Փոխգործակցության մեկնարկ Նիժնի Նովգորոդի Լոբաչևսկու անվան պետական համալսարանի հետ
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն ընդլայնում է միջազգային համագործակցության աշխարհագրությունը։ Այսօր ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը հյուրընկալեց Նիժնի Նովգորոդի Լոբաչևսկու անվան պետական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Օլեգ Տրոֆիմովին և միջազգային գործունեության և ցանցային փոխգործակցության գծով պրոռեկտոր Ալեքսանդր Բեդնիին։ Հանդիպմանը ներկա էր ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՊՏՀ ռեկտորը ներկայացրեց Տնտեսագիտական համալսարանի գործունեության առանցքային ուղղությունները, շեշտեց, որ ՀՊՏՀ-ում գործում է միջազգային վարկանշավորում ունեցող «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը, անդրադարձավ փոխանակման և կրթական ծրագրերին։ Ընդգծելով ՀՊՏՀ սերտ համագործակցությունը ռուսաստանյան բուհերի հետ՝ ռեկտորը պատրաստակամություն հայտնեց քննարկելու նշված բոլոր ուղղություններով առկա հնարավորությունները։
Ռեկտորի պաշտոնակատար Օլեգ Տրոֆիմովը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ հյուրընկալության համար, ապա ներկայացրեց իրենց բուհի գործունեությունը և ընդգծեց, որ հետաքրքրված են թե՛ փոխանակման, թե՛ գիտահետազոտական և թե՛ համատեղ դրամաշնորհային ծրագրերի իրականացմամբ։ Պրոռեկտոր Ալեքսանդր Բեդնին նշեց՝ Նիժնի Նովգորոդը ակտիվ քաղաք է, բազում ծրագրեր, միջոցառումներ է իրականացնում և գրավիչ է ոչ միայն զբոսաշրջիկների, այլև ուսանողների համար։ Նա հավելեց, որ Լոբաչևսկու անվան պետական համալսարանը սերտ միջազգային կապեր է իրականացնում և հետաքրքրված է գիտահետազոտական ծրագրերով։
Պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը խոսեց համատեղ գիտաժողովներ, քննարկումներ, հետազոտական ծրագրեր իրականացնելու մասին և ընդգծեց՝ գիտական ուղղությունը համագործակցության մեծ ներուժ ունի։

Старт сотрудничества с Нижегородским государственным университетом им. Н.И.Лобачевского
Армянский государственный экономический университет расширяет географию международного сотрудничества. Сегодня ректор АГЭУ приняла исполняющего обязанности ректора Нижегородского государственного университета им. Н.И.Лобачевского Олега Трофимова и проректора по международной деятельности и сетевому взаимодействию Александра Бедного. На встрече присутствовал проректор АГЭУ по науке Татул Мкртчян.
Приветствуя гостей, ректор АГЭУ представила ключевые направления деятельности вуза, подчеркнув, что в АГЭУ действует исследовательский центр «Амберд», имеющий международный рейтинг, а также рассказала об образовательных программах и программах обмена. Отметив тесное сотрудничество АГЭУ с российскими вузами, ректор выразила готовность обсудить все возможные направления сотрудничества.
И.о. ректора Олег Трофимов поблагодарил за тёплый прием, представил деятельность своего вуза, подчеркнув, что заинтересован как в программах обмена, так и проведении совместных научно-исследовательских работ и участии в грантовых программах. Проектор Александр Бедный отметил, что Нижний Новгород является активным городом, реализует различные проекты, проводит мероприятия, что делает город привлекательным не только для туристов, но и для студентов.
Проректор АГЭУ Татул Мкртчян отметил возможность организации совместных научных конференций, обсуждений, реализации исследовательских программ, подчеркнув огромный потенциал научного направления сотрудничества.