրներից։ ՀՀ ԿԳՄՍՆ նախաձեռնությամբ Հայաստանից փառատոնին ներկա են գտնվել չորս ուսանողներ, որոնցից երկուսը՝ ՀՊՏՀ-ից։
Փառատոնի շրջանակում մեր ուսանողները մասնակցել են դասախոսությունների, ուսուցողական, մշակութային, սպորտային և ինտելեկտուալ միջոցառումների, ծանոթություններ են հաստատել, զբոսնել Վոլգայի մերձափնյա վայրերում, հաղորդակցվել ռուսական մշակույթին, ներկայացրել յուրաքանչյուրն իր երկրի մշակույթը, երգն ու պարը։
Ռուսաստան կատարած այցից մեր ուսանողների ստացած տպավորություններն անկրկնելի են։ Խոստովանում են՝ ամեն ինչ հրաշալի էր՝ չհաշված եղանակը։ Այնքան են խանդավառված, որ որոշել են հաջորդ տարի այստեղ էլ նմանատիպ փառատոն կազմակերպել։

Студенты АГЭУ приняли участие в фестивале «Российская студенческая весна» в г. Самаре
Студенты второго курса факультета информатики и статистики АГЭУ Аревик Санамян и Виген Нерсенян, обучающиеся по направлению подготовки «Актуарная и финансовая математика», на днях вернулись из Самары (РФ). Наши студенты приняли участие в ХХХ всероссийском фестивале «Российская студенческая весна», прошедшем 18-24 мая в г. Самаре.
Целью Фестиваля, проводимого под эгидой Минобрнауки и Министерства культуры РФ, является сохранение и приумножение нравственных и культурных достижений студенческой молодежи, совершенствование системы эстетического воспитания студенческой молодежи.
В фестивале приняли участие более 3500 студентов из 85 вузов РФ и около 200000 зрителей из стран СНГ. По инициативе МОНКС РА четверо студентов приняли участие в Фестивале, двое из них яляются студентами АГЭУ.
В рамках Фестиваля наши студенты приняли участие в различных студенческих, культурных, спортивных и интеллектуальных мероприятиях, присутствовали на лекциях, познакомились с интересными людьми, приобщились к русской культуре, представили свою страну и ее культуру. Для участников были также организованы экскурсии по Самаре и Поволжью.
Наши студенты вернулись из Самары с незабываемыми впечатлениями. Они отметили, что все было прекрасно, кроме погоды. Наши студенты настолько воодушевлены, что решили в следующем году организовать подобный фестиваль и в нашей стране.