ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալվեց Բուդապեշտի Կորվինուս համալսարանի դասախոս Դեյվիդ Մորիսը
ԵՄ ֆինանսավորմամբ ՀՊՏՀ-ում իրականացվող «Ժան Մոնե նեթվորք»  գործողության «ԵՄ և ԵԱՏՄ. հակամարտության և մրցակցության միջև, մերձեցում և համագործակցություն (EUCON)» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 5-ին և 6-ին Տնտեսագիտական համալսարանում էր Բուդապեշտի Կորվինուս համալսարանի (Հունգարիա) դասախոս Դեյվիդ Մորիսը։
ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը, ողջունելով հյուրին, ընդգծեց, որ միջազգային գործընկերությունը եղել և շարունակում է մնալ ՀՊՏՀ ռազմավարական գլխավոր ուղղություններից մեկը, և այդ համատեքստում Տնտեսագիտական համալսարանի համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել նման բարձրակարգ միջազգայնագետի։ Ռեկտորը հավելեց, որ ՀՊՏՀ-ն բաց է ցանկացած կառուցողական համագործակցության համար և պատրաստ՝ բոլոր ջանքերն ուղղելու համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։
Հյուրը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ ուրախ է աշխատանքային այցով գտնվել մի բուհում, որտեղ պատրաստվում են տնտեսության ոլորտի լավագույն մասնագետները։
Դեյվիդ Մորիսը ՀՊՏՀ-ում հանդես եկավ «Զարգացող նոր աշխարհակարգի ռիսկերը և հնարավորությունները» թեմայով դասախոսությամբ՝ նվիրված Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությանը։ Դասախոսության ավարտին բանախոսը պատասխանեց ուսանողների հարցերին։
ՀՊՏՀ-ում օտարերկրյա հյուրին ընդունեց նաև ՀՊՏՀ հասարակագիտության ամբիոնի վարիչ, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ Վարդան Աթոյանը։ Զրուցակիցներն անդրադարձան «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներին և համագործակցության հնարավոր ուղղություններին, մասնավորապես՝ համատեղ հետազոտական աշխատանքների կատարմանը։
Հավելենք, որ Դեյվիդ Մորիսի գիտական հետաքրքրությունների շրջանակն ընդգրկում է աշխարհաքաղաքական, միջազգային տնտեսական համագործակցության և քաղաքական ռիսկերի ոլորտները։ Նա ՄԱԿ-ի Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի կայուն բիզնես-ցանցի փոխնախագահն է:

В АГЭУ приняли преподавателя Университета Корвина (Будапешт) Дейвида Мориса
5-6 декабря в рамках программы «Жан Моне Нетворк», реализуемой кафедрой международных экономических отношений АГЭУ при финансировании ЕС, в АГЭУ с рабочим визитом находился преподаватель Университета Корвина (Венгрия) Дейвид Морис.
Приветствуя гостя, ректор АГЭУ Диана Галоян подчеркнула, что интернационализация была и остается одним из стратегических направлений деятельности АГЭУ, и в данном контексте для нашего вуза большая честь принимать такого специалиста в области международных отношений. Ректор также отметила, что АГЭУ всегда открыт для конструктивного сотрудничества и готов приложить все усилия для реализации совместных программ.
Дейвид Морис поблагодарил за тёплый прием, отметив, что рад находиться с рабочим визитом в вузе, где готовят лучших специалистов в сфере экономики.
Д. Морис прочитал лекцию на тему «Риски и возможности формирующегося нового миропорядка», посвященную инициативе Китая «Один пояс, один путь». По окончании лекции спикер ответил на вопросы присутствующих.
В АГЭУ иностранного гостя принял также заведующий кафедрой естествознания, заместитель директора исследовательского центра «Амберд» и старший эксперт указанного Центра Вардан Атоян. В ходе встречи были обсуждены вызовы для Армении в рамках инициативы «Один пояс, один путь», а также возможности сотрудничества, в частности осуществление проведение исследовательских работ.
Напомним, что Дейвид Морис – известный эксперт в сфере геополитики, международного экономического сотрудничества и политических рисков.