Ավարտվեց «ՀՊՏՀ աշնանային ճամբար–2024»-ը
Հայաստանի Հանրապետության Արմավիրի, Լոռու, Կոտայքի, Արարատի, Արագածոտնի, Սյունիքի, Երևան քաղաքի դպրոցների և վարժարանների 11-րդ և 12-րդ դասարանների աշակերտներին նոյեմբերի 2-ին և 3-ին Տնտեսագիտական համալսարանը նվիրել է 2-օրյա աշնանային ճամբար, որի 47 մասնակիցներին այս բացառիկ հնարավորությունն ընձեռվել էր ընտրական փուլին ներկայացված նրանց մոտիվացիոն նամակների և ինքնակենսագրականների հիման վրա։
Բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՊՏՀ շարունակական կրթության բաժնի պետ Գրիշա Ամիրխանյանը և ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Արև Մանուկյանը։ Հայտարարելով աշնանային ճամբարի բացումը և ողջունելով դպրոցականների մուտքը ՀՊՏՀ՝ նրանք ներկայացրել են մասնագիտական կողմնորոշման կարևորությունը, բուհի կրթական ծրագրերը, ընդունելության կարգը և ուսանողական խորհրդի գործունեությունը: Նախորդ կիսամյակի ընթացքում «Էրազմուս+» միջազգային փոխանակման ծրագրի մասնակիցներն էլ պատմել են արտերկրում սովորելու ծրագրերի մասին և այն անփոխարինելի փորձառության, որ ուսանողն ստանում է՝ նմանօրինակ ծրագրերին մասնակցելով։
Ճամբարի և΄ առաջին, և΄ երկրորդ օրն անցել են հագեցած ու դինամիկ․ տնտեսագիտական թեմաներ՝ ֆինանսներ, մարքեթինգ, կառավարում, թվային տեխնոլոգիաներ, մասնագիտական կողմնորոշման, կյանքի և ճանաչողության մասին օգտակար զրույցներ, ինչպես նաև գիտելիքահենք ժամանցային խաղեր, թիմային առաջադրանքներ:
ՀՊՏՀ շարունակական կրթության բաժնի աշխատակից Իռեն Գևորգյանը հանդես է եկել «Բուհական կրթության կարևորությունը» թեմայով, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը՝ «Տնտեսագիտություն. ի՞նչ, ինչպե՞ս, ո՞ւմ համար», ՀՊՏՀ շարունակական կրթության բաժնի գլխավոր մասնագետ Ժորա Ստեփանյանը՝ «Ինչպե՞ս կառավարել սեփական ֆինանսները։ Ֆինանսական գրագիտության արդիականությունը», ՀՊՏՀ ՏՏ բաժնի պետ Արգամ Արտաշյանը՝ «Հաջորդ սերնդի տնտեսություն․ բացահայտելով ԱԲ-ի ներուժը արդյունաբերություն 4․0-ի մեջ», ՀՊՏՀ մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ Վադիմ Գրիգորյանը՝ «Մարքեթինգը 60 րոպեում», ՀՊՏՀ շարունակական կրթության բաժնի գլխավոր մասնագետ Լուսինե Խուրշուդյանը՝ «Հաջողակ կարիերայի բանաձևը», ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի ավագ դասախոս Մարինե Առաքելյանը՝ «Քո ապագայի ռազմավարությունը․ մասնագիտական կողմնորոշում»։
Ավագ դպրոցականները մեծ հետաքրքրությամբ են ունկնդրել խոսնակներին, ստացել հուզող հարցերի պատասխաններ, խանդավառությամբ մասնակցել ժամանցային խաղերին, որոնք կառուցված են եղել տնտեսագիտական եզրերի իմացության, տնտեսագիտորեն մտածելու կարողության բացահայտման վրա։
Իսկ ահա թիմային առաջադրանքների կատարումը ձևավորված 6 թիմերից պահանջել է գիտելիք, մտքի ճկունություն, խմբային աշխատանքի կարողություն։ Յուրաքանչյուր թիմ ներկայացրել է իր բիզնես գաղափարը, որն ընդգրկել է զարգացման ռազմավարություն, ֆինանսական վերլուծություն, թիրախային լսարանի ընտրություն, լոգո և այլն։ Մրցատյանը բարձր է գնահատել բոլոր թիմերի աշխատանքը, նրանց գիտելիքը, հանդես բերած հետևողականությունը և ընտրել է հաղթող թիմին։
Երկօրյա ճամբարն ավարտվել է բուհում շրջայցով և պարգևների, նվերների, հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությամբ։

«Осенний лагерь АГЭУ-2024» завершился
2 и 3 ноября Экономический университет подарил 2-дневный осенний лагерь учащимся 11 и 12 классов школ и колледжей городов Армавир, Лори, Котайк, Арарат, Арагацотн, Сюник, Ереван Республике Армения уникальная возможность была предоставлена ​​на основании их мотивационных писем и резюме, представленных на избирательный тур.
Со вступительным словом выступили заведующий отделом непрерывного образования АГЭУ Гриша Амирханян и президент студенческого совета АГЭУ Арев Манукян. Анонсировав открытие осеннего лагеря и приветствуя студентов АГЭУ, они рассказали о
важности профориентации, образовательных программах университета, процессе поступления и деятельности студсовета. В прошлом семестре участники программы международного обмена «Эразмус+» также рассказали о программах обучения за рубежом и о незаменимом опыте, который получает студент, участвуя в подобных программах.
И первый, и второй день лагеря были насыщенными и динамичными. экономические темы: финансы, маркетинг, менеджмент, цифровые технологии, профориентация, полезные беседы о жизни и познании, а также обучающие веселые игры, командные задания.
На тему «Значение университетского
образования» выступила сотрудница отдела непрерывного образования АГЭУ Ирен Геворкян, на тему «Экономика» выступил директор исследовательского центра «Амберд» Давид Ахвердян. что, как, для кого?" Жора Степанян, главный специалист отдела непрерывного образования АГЭУ: «Как управлять своими финансами? Современность финансовой грамотности», заведующий кафедрой информационных технологий АГЭУ Аргам Арташян: «Экономика следующего поколения. раскрывая потенциал АБ в Индустрии 4.0», Вадим Григорян, заведующий кафедрой маркетинга АГЭУ: «Маркетинг за 60 минут», Лусине Хуршудян, главный специалист отдела непрерывного образования АГЭУ: «Формула успешной карьеры», Марине Аракелян, ст.
преподаватель кафедры менеджмента АГЭУ: «Стратегия вашего будущего. профессиональная направленность».
Старшеклассники с большим интересом слушали докладчиков, получали ответы на волнующие вопросы, с увлечением участвовали в развлекательных играх, которые были построены на знании экономических ребер, раскрывающих способности экономического мышления.
И здесь выполнение командных задач требовало от 6 сформированных команд знаний, гибкости мышления, умения групповой работы. Каждая команда представила свою бизнес-идею, которая включала стратегию развития, финансовый анализ, выбор целевой аудитории, логотип и т.д.
Дартгатян высоко оценил работу всех команд, их знания, слаженность и выбрал команду-победителя.
Двухдневный лагерь завершился экскурсией по университету и торжественной церемонией награждения, подарков и сертификатов.