ՀՊՏՀ-ն միավորել էր երիտասարդ նորարարներին. միջազգային մրցույթի հաղթողները հայտնի են (լուսանկարներ)
«Էրազմուս+»-ի «Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները՝ երիտասարդների ձեռներեցության համար» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում անցկացվեց "StartUp-Project" միջազգային երիտասարդական մրցույթը: Այսօր ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում մրցույթի մասնակիցները, կազմակերպիչները և միջազգային ժյուրին ներկա գտնվեցին բացման հանդիսավոր արարողությանը, ապա 87 հայտերից նախնական փուլով ընտրված 18 երիտասարդական թիմերը հանդես եկան իրենց բիզնես նախագծերի շնորհանդեսներով: Ներկայացուցիչներ կային հայաստանյան և արտերկրի (տարածաշրջանի) կրթօջախներից. մրցակցում էին ՀՊՏՀ-ի, Երևանի պետական համալսարանի, Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի, ՀՊՏՀ ֆինանսատնտեսագիտական քոլեջի, Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի Երևանի մասնաճյուղի, Եվրոպական համալսարանի, Վանաձորի պետական մանկավարժական համալսարանի, Վինիցայի ազգային ագրարային համալսարանի (Ուկրաինա), Կարագանդայի պետական համալսարանի (Ղազախստան), Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջի 18 թիմերը: Մասնակցում էին 1-5 հոգուց բաղկացած խմբեր, որոնք 15-35 տարեկան երիտասարդ գործարարներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ էին, ունեին նորարարական բիզնես գաղափարներ և ցանկություն` իրականացնելու դրանք: Միջազգային ժյուրիի կազմում ներգրավված էին Արևելյան գործընկերության երկրների և Եվրամիության գործարար շրջանակների և բիզնես կազմավորումների ներկայացուցիչներ:
Շնորհանդեսներից հետո մրցատյանը վերլուծեց ու գնահատեց նախագծերը. 1-3-րդ մրցանակային տեղերը բաշխվեցին այսպես՝ 1-ին տեղը զբաղեցրեց «Doctor Math» միացյալ թիմը, որի անդամները հայաստանյան տարբեր բուհերից էին (այդ թվում՝ ՀՊՏՀ-ից) , 2-րդը՝ «Ոսկանյան պարֆյում» թիմը, որը ներկայացնում էր ՀՊՏՀ-ն, 3-րդը՝ “Автоматизированная гидроферма” ուկրաինական համալսարանի թիմը: Մրցանակներ շնորհվեցին նաև 4 անվանակարգերում՝ «Ամենանորարարական», «Ամենաերիտասարդական», «Ամենակիրառելի», «Ամենաավանդական»: Նրանք ստացան մրցանակներ ու հավաստագրեր, առաջին տեղը զբաղեցրած թիմը՝ նաև գավաթ և հնարավորություն՝ մասնակցելու բիզնես սեմինարի: Իսկ մնացած թիմերը ստացան մասնակցության հավաստագրեր:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը զրուցեց հաղթող թիմի ներկայացուցիչ, ՀՊՏՀ ասպիրանտ Անի Սարգսյանի հետ, ով նշեց, որ իրենց նախագիծը, ըստ էության, առցանց կրթական հարթակ է, որը աշակերտներին դյուրին և գրավիչ մեթոդներով սովորեցնում է մաթեմատիկա: Այն բջջային հավելված է, որի մշակման համար թիմը երկու տարի աշխատել է:
Շնորհավորում ենք մրցույթի հաղթողներին, կազմակերպիչներին և մասնակիցներին:
Հիշեցնենք, որ «StartUp-Project» միջազգային երիտասարդական մրցույթն անցկացվեց «Էրազմուս+» ծրագրի «Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները՝ երիտասարդների ձեռներեցության համար» («HEIFYE») ծրագրի շրջանակներում: Ծրագրի հիմքում ընկած է երիտասարդների ձեռներեցության ինտենսիվացման գաղափարը Արևելյան գործընկերության երկրներում և այդ երկրների ու Եվրոպական միության միջև՝ կիրառելով Արևելյան գործընկերության երկրներում հաջողված բիզնես մոդելների մշակման փորձը: «StartUp-Project» միջազգային երիտասարդական մրցույթի նպատակն է ձեռնարկատիրական նախաձեռնությունների և ստեղծագործական մտածելակերպի զարգացումը, բիզնես մոդելավորման հմտությունների ընդլայնումը և բիզնես պլանավորումը, ինչպես նաև բիզնես գաղափարների գնահատումը:
«HEIFYE» ծրագրի ՀՊՏՀ համակարգողն է ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ Դիանա Գալոյանը, մրցույթի կազմակերպմանն աջակցել է ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժինը:

АГЭУ объединил молодых инноваторов: стали известны имена победителей международного конкурса
В рамках программы «Эразмус +» «Высшие учебные заведения для молодежного предпринимательства» в Армянском государственном экономическом университете прошел международный молодежный конкурс "StartUp-Project". Сегодня участники конкурса, организаторы и международное жюри в большом зале АГЭУ присутствовали на торжественном открытии, затем 18 молодежных команд, отобранных из 87 заявок в результате предварительного этапа выступили с презентациями своих бизнес планов. Участвовали представители АГЭУ, Ереванского государственного университета, Российско-Армянского (Славянского) университета, Национального политехнического университета Армении, Финансово-экономического колледжа при АГЭУ, Ереванского филиала Московского государственного университета им. Ломоносова, Европейского университета, Ванадзорского государственного педагогического университета, Винницкого национального аграрного университета (Украина), Карагандинского государственного университета (Казахстан), Ереванского государственного колледжа информатики. Участвовали группы из 1-5 лиц – молодых бизнесменов, аспирантов, студентов, у которых есть инновационные бизнес-идеи и желание реализовать их. В состав международного жюри вошли представители Стран восточного партнерства и Деловых кругов Евросоюза и бизнес-организации.
После представления презентаций, жюри проанализировало и оценило проекты: призовые места распределились таким образом: 1-е место заняла объединенная команда «Doctor Math», членами которой были из разных вузов Армении (в том числе из АГЭУ), второе место – команда «Восканян парфюм» (АГЭУ), 3- место – команда украинского университета «Автоматизированная гидроферма». Призы были вручены в 4 номинациях: «Самая инновационная», «Самая молодежная», «Самая применимая», «Самая традиционные». Они получили призы и сертификаты, команда, занявшая первое место – также кубок и возможность принять участие в бизнес-семинаре. А остальные команды получили сертификаты участия.
Поздравляем победителей конкурса, организаторов и участников. Напомним, что международный молодежный конкурс "StartUp-Project" проводился в рамках проекта “Высшие учебные заведения для молодежного предпринимательства” (HEIFYE). В основе реализации программы лежит идея интенсификации молодежного предпринимательства в странах Восточного партнерства. Координатором программы в АГЭУ является заведующая кафедрой международных экономических отношений АГЭУ Диана Галоян. Конкурс прошел при поддержке отдела внешних связей АГЭУ.