ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղում այսօր մեկնարկել է «Աղետի գոտուց զարգացման գոտի… անցյալի դասերը և ժամանակի մարտահրավերները» առաջին միջազգային գիտաժողովը՝ նվիրված 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի տարելիցին: Գիտաժողովի գործընկերների կազմն է՝ Գյումրու գիտության և մշակույթի կենտրոն, Գյումրու քաղաքապետարան, ՇՊՀ, Գ.Վ. Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարան:
Միջազգային գիտաժողովին բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը, Գյումրու մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Կարեն Պետրոսյանը: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, Գյումրու փոխքաղաքապետ Հայկ Սուլթանյանը, ՀՀ Աժ պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը, Գ.Վ. Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի ֆինանսական կառավարման ամբոնի պրոֆեսոր, տնտեսագիտության դոկտոր Ալեքսանդրա Լեշինսկայան, ՇՊՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Երվանդ Սերոբյանը և Գյումրու գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի աշխատակից Հասմիկ Թադևոսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Գյումրու մասնաճյուղում առաջին միջազգային գիտաժողովի կազմակերպման աջակիցներին՝ ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը կարևորել է նախաձեռնությունը՝ ընդգծելով, որ կարևորը մարզի մասին ընկալումը փոխելն է. «Շիրակի մարզը ոչ թե աղետի գոտի է, այլ՝ զարգացման»: Իսկ մարզի զարգացման համար, ՀՊՏՀ ղեկավարի խոսքով, կարևոր է նաև ակադեմիական շրջանակների դերը: Հենց այդ համատեքստում Դիանա Գալոյանը մատնանշել է ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի և Շիրակի մարզպետարանի համագործակցությունը՝ հայտնելով, որ այն ուղղված է մարզի զարգացմանը՝ բոլոր ուղղություններով:

Сегодня в Гюмрийском филиале АГЭУ началась международная конференция, посвященная 30-летию Спитакского замлетрясения 1988 года “Из зоны бедствия в зону развития….уроки прошлого и вызовы времени”. Состав партнеров конфдеренции: Центр науки и культуры Гюмри, Гюмрийская мэрия, ШГУ, Российский экономический университет имени Плеханова.
Исполняющая обязанности ректора АГЭУ Диана Галоян, и.о. директора Гюмрийского филиала Карен Петросян выступили со вступительной речью на международной конференции. С приветственными словами выступили руководитель Ширакского марза Тигран Петросян, заместитель мэра Гюмри Айк Султанян, депутат НС Назели Багдасарян и профессор Российского экономического университета им. Плеханова, доктор экономических наук Александра Лешинская, и.о. ректора ШГУ Ерванд Серобян и сотрудник Российского центра науки и культуры в Гюмри Асмик Тадевосян.
Выразив благодарность организаторам первой международной конференции в Гюмрийском филиале, исполняющая обязанности ректора АГЭУ Диана Галоян подчеркнула важность инициативы, отметив, что важно изменить восприятие о регионе. «Ширакская область - это не зона бедствия, а зона развития». А для развития региона, по мнению руководителя АГЭУ, также важна роль академических кругов. В этом контексте Диана Галоян отметила сотрудничество между исследовательским центром «Амберд» АГЭУ и администрацией Ширакского марза, отметив, что оно направлено на развитие региона по всем направлениям.