Հայաստանի և Սանկտ Պետերբուրգի պետական տնտեսագիտական համալսարանները կխորացնեն համագործակցությունը
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական և Սանկտ Պետերբուրգի պետական տնտեսագիտական համալսարանները, պահպանելով համատեղ ձեռքբերումները, ինչպես նաև ներդնելով նոր ուղղություններ, կխորացնեն համագործակցությունը։ Այսօր ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը հյուրընկալեց նշված համալսարանի միջազգային հարցերի գծով պրոռեկտոր Դմիտրի Վասիլենկոյին և ինովացիոն զարգացման կենտրոնի տնօրեն Անդրեյ Ալեքսանկովին։ Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Լուսինե Դանիելյանը և միջազգային կապերի բաժնի պետ Անժելիկա Մուսայելյանը։
ՀՊՏՀ ռեկտորը ներկայացրեց բուհի գործունեությունը, կրթական ծրագրերը, միջազգային համագործակցությունը, շարժունության ծրագրերը, «Ամբերդ» կենտրոնի գիտահետազոտական գործունեության շրջանակները։ Պրոռեկտոր Դմիտրի Վասիլենկոն շեշտեց, որ իրենց բուհը ծավալում է գրեթե նույն գործունեությունը և համանման խնդիրներ ունի։ Երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներին անդրադառնալով՝ կողմերը մատնանշեցին շարժունության ծրագրերը, աշխատակիցների որակավորման բարձրացմանը միտված վերապատրաստումները, մագիստրոսական փորձառության կազմակերպման, միջամբիոնային համագործակցության, տեխնոլոգիական և ինովացիոն նախագծերի իրագործման ուղղությունները, որոնց վերաբերյալ քննարկումների պայմանավորվածություններ ձեռք կբերվեն առաջիկայում։
Հանդիպման ավարտին ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր, իսկ հրաժեշտից առաջ հյուրերը շրջայց կատարեցին բուհում։

Армянский и Санкт-Петербургский государственные экономические университеты укрепят сотрудничество
Армянский государственный экономический и Санкт-Петербургский государственный экономический университеты, сохраняя совместные достижения и внедряя новые направления, укрепят сотрудничество. Сегодня ректор АГЭУ Диана Галоян приняла проректора СПбГЭУ по международным связям Дмитрия Василенко и директора центра инновационного развития указанного вуза Андрея Алексанкова. На встрече присутствовали также директор департамента внешних связей АГЭУ Лусине Даниелян и начальник отдела международных связей Анжелика Мусаелян.
Ректор АГЭУ представила деятельность вуза, образовательные программы, международное сотрудничество, программы мобильности, направления деятельности научно-исследовательского центра «Амберд». Проректор СПбГЭУ Дмитрий Василенко подчеркнул, что их вуз осуществляет похожую деятельность и имеет схожие проблемы. Обращаясь к сферам, представляющим взаимный интерес, стороны выделили программы мобильности, курсы переподготовки для сотрудников, организацию практики магистрантов, межкафедральное сотрудничество, направления реализации инновационных проектов. Договоренности об обсуждении указанных вопросов будут достигнуты в ближайшее время.
К концу встречи был подписан меморандум о сотрудничестве. Перед отъездом для гостей была организована экскурсия по территории вуза.