ՄՊՀ-ում քննարկվել են թռչնամսի շուկայում առկա մրցակցային հիմնախնդիրները. ներկայացվել են Մրցակցության հանձնաժողովի և ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի համատեղ իրականացրած ուսումնասիրության արդյունքները
02.02.2022 Ամբերդ
Փետրվարի 1-ին Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ քննարկում  է տեղի ունեցել թչնամսի շրջանառության ոլորտում առկա մրցակցային խնդիրների վերաբերյալ: Քննարկման մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը, ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը, Հանձնաժողովի անդամ Հայկ Կարապետյանը, թռչնամսի արտադրությամբ զբաղվող տնտեսավարողներ, ՄՊՀ հասարակական խորհրդի անդամներ, այլ պաշտոնատար անձինք:
Հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը ներկայացրել է նախորդ տարի ՄՊՀ-ի և ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի կողմից համատեղ իրականացված թռչնամսի շրջանառության ոլորտում մրցակցային ընդհանուր իրավիճակի բացահայտմանն ուղղված համալիր ուսումնասիրությունը, որի արդյունքներն առաջիկայում կհրապարակվեն:
Գեղամ Գևորգյանի խոսքով՝ ուսումնասիրությունը մասնավորապես ցույց է տվել, որ համաշխարհային շուկայում աճում են թռչնամսի արտադրության ծավալները, սակայն առավել առաջանցիկ տեմպերով աճում է սպառումը, և կա կանխավարկած, որ առաջիկա տարիներին այն շարունակվելու է, ինչը նախադրյալներ է ստեղծում տեղական արտադրության ընդլայնման համար: Հանդիպման նպատակն էր քննարկել  այն առանցքային պատճառները, որոնք խոչընդոտում են հավի մսի տեղական արտադրության ծավալների ավելացմանը, քանի որ դրանք թեպետ ավելացել են, սակայն հավի մսի ինքնաբավության մակարդակը դեռևս ցածր է՝ շուրջ 30 տոկոս:

В Комиссии по защите конкуренции были обсуждены проблемы развития конкуренции на рынке мяса птицы: представлены результаты совместного исследования, проведенного Комиссией по защите конкуренции и исследовательским центром АГЭУ “Амберд”
02.02.2022 Амберд
1 февраля по инициативе Комиссии по защите конкуренции состоялось обсуждение, посвященное проблемам развития конкуренции на рынке мяса птицы. В обсуждении приняли участие заместитель министра экономики РА Тигран Габриелян, проректор по науке АГЭУ Татул Мкртчян, член Комиссии Айк Карапетян, представители предприятий сферы производства мяса птицы, члены общественного совета Комиссии по защите конкуренции, иные должностные лица.
Председатель Комиссии Гегам Геворгян представил комплексное исследование, направленное на выявление общего состояния конкуренции на рынке мяса птицы, которое было проведено в прошлом году Комиссией по защите конкуренции и исследовательским центром АГЭУ "Амберд”. Результаты исследования будут опубликованы в ближайшее время.
По словам Гегама Геворгяна, исследование показало, что на мировом рынке наблюдается увеличение объемов производства мяса птицы, однако более быстрыми темпами увеличивается потребление, и есть предположение, что последнее будет увеличиваться в течение нескольких лет, что создает необходимые предпосылки для расширения производства. Целью встречи являлось обсудить те ключевые причины, которые мешают увеличению объемов производства курятины местного производства.