«Ֆրանկոֆոնիայի օրեր-2023»-ի մասնակից դարձան ՀՊՏՀ ֆրանսախոս ուսանողները
ՀՊՏՀ լեզուների ամբիոնի ֆրանսերենի դասախոս Իզաբելլա Աբգարյանի նախաձեռնությամբ այսօր կայացավ միջոցառում՝ նվիրված Հայաստանում ֆրանկոֆոնիայի տոնին։ Միջոցառմանը հրավիրված էր Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության կրթական և համալսարանական հարցերով կցորդ Սելին Գերենը, ով ֆրանսերեն ուսումնասիրող ապագա տնտեսագետներին ներկայացրեց ֆրանսիական կրթական համակարգի առանձնահատկությունները, Ֆրանսիայում ուսումնառելու հնարավորությունները, կրթաթոշակային ծրագրերը։
Սելին Գերենը բարձր գնահատեց Տնտեսագիտական համալսարանում օտար լեզուների, մասնավորապես՝ ֆրանսերենի դասավանդման դրվածքը, որն ապահովում է լեզվիմացության բարձր մակարդակ, ապա ուսանողներին կոչ արեց անընդմեջ բարելավել լեզվական գիտելիքները՝ ընդգծելով, որ հաջողության հասնելու ճանապարհը, առանց օտար լեզուների իմացության, անհնար է։
Դեսպանության ներկայացուցիչը պատասխանեց ուսանողների հարցերին՝ պատրաստակամություն հայտնելով համագործակցել նրանց հետ նաև անհատապես։
Վերջում ՀՊՏՀ ֆրանկոֆոն ուսանողները Սելին Գերենին ներկայացրին իրենց պատրաստած ճանաչողական-հումորային տեսաշարը՝ ֆրանսերենից հայերեն առօրյա-խոսակցական բառապաշար ներմուծված բառերի մասին։ Պարզվում է՝ շատերս ենք բանավոր խոսքում գործածում ֆրանսերեն բառեր՝ երբեմն չգուշակելով դրանց նշանակությունը մայր լեզվով։ Իզաբելլա Աբգարյանի և ուսանողների պատրաստած «Իսկ դու գիտե՞ս, որ․․․» խորագրով տեսանյութը կարող եք դիտել այս հղմամբ։

Франкоязычные студенты АГЭУ приняли участие в мероприятии в рамках фестиваля «Дни франкофонии-2023»
По инициативе преподавателя французского языка кафедры языков АГЭУ Избеллы Абгарян сегодня состоялось мероприятие, посвященное Международному дню франкофонии. На мероприятии в качестве гостьи присутствовала атташе посольства Франции в Армении по вопросам образования Селин Герен, которая представила присутствующим особенности французской образовательной системы, возможности обучения во Франции, стипендиальные программы.
Селин Герен дала высокую оценку уровню обучения иностранным языкам, в частности французскому языку в Армянском государственном экономическом университете, отметив также хорошее владение французским языком. Селин Герен призвала студентов непрерывно улучшать свои языковые знания и навыки, подчеркнув, что достигнуть успеха без знания иностранных языков невозможно.
Представитель Посольства ответила на вопросы студентов, выразив готовность сотрудничать с каждым из них.
В конце мероприятия франкоязычные студенты АГЭУ представили Селин Герен познавательно-юмористический видеоматериал о французских заимствованиях в армянском языке. Оказывается, многие из нас используют в устной речи французские слова, не догадываясь об их значении в языке-источнике. Видеоматериал, подготовленный студентами АГЭУ под руководством Изабеллы Абгарян, носит название «А ты знаешь, что…?» и доступен по следующей ссылке.