ՀՊՏՀ աշխատակիցները վերապատրաստվել են Էդինբուրգի Նափիեր համալսարանում
Մեր համալսարանի արտաքին կապերի բաժնի առաջատար մասնագետ Լիլիթ Մկրտչյանը և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի հետազոտող Աստղիկ Հովհաննիսյանը ապրիլին «Էրազմուս +» ծրագրի շրջանակում վերապատրաստվել են Էդինբուրգի Նափիեր համալսարանում (Մեծ Բրիտանիա): Այս մասին տեղեկացնում են արտաքին կապերի բաժնից և ներկայացնում այցի մանրամասները:
Անձնակազմի փոխանակման ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ վարչական աշխատակիցներն այցելել են համալսարանի երեք մասնաճյուղեր, մասնակցել են մի շարք հանդիպումների և սեմինարների, այդ թվում՝ համալսարանի ռազմավարության քննարկմանը: Լիլիթ Մկրտչյանը մասնակցել է «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում Էդինբուրգի Նափիեր համալսարանից արտերկրում ուսումնառության մեկնող ուսանողների համար կազմակերպված տեղեկատվական հանդիպմանը, որի ընթացքում ներկայացվել են սովորողներին առաջադրվող պահանջները, անհրաժեշտ փաստաթղթերը, կրեդիտների փոխճանաչման գործընթացն ու դրան առնչվող այլ հարցեր:
Աստղիկ Հովհաննիսյանը մասնակցել է «Տեսողական մեթոդներն ու էթնոգրաֆիան միջդիսցիպլինար հետազոտություններում» թեմայով սեմինարին, որի ընթացքում ներկայացվել են տեսողական մեթոդների էությունը և միջդիսցիպլինար հետազոտություններում դրանց կիրառման և ազգային առանձնահատկությունների ուսումնասիրման կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը:
Մեր պատվիրակները նաև հանդես են եկել շնորհանդեսով և լսարանին ներկայացրել ՀՊՏՀ կրթական համակարգը, միջազգայնացման ոլորտում առկա արդյունքներն ու իրականացվող աշխատանքները, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ստեղծման նպատակն ու առաքելությունը, կենտրոնի հետազոտական ուղղություններն ու ձեռքբերումները: Նափիեր համալսարանի աշխատակիցներն ու ուսանողները ծանոթացել են Հայաստանի մասին հայտնի փաստերի, ապա մասնակից դարձել հայկական հյուրասիրության:

Сотрудники АГЭУ прошли переподготовку в Эдинбургском университете Нейпира
Ведущий специалист отдела внешних связей нашего университета Лилит Мкртчян и исследователь исследовательского центра "Амберд" Астгик Оганнисян в апреле прошли переподготовку в Эдинбургском университете Нейпира (Великобритания). Подробности визита представляют из отдела внешних связей.
В рамках обменной программы персонала административные сотрудники АГЭУ посетили 3 филиала университета, присутствовали на встречах и семинарах, в том числе на обсуждении стратегии университета. Лилит Мкртчян в рамках программы "Эразмус +" приняла участие на информационной встрече, организованной для студентов университета Нейпира, на которой были представлены необходимые требования, документы, процесс взаимопризнаний кредитов и другие вопросы, связанные с процессом.
Астгик Оганнисян приняла участие в семинаре по теме: "Визуальные методы и этнография в междисциплинарных исследованиях", на котором были представлены сущность визуальных методов и необходимость и важность рассмотрения национальных особенностей в междисциплинарных исследованиях.
Наши сотрудники выступили там с презентацией и представили аудитории образовательную систему АГЭУ, результаты в сфере интернационализации и проводимые работы, цель и миссию создания исследовательского центра "Амберд", исследовательские направления центра и достижения. Сотрудники и студенты университета Нейпира ознакомились с Арменией в фактах, и стали участниками армянского гостеприимства.