«ՀԾ-օրեր». ՀՊՏՀ-ն հյուրընկալեց «Հայկական ծրագրեր» ընկերությանը
Նոյեմբերի 14-ին, արդեն 4-րդ տարին անցկացվող «ՀԾ-օրեր» միջոցառման շրջանակում, ՀՊՏՀ-ն հյուրընկալեց մեր համալսարանի լավագույն գործընկերներից մեկին՝ «Հայկական ծրագրեր» ընկերությանը։
ՀԾ խոշոր կազմակերպությունների ավտոմատացման բաժնի պրոդուկտի ղեկավար, ՀՊՏՀ ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի դասախոս, տ․գ․թ․ Անուշ Միքայելյանը ուսանողներին ներկայացրեց ընկերության զարգացման 37-ամյա պատմությունը, ծանոթացրեց աշխատանքային հնարավորություններին և առավելություններին։ «Հայկական ծրագրերի» անձնակազմում 250-ից ավելի աշխատակիցներ են, որոնց շարքում Հայաստանի տարբեր համալսարաններում, այդ թվում՝ մեր համալսարանում դասավանդող գիտությունների թեկնածուներ, դասախոսներ։ Ընկերությունը կարևորում է անընդհատ որակավորման բարձրացումը, աշխատակիցները պարբերաբար հանձնում են քննություններ, մասնակցում են վերապատրաստումների և դասընթացների։
«Մեր աշխատակիցները հիմնականում ծրագրավորողներ և տնտեսագետներ են, իսկ տնտեսագետների 90%-ից ավելին՝ ՀՊՏՀ ուսանողներ և շրջանավարտներ»,- ընդգծեց Անուշ Միքայելյանը, ով ևս ՀՊՏՀ շրջանավարտ է։
Նրա խոսքով՝ ընկերությունը ՏՏ ոլորտում հավաստագրված մասնագետների թվով առաջինն է Հայաստանում, ինչն արտացոլվում է ընկերության կարգախոսում․ «Հզոր կազմակերպության նախապայմանը հզոր աշխատակազմն է»։
«Մեր թիմի յուրաքանչյուր մասնակից անում է ամեն ինչ՝ հասնելու մեր ընդհանուր նպատակին, այն է՝ պատվիրատուներին տրամադրել լավագույն ՀԾ լուծումներ»,- իր ելույթում ընդգծեց Անուշ Միքայելյանը։
ՀՊՏՀ–ՀԾ համագործակցության շնորհիվ ՀԾ ուսումնական կենտրոնում ՀՊՏՀ ուսանողների համար անվճար իրականացվում է ՀԾ-ձեռնարկություն համակարգի ուսուցում՝ հիմնված գործնական գիտելիքի փոխանցման վրա։ Վերջին 4 տարվա ՀԾ օրերին մասնակցել է 300-ից ավելի ուսանող, 150-ից ավելի ուսանող հրավիրվել է հարցազրույցի, 110-ից ավելի ուսանող ստացել է 2-ամսյա անվճար դասընթացի մասնակցության հնարավորություն, 20-ից ավելի ուսանող՝ աշխատանքի առաջարկ։
«Հայկական ծրագրեր» ընկերության ՓՄՁ ավտոմատացման բաժնի ենթախմբի ղեկավար, ՀՊՏՀ ֆինանսների ամբիոնի դասախոս, տ․գ․թ․ Օգսեն Փափազյանը ներկաներին ծանոթացրեց ՀԾ համակարգերին՝ ստեղծումից մինչև վաճառք և հետագա սպասարկում։ Նա նույնպես հպարտությամբ նշեց, որ «Հայկական ծրագրերում» աշխատանքի են ընդունվել «ՀՊՏՀ լավագույն ուսանող» մրցույթում հաղթողները։
Իր աշխատանքային հաջողության պատմությունը ներկայացրեց «ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ ֆակուլտետի լավագույն ուսանող–2024» Վերժինե Թությանը, ով «Հայկական ծրագրերում» աշխատում է որպես ՓՄՁ ավտոմատացման բաժնի կրտսեր մասնագետ։
Միջոցառումն ընդմիջվեց մասնակիցների հայտերի՝ ինքնակենսագրականների հավաքագրմամբ, որի նպատակը ընկերությունը նոր աշխատակիցներով համալրելն է։ Այնուհետև հանդիպումը շարունակվեց խաղ մրցույթով, և հաղթողներն ստացան արժեքավոր նվերներ։
Ամփոփիչ խոսք ասաց ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Մերի Բադալյանը՝ արժևորելով ընկերության հետ բուհի 4-ամյա համագործակցությունը։ Դեկանն այն արդյունավետ համարեց՝ ընդգծելով, որ այդ մասին են վկայում մեր ուսանողների համար անվճար կազմակերպվող բազմաթիվ որակավորման դասընթացները, ինչպես նաև աշխատանքային կարիերա կառուցելու հնարավորությունները։

