Տեղեկատվական հանդիպում «Միներվա» ծրագրի շրջանակում
Հունվարի 11-ին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում «Միներվա» («Հետազոտությունների կառավարման և բաց գիտության կարողությունների հզորացումը Մոլդովայի և Հայաստանի բուհերում») ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցավ տեղեկատվական հանդիպում ՀՊՏՀ երիտասարդ հետազոտողների հետ։
Հանդիպումը վարում էր ՀՊՏՀ ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Եվգենյա Բազինյանը։ Հանդիպման նպատակն էր երիտասարդ հետազոտողների մասնագիտական կարողությունների զարգացման և մասնագիտական աճին ուղղված առաջնահերթ ռազմավարական քայլերի ներկայացումը, այդ թվում՝ այս ուղղությամբ համալսարանի կողմից իրականացվող գործողությունները։ Բազինյանն ընդգծեց, որ ՀՊՏՀ-ն կարևորում է հետազոտության ոլորտում ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությունը և ցանկանում է նշանակալի փոփոխությունների միջոցով աջակցել համալսարանում հետազոտական մշակույթի ստեղծմանը և հետազոտողների կարողությունների զարգացմանը՝ խրախուսող և թափանցիկ միջավայր ստեղծելով նրանց մասնագիտական աճի համար։
Եվգենյա Բազինյանն անդրադարձավ Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ՀՊՏՀ-ին շնորհված «Գիտահետազոտական ոլորտի կառավարման գերազանցության աստիճանին» (HR Excellence in Research award)՝ ներկայացնելով դրա նպատակը և ստեղծած հեռանկարները համալսարանի և հետազոտողների համար։ Նա ներկաներին ծանոթացրեց EURAXESS համաեվրոպական հետազոտողների հարթակին և դրա ընձեռած հնարավորություններին՝ հույս հայտնելով, որ ապագայում ՀՊՏՀ հետազոտողներն ու ասպիրանտները ևս ակտիվորեն հանդես կգան այս հարթակում։
Հանդիպմանը ներկա հետազոտողները քննարկման ընթացքում ներկայացրին իրենց փորձը, ուսումնառության ընթացքում հետազոտության ոլորտում հանդիպած բացերն ու կարիքները՝ հետաքրքրվելով այս ուղղությամբ համալսարանի կողմից իրականացվող քայլերի մասին: Ի պատասխան Եվգենյա Բազինյանը նշեց, որ «Միներվա» ծրագրի շրջանակում «Գիտահետազոտական ոլորտի կառավարման գերազանցության աստիճանին» դիմելու առանցքային գործողություններից է եղել գիտահետազոտական աշխատանքների համապատասխանության վերլուծությունը՝ ըստ «Հետազոտողների եվրոպական խարտիայի» և «Հետազոտողների հավաքագրման բնագավառում էթիկայի կանոնակարգի» սկզբունքների։ Արդյունքում մշակվել է գործողությունների պլան, որի իրականացումը կապահովի դուրս բերված բացթողումների/կարիքների շտկումը և համապատասխանեցումը վերոնշյալ երկու փաստաթղթերի սկզբունքներին և չափանիշներին։
Ասպիրանտուրայի բաժնի պետը շեշտեց, որ համալսարանում հետազոտությունների խրախուսման և աջակցության ընթացակարգերի թափանցիկության և արդյունավետության բարձր մակարդակի ապահովման համար ակնկալվում է երիտասարդ հետազոտողների ակտիվ ներգրավվածություն, ինչպես նաև համալսարանի և հետազոտողների միջև մշտապես հասանելի և թափանցիկ համագործակցություն ու հաղորդակցություն։

Информационная встреча в рамках программы “Минерва”
11 января в Армянском государственном экономическом университете в рамках программы “Минерва” (“Развитие навыков управления исследовательской работой и использование возможностей открытой науки в вузах Молдовы и Армении”) состоялась информационная встреча с молодыми исследователями АГЭУ.
Встречу вела начальник отдела аспирантуры АГЭУ Евгения Базинян. Целью встречи являлось представление приоритетных стратегических мер, направленных на развитие профессиональных умений и профессионального роста молодых исследователей, в том числе действий, предпринимаемых университетом в данном направлении. Евгения Базинян подчеркнула, что АГЭУ придает первостепенное значение развитию институционального потенциала в исследовательской сфере, а также способствует становлению исследовательской культуры в вузе и развитию исследовательских умений и навыков с целью создания мотивирующей и прозрачной среды для профессионального роста исследователей.
Евгения Базинян также рассказала о присуждении Европейской Комиссией “Степени отличия в сфере управления научно-исследовательской сферой” (HR Excellence in Research award) Армянскому государственному экономическому университету, представив цели и перспективы для университета и отдельных исследователей. Присутствующим была представлена общеевропейская система (платформа) исследователей EURAXESS, возможности последней, выразив надежду, что исследователи и аспиранты АГЭУ в будущем будут активны в системе EURAXESS.
Исследователи, присутствующие на встрече, поделились своим опытом, представив пробелы в исследовательской сфере, с которыми они сталкиваются в процессе обучения. Участники встречи также поинтересовались, какие меры предпринимаются университетом для восполнения указанных пробелов. В ответ на прозвучавшие вопросы Евгения Базинян отметила, что в процессе подачи заявки на получение “Степени отличия” ключевым действием являлся анализ на соответствие научно-исследовательских работ, проводимых в АГЭУ, принципам “Европейской хартии исследователей” и “Кодекса поведения при найме исследователей”. В результате был разработан план действий, реализация которого направлена на восполнение пробелов в соответствии с принципами и критериями двух указанных документов.
Начальник отдела аспирантуры особо подчеркнула, что для обеспечения высокого уровня эффективности и прозрачности процедур по продвижению и мотивации исследовательских работ предполагается активное вовлечение молодых исследователей, а также доступное и прозрачное сотрудничество и коммуникация между университетом и исследователями.