ՀՊՏՀ-ականներն անվճար հասանելիություն կունենան Cbonds-ի տվյալների շտեմարանին․ հուշագրի ստորագրում և համագործակցության մեկնարկ
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի աշխատակիցներն ու ուսանողները այսուհետ անվճար հասանելիություն կունենան Cbonds-ի ֆինանսական շուկաների վերաբերյալ տվյալների շտեմարանին, որի հարուստ բազան օգտակար կլինի հետազոտական աշխատանքների, ավարտական աշխատանքների և մագիստրոսական թեզերի կատարման համար։
Այս հնարավորությունն ամրագրվեց այսօր «Արմենիա-Մարիոթ» հյուրանոցում կայացած համագործակցության հուշագրի ստորագրմամբ։ Փաստաթուղթը ստորագրեցին ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը և Cbonds ընկերությունների խմբի հիմնադիր Սերգեյ Լյալինը։ Միջոցառմանը մասնակցում էր ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը։
Շնորհակալություն հայտնելով համագործակցության համար՝ ՀՊՏՀ ռեկտորն ընդգծեց, որ ՀՊՏՀ-ն միակ պետական տնտեսագիտական բուհն է և կադրեր է պատրաստում տնտեսագիտության ոլորտի բոլոր մասնագիտություններով, ուստի այսպիսի շտեմարաններին հասանելիությունն օգտակար կլինի բուհի աշխատակիցների և ուսանողների համար։
Սերգեյ Լյալինը, իր հերթին անդրադառնալով փոխգործակցությանն ու դրա կարևորությանը, հավելեց, որ ընկերության հայաստանյան գրասենյակներում աշխատում են ՀՊՏՀ ուսանողներ, և իրենք ուրախ կլինեն, եթե նրանց թիվն օրեցօր ավելանա։
Հավելենք, որ հուշագրով նախատեսվում է նաև փորձառությունների կազմակերպում, տարբեր նախաձեռնություններ գիտահետազոտական ոլորտում։

Сотрудники и студенты АГЭУ получат бесплатный доступ к депозитарию Cbonds: подписание меморандума и старт сотрудничества
17.03.2023
Сотрудники и студенты АГЭУ отныне будут иметь бесплатный доступ к депозитарию данных о финансовых рынках Cbonds. Богатую базу депозитария можно будет использовать в исследовательской работе, при написании выпускных и магистерских работ.
Такая возможность предоставлена в результате подписания меморандума о сотрудничестве в отеле «Армения-Марриотт». Документ подписали ректор АГЭУ Диана Галоян и основатель группы компаний Cbonds Сергей Лялин. На мероприятии присутствовал также проректор по науке Татул Мкртчян.
Выразив благодарность за сотрудничество, ректор АГЭУ подчеркнула, что АГЭУ – единственный государственный экономический вуз, готовящий кадры по всем направлениям экономики, следовательно, доступ к таким базам данных будет весьма полезен для сотрудников и студентов вуза.
Отметив важность сотрудничества с нашим вузом, Сергей Лялин подчеркнул, что в армянском офисе Компании работают студенты, и они будут рады, если их число будет расти.
Добавим, что согласно меморандуму, предусмотрены также организация практики и различные инициативы в научно-исследовательской сфере.