Էրազմուսյան այց Սալոնիկի համալսարան
«Էրազմուս+»-ի դասախոսների միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակում սույն թվականի հոկտեմբերի 21-29 Սալոնիկի Արիստոտելի անվան համալսարան է այցելել ՀՊՏՀ բարձրագույն մաթեմատիկայի ամբիոնի դոցենտ, ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր Մհեր Աղալովյանը։
«Մաթեմատիկական անալիզ» դասընթացի շրջանակում նա Արիստոտելի համալսարանի ուսանողների համար դասախոսությունների շարք է վարել «Անորոշ և որոշյալ ինտեգրալները», իսկ «Էրազմուս+» ծրագրով սովորողների համար՝ «Բարձրագույն մաթեմատիկայի տնտեսագիտական կիրառությունները» թեմաներով։
Մհեր Աղալովյանի խոսքով՝ փոխանակային ծրագիրը ծառայել է որպես ծանոթությունների և փորձի ձեռքբերման, ինչպես նաև մտքերի ու գաղափարների փոխանակման հիանալի հնարավորություն:
«Այցի ընթացքում Արիստոտելի անվան համալսարանի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական կազմի անդամների հետ արդյունավետ քննարկումներ են իրականացվել՝ միտված երկու բուհերի ակադեմիական համագործակցության ընդլայնմանը, ձեռք է բերվել համատեղ հետազոտությունների իրականացման և հոդվածների հրապարակման պայմանավորվածություն»,- asue.am-ի հետ զրույցում ասաց Մհեր Աղալովյանը՝ շարունակելով․«Արդեն որերորդ անգամ մեկնում եմ այս ծրագրով, և շատ ուրախալի է արձանագրել, որ թեև Հունաստանում կրթությունն անվճար է, այնուհանդերձ, ուսանողները սովորում են մեծ մոտիվացվածությամբ։ Այս պահին նրանց շարքում է նաև մեր համալսարանի կառավարման ֆակուլտետի մի ուսանող, ինչը հպարտանալու առիթ է»։

Визит по программе Erasmus в Салоникский Университет
В рамках международной программы кредитной мобильности профессоров «Эразмус+» 21-29 октября т.г. доцент кафедры высшей математики АГЭУ, доктор физических наук Мгер Агаловян посетил Университет Аристотеля в Салониках.
В рамках курса «Математический анализ» провел цикл лекций «Неопределенные и определенные интегралы» для студентов Университета Аристотеля и «Экономические приложения высшей математики» для студентов программы «Эразмус+». По словам Мгера Агаловяна, программа обмена послужила прекрасной возможностью познакомиться и получить опыт, а также обменяться мыслями и идеями. «В ходе визита были проведены продуктивные дискуссии с представителями административно-преподавательского состава Университета Аристотеля, направленные на расширение академического сотрудничества двух университетов, а также достигнута договоренность о проведении совместных исследований и публикации статей», - сообщил Мгер Агаловян.
«Я уже в который раз езжу по этой программе, и очень приятно отметить, что хотя образование в Греции бесплатное, студенты учатся с большой мотивацией. На данный момент среди них есть и студент факультета менеджмента нашего университета, что является поводом для гордости»- продолжил Мгер Агаловян.