Էրազմուսյան այցեր ՀՊՏՀ
«Էրազմուս+»-ի միջազգային շարժունության ծրագրի շրջանակում մայիսի 8-12-ը ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալվել են Հասելթի համալսարանի (Բելգիա) գործարար տնտեսագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Կոեն Վանհոֆը, Մալթայի արվեստի, գիտության և տեխնոլոգիայի համալսարանի դասախոս Նիկոլաս Բալդաչինոն, իսկ մայիսի 9-15-ը՝ Յաշիի Ապոլոնիայի համալսարանի (Ռումինիա) հաղորդակցությունների ֆակուլտետի դասախոսներ Իրինա Պետրուկա-Ռոզուն և Ալեքսանդրա-Վիոլետա Գեորգիուն։
Այցի ընթացքում օտարերկրացի գործընկերները հանդիպումներ են ունեցել ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Լուսինե Դանիելյանի, միջազգային կապերի բաժնի պետ Անժելիկա Մուսայելյանի հետ։ Վերջիններս հյուրերին ներկայացրել են համալսարանի գործունեությունն ու հաջողությունները, միջազգայնացման գործընթացում որդեգրած քաղաքականությունը, ընթացիկ արձանագրումները, միաժամանակ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, քննարկվել են հետագա համագործակցության հարցեր։
ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի «Ակտուարական և ֆինանսական մաթեմատիկա» մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողների համար պրոֆեսոր Կոեն Վանհոֆը դասախոսել է «Տվյալների հավաքագրում և որոշումների ընդունում» թեմայով։
Պրոֆեսորին հյուրընկալել է տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ Եվգենյա Բազինյանը։ Կառուցողական զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի։
Այցի շրջանակում մայիսի 11-ին և 12-ին եվրոպացի գործընկերները ՀՊՏՀ-ում մասնակցել են «Տնտեսական զարգացման առաջնահերթություններ և մարտահրավերներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովին։

Визиты в АГЭУ в рамках программы «Эразмус+»
В рамках программы академической мобильности «Эразмус+» 8-12 мая в АГЭУ с рабочим визитом находились профессор факультета бизнес экономики Университета Хасселта (Бельгия) Коэн Ванхоф и преподаватель Мальтийского университета искусств, науки и технологий Николас Больдачино, а 9-15 мая – преподаватели Ясского университета Аполонии (Румыния) Ирина Петрука-Розу и Александра-Виолета Георгиу.
В ходе визита иностранные партнеры встретились с директором департамента внешних связей АГЭУ Лусине Даниелян, начальником отдела международных связей АГЭУ Анжеликой Мусаелян. Во время встречи гостям были представлены направления деятельности и успехи вуза, политика университета в плане интернационализации, в также были достигнуты договоренности и обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества.
Профессор Коэн Ванхоф выступил с лекцией на тему «Сбор данных и принятие решений» перед студентами третьего курса факультета информатики и статистики, обучающимися по направлению подготовки «Актуарная и финансовая математика».
Профессор встретился с заведующей кафедрой экономико-математических методов Евгенией Базинян. В ходе встречи были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес.
В рамках визита европейские партнеры приняли участие в международной научной конференции «Приоритеты и вызовы экономического развития», прошедшей в АГЭУ 11-12 мая.