ՀՊՏՀ-ում էր ԱՄՆ Ֆլորիդայի համալսարանի պրոֆեսոր Գարի Վանլենդինգհեմը
ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանն այսօր հյուրընկալեց պրոֆեսոր, ԱՄՆ Ֆլորիդայի համալսարանի Հանրային կառավարման ծրագրի տնօրեն Գարի Վանլենդինգհեմին, որը Տնտեսագիտական համալսարան էր այցելել ՀՊՏՀ բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի դասախոս, տ.գ.թ. Հայկ Բեջանյանի հրավերով։ Հանդիպմանը ներկա էին ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Լուսինե Դանիելյանը և միջազգային կապերի բաժնի պետ Անժելիկա Մուսայելյանը։
Ռեկտորը ներկայացրեց ՀՊՏՀ ուսումնագիտական գործունեությունը, այդ թվում՝ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ձեռքբերումները՝ ընդգծելով, որ այն աշխարհի առաջատար ուղեղային կենտրոնների 100-յակում է, անդրադարձավ միջազգայնացմանը՝ նշելով, որ այն բուհի գործունեության գլխավոր ուղղություններից է։ Լուսինե Դանիելյանը ներկայացրեց ՀՊՏՀ-ի կողմից իրականացվող այն միջազգային ծրագրերը, որոնց աշխատանքներում կարող է ներգրավվել նաև պրոֆեսորը։
Գարի Վանլենդինգհեմը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ հյուրընկալության համար, ներկայացրեց Ֆլորիդայի համալսարանն ու կրթական ծրագրերը՝ ընդգծելով միջազգայնացման ուղղությամբ բուհի նշանակալի ձեռքբերումները և իր անձնական պատրաստակամությունը՝ աջակցելու ՀՊՏՀ-ի հետ գործակցությանը։
Հանդիպման ավարտին պրոֆեսորը «Ապացույցների վրա հիմնված քաղաքականության մշակում. մոտեցումներ և հնարավորություններ (Evidence-Informed Policymaking – approaches and opportunities)» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ ՀՊՏՀ ուսանողների համար։ Պրոֆեսորը դասախոսությունից հետո գոհունակությամբ նշել է, որ տպավորված է ուսանողների հետ հանդիպումից։ Այնուհետև Գարի Վանլենդինգհեմը այցելեց «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն, որտեղ կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանի հետ քննարկեց համագործակցության հնարավորությունները։
Հավելենք, որ պրոֆեսորը Հայաստան է ժամանել «Կատարողականի հաշվեքննության զարգացումը ՀՀ-ում» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Professional Fellowship program ծրագրով, ԱՄՆ պետքարտուղարության և Ամերիկյան խորհուրդների գրասենյակի աջակցությամբ։

Профессор Университета штата Флорида (США) Гарри Ванлендинхем – в АГЭУ
Сегодня ректор АГЭУ Диана Галоян приняла профессора Университета штата Флорида (США), директора Программы публичного управления указанного университета Гарри Ванлендинхема, находящегося с визитом в АГЭУ по приглашению преподавателя кафедры банковского дела и страхования, к.э.н. Айка Беджаняна. На встрече присутствовали директор департамента внешних связей АГЭУ Лусине Даниелян и начальник отдела международных связей АГЭУ Анжелика Мусаелян.
В ходе встречи ректор представила учебную деятельность АГЭУ, а также достижения исследовательского центра “Амберд”, подчеркнув, что Центр находится в списке 100 лучших мозговых центров мира, рассказала об интернационализации, отметив, что это одно из ключевых направлений деятельности вуза. Лусине Даниелян представила те международные программы АГЭУ, в работе которых может быть задействован и профессор.
Гарри Ванлендингхем выразил благодарность за теплый прием, представил Университет Флориды, учебные программы, отметив достижения в плане интернационализации, а также выразил готовность всячески содействовать сотрудничеству с АГЭУ.
Профессор выступил с лекцией на тему “Разработка политики, основанной на доказательствах: подходы и возможности (Evidence-Informed Policymaking – approaches and opportunities)” перед студентами АГЭУ. После лекции профессор поделился своими впечатлениями, отметив, что встреча была впечатляющей. Далее профессор посетил исследовательский центр “Амберд”, где обсудил с директором Центра Давидом Ахвердяном возможности сотрудничества.
Отметим, что профессор находится в Армении в рамках программы Professional Fellowship program, осуществляемой при поддержке Госдепартамента США и Американских Советов.