ՀՊՏՀ-ում կայացավ Սուրեն Շաբոյանի «421/731․ կյանքը քո գրկում» գրքի շնորհանդեսը
Նոյեմբերի 12-ին ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՊՏՀ կառավարման ֆակուլտետի ուսանող Սուրեն Շաբոյանի «421/731․ կյանքը քո գրկում» գրքի շնորհանդեսը: Միջոցառումը համախմբել էր համալսարանի դասախոսներին, ուսանողներին, Սուրենի ընտանիքին, ընկերներին և բոլոր նրանց, ովքեր նրա հետ անցել են 2023 թվականի սեպտեմբերյան մարտերի դժվարին ճանապարհը: Սուրենը Արցախի բանակում պետք է ծառայեր 731 օր, սակայն ծառայությունն ընդհատվեց պատերազմով՝ տևելով 421 օր: Հենց այդ դժվարին և տպավորիչ հիշողություններն էլ հիմք դարձան գրքի ստեղծման համար:
Գրքի խմբագիրը ՀՊՏՀ լեզուների ամբիոնի դոցենտ Լիլիթ Հակոբյանն է, ով եղել է Սուրենի առաջին ընթերցողը և աջակցել է նրան գրքի ստեղծման ամբողջ ընթացքում:
Շնորհավորական խոսքերով հանդես եկան հոգեբան, պրոֆեսոր, գիտության վաստակավոր գործիչ Արզիկ Մխիթարյանը, ինչպես նաև 77 պաշտպանական բրիգադի ականանետային մարտկոցի ավագ սպա Րաֆֆի Դալաքյանը։ Վերջինս պատերազմի ընթացքում աջակցել է Սուրենին ու նրա մարտական ընկերներին՝ չկորցնելու կորովը, մինչև վերջ պայքարելու հայրենի հողի համար:
Հուզիչ էր Սուրենի պապիկի՝ Մարտակերտի շրջանի Դրմբոն համայնքի նախկին ղեկավար Սուրեն Շաբոյան խոսքը: Ելույթ ունեցավ նաև ՀՊՏՀ ռեկտորի խորհրդական, մարքեթինգի ամբիոնի դոցենտ Լիլիթ Դադայանը:
Միջոցառումը եզակի դարձավ ոչ միայն հուզառատ ելույթներով, այլ նաև երաժշտական կատարումներով: Արցախցի երգիչ Արթուր Խաչենցը և Սուրենի մարտական ընկեր Արման Խաչատրյանը իրենց կատարումներով մի քանի րոպեով ներկաներին մտովի տեղափոխեցին հայրենի Արցախ՝ փոխանցելով պատերազմի ծանր ու խոր զգացմունքները:
Սուրեն Շաբոյանի գիրքը, որը ծնվել է ականատեսի հուշերից ու հայրենասեր երիտասարդի հույզերից, կոչված է հավերժացնելու ծառայության և պատերազմի ժամանակ ապրած զգացմունքները՝ սերունդներին փոխանցելով հայրենիքի հանդեպ անձնվիրության օրինակ:

В АГЭУ состоялась презентация книги Сурена Шабояна «421/731: жизнь в твоих руках»
Презентация книги «421/731. Жизнь в твоих руках». Мероприятие собрало преподавателей университета, студентов, семью Сурена, друзей и всех, кто шел вместе с ним по сложному пути к сентябрьским сражениям 2023 года. Сурен должен был прослужить в армии Арцаха 731 день, однако служба была прервана войной, продолжавшейся 421 день. Именно эти тяжелые и впечатляющие воспоминания легли в основу создания книги.
Редактор книги – Лилит Акопян, доцент кафедры языков АГЭУ, которая была первым читателем Сурена и поддерживала его на протяжении всего
создания книги.
С поздравительными словами выступили психолог, профессор, заслуженный деятель науки Арзик Мхитарян, а также старший офицер минометной батареи 77-й бригады обороны Раффи Далакян. Последний во время войны поддерживал Сурена и его боевых друзей, чтобы не терять силы, бороться до конца за родную землю.
Трогательной была речь деда Сурена, Сурена Шабояна, бывшего главы общины Дромбон Мартакертского района. Выступила также советник ректора АГЭУ, доцент кафедры маркетинга Лилит Дадаян.
Мероприятие стало уникальным не
только благодаря захватывающим выступлениям, но и музыкальным выступлениям. Арцахский певец Артур Хаченц и соратник Сурена Арман Хачатрян своими выступлениями на несколько минут перенесли зрителей в родной Арцах, передав тяжелые и глубокие переживания войны.
Книга Сурена Шабояна, рожденная из воспоминаний очевидца и эмоций юноши-патриота, призвана увековечить чувства, пережитые во время службы и войны, передать поколениям пример преданности Родине.