Դիտումների քանակ՝ 2589
Ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը ՀՊՏՀ-ում շարունակվում է: Դիտակետում պահելով այս փուլում համալսարանական ամենակարևոր իրադարձությունը՝ ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը տարբեր օրերի շրջայց է կատարել ֆակուլտետներով, ներկա գտնվել ավարտական աշխատանքների պաշտպանություններին, զրուցել շրջանավարտների հետ:
Այսօր ներկա գտնվեցինք նաև բնօգտագործման տնտեսագիտություն, մակրոտնտեսական քաղաքականություն և կանխատեսում, աշխատանքի տնտեսագիտություն, բիզնեսի կազմակերպում մասնագիտությունների առկա բակալավրիատի 4-րդ կուրսերի պաշտպանություններին:
Մի չգրված օրենքով սովորաբար առաջինն ավարտական աշխատանք են պաշտպանում բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողուհիները: Այս օրն էլ բացառություն չէր, և մենք ունկնդրեցինք փայլուն ելույթներ:
Բնօգտագործման տնտեսագիտություն մասնագիտության ուսանող Ելենա Մուրադյանի աշխատանքի թեման էր «Արեգակնային էներգետիկայի՝ որպես կայուն էներգետիկ համակարգի բաղկացուցիչ տարրի դերը ՀՀ-ում», դրա մի հատվածը վերաբերում էր ՀՊՏՀ 3-րդ մասնաշենքում արեգակնային տաքացուցիչների տեղադրման հնարավորություններին: Ուսանողուհին հաշվարկել է արդյունավետությունն ու ծախսը և ինչպես նշեց՝ այն կունենա 92 % արդյունավետություն: Հանձնաժողովի առաջարկով Ելենան իր հաշվարկները կներկայացնի համալսարանի վարչատնտեսական և կազմակերպական դեպարտամենտին և հանդես կգա համապատասխան առաջարկություններով:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր ամբիոնին, հանձնաժողովին և իմ ղեկավար Նորա Այվազյանին: Այսպիսով, ավարտեցինք, բայց ես դեռ սովորելու եմ նաև մագիստրատուրայում: Մինչ հանդիպում»,-մեզ հետ զրույցում ասաց Ելենան:
Մեր այցելության պահին մակրոտնտեսական քաղաքականություն և կանխատեսում մասնագիտության ավարտական կուրսից «ՀՀ-ում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների վերլուծությունը 2007-2017 թթ.» թեմայով աշխատանք էր պաշտպանում Նարինե Զուրաբյանը: Մեզ հետ զրույցում ուսանողուհին ասաց, որ Կարմիր դիպլոմի հավակնորդ է:
«Ուզում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել մեր ամբիոնին՝ մեզ հետ պրոֆեսիոնալ աշխատելու համար: Ավարտելու հետ կապված մեծ նպատակներ ունեմ: Նշեմ, որ 3-րդ կուրսից աշխատում եմ վարկային կազմակերպությունում և դիպլոմավորվելուց հետո հույս ունեմ մասնագիտական աշխատանքում առաջընթաց արձանագրել: Նույն մասնագիտությամբ կսովորեմ նաև մագիստրատուրայում»,-նշեց Նարինեն:
Շրջանավարտների հետ ճեպազրույցներում արձանագրեցինք, որ ՀՊՏՀ առաջավոր սաները նախատեսում են կրթությունը շարունակել հարազատ բուհի մագիստրատուրայում:
Շնորհավորում ենք շրջանավարտներին, մաղթում հաջողություն:
Լուսանկարներում՝ ակնթարթներ տարբեր մասնագիտությունների գծով այս օրերին տեղի ունեցած պաշտպանություններից:

В АГЭУ продолжается итоговый аттестационный процесс. Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ освещает ход данного события в университете и продолжает посещение факультетов, с целью присутствия на защите выпускних работ и беседы с выпускниками. Сегодня мы присутствовали на защитах выпускных работ 4-го курса бакалавриата специальностей экономика природопользования, макроэкономическая политика и прогнозирование, экономика труда.
По неписанному закону первыми защищают свои работы студенты с высокой успеваемостью. Этот день не является исключением, и мы прослушали блестящие выступления.
Студентка специальности экономика природопользования представила тему: "Роль солнечной энергии как компонента устойчивой энергетической системы в Армении", часть которой касалась возможностей размещения солнечных обогревателей в 3-м корпусе АГЭУ. Комиссия предложила Елене представить свои рассчеты административно-хозяйственному и организационному департаменту АГЭУ и выступить с определенными предложениями.
"Хочу поблагодарить свою кафедру, комиссию и моего руководителя Нору Айвазян. Таким образом, мы окончили вуз, но собираемся продолжитьсвое образование в магистратуре. До встречи"- в беседе с нами сказала Елена.
Во время нашего визита на защиту работ специальности макроэкономическая политика и прогнозирование, свою тему "Анализ прямых иностранных инвестицийв РА с 2007-2017 г.г." защищала Нарине Зурабян. В беседе с нами она отметила, что является претенденткой на красный диплом.
"Хочу выразить благодарность моей кафедре за профессиональную работу с нами. У меня есть большие цели, связанные с работой. Отмечу, что с 3-го курса работаю в кредитной организации и после окончания вуза надеюсь на продвижение. По той же специальности планирую продолжить обучение в магистратуре" – отметила Нарине.
В беседе с выпускникамим мы отметили, что лучшие выпускники АГЭУ планируют продолжить свое образование в магистратуре в стенах родного университета.