Եվրամիության «Էրազմուս+» կրթական ծրագրի հանդեպ տարեցտարի աճող հետաքրքրություն է նկատվում: ՀՊՏՀ միջազգային գործունեության շրջանակում ամեն ուսումնական տարում տասնյակ համալսարանականներ ուսումնառության մեկ կիսամյակն անցկացնում են արտերկրի գործընկեր բուհերում:
Ծրագրի մրցույթին դիմելիս կարևոր նախապայմաններից մեկը անգլերենի լավ իմացությունը հավաստող փաստաթղթի առկայությունն է, և գործընթացն ուսանողների համար դյուրացնելու համար ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժինը ամեն կիսամյակում կազմակերպում է անգլերենի քննություններ:
Այսօր մեկնարկեցին լեզվի իմացության ստուգատեսները: Նշված բաժնի պետ Սոնա Մատինյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ քննությունները կանցկացվեն այսօր և վաղը, իսկ հաջորդ օրերին նախատեսվում են Եղեգնաձորի և Գյումրու մասնաճյուղերում:
«Այս փուլում քննություններին մասնակցելու համար գրանցվել է 100 ուսանող: Քննությունը բաղկացած է 3 մասից՝ լսելու (Listening), կարդալու (Reading), գրելու (Writing) հմտությունների ստուգում»,-ասաց բաժնի պետը:

К образовательной программе Европейского союза «Эразмус+» наблюдается растущий с каждым годом интерес. В рамках международной деятельности АГЭУ в течение каждого учебного года наши студенты проводят один семестр в зарубежных партнерских вузах.
Одним из главных условий для участия в конкурсе является наличие документа, удостоверяющего знание английского языка. С целью упрощения процедуры получения такого документа отдел международных связей АГЭУ каждый семестр проводит экзамены по английскому языку.
Сегодня стартовали отборочные испытания по английскому языку. Руководитель отдела международных связей АГЭУ Сона Матинян в беседе с нами сказала, что экзамены будут проведены сегодня и завтра, далее запланированы также экзамены в филиалах Гюмри и Ехегнадзора.
«На данном этапы для участия в экзаменах зарегистрировались 100 студентов. Экзамен состоит из 3 частей: аудирование, чтение и говорение»,- поделилась с нами С. Матинян.