«AS-Days». АГЭУ принял компанию «Армянские программы»
14 ноября в рамках мероприятия «AS-Days», которое проводится уже четвертый год, АГЭУ принял одного из лучших партнеров нашего университета – компанию «Армянские программы».
Менеджер по продукту отдела автоматизации крупных организаций AS, преподаватель кафедры финансового учета АГЭУ, к.э.н. Ануш Микаелян представила студентам 37-летнюю историю развития компании, ознакомила с возможностями и преимуществами работы. В штат «Армянских программ» входят более 250 сотрудников, среди которых есть кандидаты наук и профессора, преподающие в различных университетах Армении, в том числе и в нашем университете. Компания придает значение постоянному повышению квалификации, сотрудники регулярно сдают экзамены, участвуют в тренингах и курсах.
«Наши сотрудники в основном программисты и экономисты, а более 90% экономистов - студенты и выпускники АГЭУ», - подчеркнула Ануш Микаелян, которая также является выпускницей АГЭУ.
По её словам, компания является первой в Армении по количеству сертифицированных ИТ-специалистов, что отражено в слогане компании: «Необходимым условием сильной организации является сильный персонал».
«Каждый член нашей команды делает все для достижения нашей общей цели – предоставить клиентам лучшие AS-решения», – подчеркнула в своем выступлении Ануш Микаелян.
Благодаря сотрудничеству АГЭУ-АS студентам АГЭУ обеспечивается бесплатное обучение в системе АГЭУ-предприятие на основе передачи практических знаний в учебном центре АS. В днях AS за последние 4 года приняли участие более 300 студентов, более 150 студентов были приглашены на собеседование, более 110 студентов получили возможность принять участие в 2-месячном бесплатном курсе, более 20 студентов получили предложение по работе.
Руководитель подгруппы отдела автоматизации МСБ компании «Армянские программы», преподаватель финансового факультета АГЭУ, к.э.н. Огсен Папазян ознакомил присутствующих с системами АS: от создания до продажи и дальнейшего обслуживания. Он также с гордостью отметил, что «Армянские программы» приняли на работу победителей конкурса «Лучший студент АГЭУ».
Историю успеха ее работы «лучшему студенту учетно-аудиторского факультета-2024» АГЭУ представила Вержине Тутян, работающая младшим специалистом отдела автоматизации МСБ в «Армянских программах».
Мероприятие было прервано сбором заявок-резюме участников, цель которого – пополнение компании новыми сотрудниками. Затем встреча продолжилась игровым соревнованием, победители которого получили ценные подарки.
С заключительной речью выступила декан факультета учета и аудита АГЭУ Мери Бадалян, высоко оценив четырехлетнее сотрудничество университета с компанией. Декан посчитал его эффективным, подчеркнув, что об этом свидетельствуют многочисленные курсы повышения квалификации, организованные бесплатно для наших студентов, а также возможности построить трудовую карьеру.