Դիտումների քանակ՝ 1810
Մարտի 1-ին նշվում է քաղաքացիական պաշտպանության համաշխարհային օրը, և այս կապակցությամբ ՀՊՏՀ-ում քաղաքացիական պաշտպանության գործառույթների պատասխանատու, քիմ.գ.թ., դոցենտ Սիրանուշ Հարությունյանը «ԱԻ և քաղպաշտպանության հիմնահարցեր» առարկայի շրջանակում մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման, կառավարման, ֆինանսական ֆակուլտետների 1-ին կուրսի ուսանողների համար այսօր կազմակերպել էր «Միջուկային և կենսաբանական զենք» թեմայով բաց դաս: Միջոցառմանը ներկա էին մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկան Թաթուլ Մկրտչյանը, դեկանի տեղակալ Արա Մկրտչյանը, վերը նշված ամբիոնի դասախոսներ:
Միջազգային հանրության կողմից նշվող օրվա կարևորության և նպատակների մասին խոսեց Սիրանուշ Հարությունյանը՝ հորդորելով արտակարգ իրավիճակների ժամանակ «արթուն պահել արագ արձագանքելու և կողմնորոշվելու կարողությունը»: Ապա նշեց, որ «ԱԻ և քաղպաշտպանության հիմնահարցեր» առարկայի հիմնական նպատակներից է երիտասարդությանը դաստիարակել նման իրավիճակներում հայրենակիցներին օգնության հասնելու ոգով, նրանցում գրագետ ու կազմակերպված ինքնապաշտպանվելու հմտություն ձևավորել:
Հաջորդիվ՝ դասախոս Նեդա Պետրոսյանը, ուսանող-զեկուցողներ Մարիամ Գրիգորյանը, Անի Մելքոնյանը, Քնար Գրիգորյանը, Արաքսյա Պապոյանը և Իրինա Մելքոնյանը լսարանին մանրամասն տեղեկություն հաղորդեցին կենսաբանական զենքի, դրա կիրառման եղանակների, հետևանքների, մարդու առողջության վրա վատ ներգործության, համապատասխան պաշտպանություն կազմակերպելու վերաբերյալ:
Դասի թեման շարունակեցին քիմ.գ. թ., դոցենտ Վեներա Ոսկանյանը, Սիրանուշ Հարությունյանը և ուսանողներ Անահիտ Մշեցյանը, էլեն Արշակյանը, Սաթինե Դավթյանը՝ խոսելով միջուկային զենքի առանձնահատկությունների մասին:

1-ого марта отмечают Всемирный день гражданской обороны и по этому случаю ответственный за функции гражданской обороны АГЭУ, к.хим.н, доцент Сирануш Арутюнян в рамках предмета "Основные вопросы гражданской обороны и ЧС" для студентов 1-ых курсов факультетов управления, маркетинга и организации бизнеса и финансового факультета сегодня было организовано открытое занятие на тему "Ядерное и биологическое оружие". На мероприятии присутствовали декан факультета маркетинга и организации бизнеса Татул Мкртчян, заместитель декана Ара Мкртчян, преподаватели вышеуказанной кафедры.
О важности и целях столь важного дня отметила Сирануш Арутюнян, призывая во время чрезвычайных ситуаций "Не терять бдительность и способность быстро реагировать". После чего отметила, что основной целью предмета " Основные вопросы гражданской обороны и ЧС" является воспитать молодежь в духе оказания помощи согражданам в данных ситуациях, формировать в них грамотные и организованные навыки самозащиты.
Далее преподаватель Неда Петросян, студенты Мариам Григорян, Ани Мелконян, Кнар Григорян, Аракся Папоян и Ирина Мелконян рассказали аудитории подробности о биологическом оружии, способах их применения, последствиях, воздействии на здоровье человека, об организации соответствующей обороны.
Тему занятия продолжили к.хим.н, , доцент Венера Восканян, Сирануш Арутюнян и студенты Анаит Мшецян, Элен Аршакян, Сатине Давтян, рассказав об особенностях биологического оружия.