«Էրազմուս+». արդյունավետ համագործակցության նոր հնարավորություններ
Մարքեթինգի ամբիոնի լաբորանտ և նույն ամբիոնի հայցորդ Մանուշ Քալանթարյանը մայիսի 14-18-ը, «Էրազմուս +» ծրագրի շրջանակներում Լեհաստանի Բիալիստոկի տեխնոլոգիական համալսարանում մասնակցել է վարչական աշխատակիցների վերապատրաստման ծրագրին:
Այցի նպատակն էր խորացնել «Էրազմուս+» ծրագրի վերաբերյալ գիտելիքը, ծանոթանալ հյուրընկալող համալսարանի կառուցվածքին, ստորաբաժանումների գործունեությանը, երկրի մշակութային կյանքին:
Մեզ հետ զրույցում Մանուշ Քալանթարյանն ուղևորության մասին իր տպավորությունն արտահայտեց՝ նշելով. «Հետաքրքիր անցավ հատկապես լեհերենին և լեհական մշակույթին նվիրված մեկօրյա դասընթացը: Տպավորիչ էին նաև համալսարանների ներկայացուցիչների կողմից ազգային մշակույթին վերաբերող ցուցադրությունները: Ըստ նախնական պայմանավորվածության, մեր խումբը հանդիպումներ ունեցավ կրթության և միջազգային համագործակցության գծով պրոռեկտորի, կառավարման ֆակուլտետի դեկանի և դասախոսական կազմի հետ: Նրանց հետաքրքրում էին համալսարանների ձեռնարկած քայլերը միջազգայնացման ուղղությամբ և շարունակական համագործակցության հեռանկարները»:
ՀՊՏՀ պատվիրակը մասնակցել է նաև կլոր սեղանների, որոնց ընթացքում քննարկվել են համալսարնների արտաքին կապերի գործունությունը, տարբեր համալսարաններում այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
«Ողջունելի էր, որ հյուրընկալող համալսարանը բարձր գնահատականի արժանացրեց մեր համալսարանի արտաքին կապերի բաժնի աշխատանքը: Եվ ինձ շատ հաճելի էր Բիալիստոկի տեխնոլոգիական համալսարանի կառավարման ֆակուլետի կրթության գծով փոխդեկանի կողմից արված առաջարկը՝ հանդես գալու համատեղ հոդվածներով, ինչը, գիտահետազոտական աշխատանքի ճանապարհին ինձ համար համագործակցության և արդյունավետ փորձառության հնարավորություն է»,- ասաց Մանուշ Քալանթարյանը:

14-18 мая в рамках программы «Эразмус+» лаборант кафедры маркетинга и соискатель той же кафедры Мануш Калантарян приняла участие в программе переподготовки для административных сотрудников в Технологическом университете Биалистока (Польшa). Цель визита заключалась в углублении знаний о программе “Эразмус+”, ознакомлении с структурой принимающего университета, деятельностью подразделений, культурной жизнью страны.
В беседе с нами Мануш Калантарян рассказала о своих впечателениях, отметив: «Был особенно интересен односуточный курс, посвященный польскому языку и польской культуре. Впечатлили также показы национальной культуры представителями университетов. По предварительной договоренности, наша группа провела встречи с проректором по образованию и международной кооперации, деканом факультета управления и преподавательским составом. Их интересовали шаги, предпринятые университетами по интернационализации, а также перспективы непрерывного сотрудничества».
Делегат АГЭУ приняла участие в круглых столах, в ходе которых были обсуждены деятельности отделов внешних связей университетов.