Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսավորմամբ միջազգային նոր նախագիծ ՀՊՏՀ-ում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը դարձել է «Կանանց հզորացում թվային հմտությունների միջոցով» միջազգային նախագծի մասնակից։ Նախագիծը ֆինանսավորվել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից, գործընկերներն են «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիան (Գերմանիա) և Au Carrefour de L’Europe (Ֆրանսիա) կազմակերպությունը։
Նախագիծը նպատակ ունի հզորացնելու համայնքային շրջանների հայ կանանց՝ դիմակայելու ռեսուրսների սակավ հասանելության հետևանքով առաջացած մարտահրավերներին։ Նախագիծը ներառում է գործնական թվային հմտությունների ուսուցում, ինչպես նաև էլեկտրոնային հարթակի ստեղծում նախագծի հետագա կայունությունն ապահովելու համար։ Նախագծի շրջանակներում ստեղծվել է կայք, նախատեսվում են տարբեր միջոցառումներ, այցեր և աշխատաժողովներ։
Միջազգային նշված նախագծի շրջանակում ս․թ․ սեպտեմբերի 2-10-ը Բեռլինում տեղի է ունեցել «Կանանց հզորացում թվային հմտությունների միջոցով» (Empowering Women Through Digital Skills) առաջին միջազգային աշխատաժողովը, որին մասնակցել են ՀՊՏՀ 13 ուսանողուհիներ և 4 այլ մասնակիցներ Հայաստանից՝ ՀՊՏՀ համակարգողի ուղեկցությամբ։
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցները այցելել են Բունդեսթագ, մասնակցել “Advantages and Challenges of German Educational System’’ թեմայով պանելային քննարկման։ Մասնակիցները մեկշաբաթյա այցի ընթացքում մասնակցել են բազմաթիվ սեմինարների հետևյալ թեմաներով՝ “Digital Networking- How we successfully connect on Linked in”, “Increase Your Chances of Getting Hired”, “Influence & Inspire: Empowering Voices in Global Digital World”, “AI-powered future: The Role of GenAI in Business Transformation”, “Digital Literacy in AI era”, “Inclusive & Accessible design”։
Բեռլինի աշխատաժողովի յուրաքանչյուր մասնակից Հայաստան վերադառնալուց հետո անցկացրել է աշխատաժողով և կիսվել իր ստացած թվային հմտություններով՝ նպաստելով իր համայնքի հզորացմանը։
Նախագծի շրջանակներում ս․թ․ հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 7-ը նախատեսված է հաջորդ աշխատաժողովը Փարիզում (Ֆրանսիա), որին մասնակցելու են 16 մասնակիցներ։

Новый международный проект в АГЭУ, финансируемый МИД Германии
Государственный экономический университет Армении стал участником международного проекта «Расширение прав и возможностей женщин посредством цифровых навыков». Проект финансировался Министерством иностранных дел Германии, партнёрами являются ассоциация «Коперник Берлин» (Германия) и организация Au Carrefour de L’Europe (Франция).
Проект направлен на расширение прав и возможностей армянских женщин в общинах для решения проблем, вызванных ограниченным доступом к
ресурсам. Проект включает в себя практическое обучение цифровым навыкам, а также создание электронной платформы для обеспечения будущей устойчивости проекта. В рамках проекта создан сайт, запланированы различные мероприятия, визиты и мастер-классы.
В рамках упомянутого международного проекта 2-10 сентября в Берлине прошел первый международный семинар «Расширение прав и возможностей женщин посредством цифровых навыков», в котором приняли участие 13 студентов АГЭУ и еще 4 участницы из Армении в сопровождении координатора АГЭУ.
В ходе семинара участники посетили Бундестаг, приняли участие в
панельной дискуссии «Преимущества и проблемы немецкой системы образования». В ходе недельного визита участники приняли участие во многих семинарах по следующим темам: «Digital Networking- How we successfully connect on Linked in», «Increase Your Chances of Getting Hired», «Influence & Inspire: Empowering Voices in Global Digital World», «AI-powered future: The Role of GenAI in Business Transformation», «Digital Literacy in AI era», «Inclusive & Accessible ».
После возвращения в Армению каждый участник берлинского семинара провел семинар и поделился приобретенными цифровыми навыками, способствуя расширению прав и возможностей своего сообщества.
В рамках проекта С 31 октября по 7 ноября в Париже (Франция) запланирован следующий семинар, в котором примут участие 16 участников.