Ծանոթացում բիզնեսի ֆինանսավորման ժամանակակից մեթոդներին. դասն անցկացրեց հրավիրված մասնագետը
ՀՊՏՀ դասախոսները շարունակում են ուսումնական պարապմունքներում նոր մոտեցումների ներդրումը՝ նոր ձևաչափի դասաժամերով՝ հավասարապես կարևորելով թե' տեսական, թե' գործնական գիտելիքի փոխանցումն ուսանողներին: Այսօր հերթական բաց դասը բիզնեսի գնահատում մասնագիտության մագիստրատուրայի 1-ին կուրսում էր՝ «Բիզնեսի կառուցման նախագիծ առարկայի» դասաժամին: Կոմերցիայի և բիզնեսի կազմակերպման ամբիոնի ասիստենտ Արթուր Եղիազարյանի հրավերով դասը վարելու էր եկել Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիումի դեպոզիտար համակարգի սպասարկման դեպարտամենտի ղեկավար Լևոն Կլեկչյանը:
Մեզ հետ զրույցում դասախոս Արթուր Եղիազարյանը, մեկնաբանելով իր նախաձեռնությունը, ասաց, որ նպատակն է նոր հիմնադրվող կազմակերպությունների և ստարտափերի ֆինանսավորման ժամանակակից եղանակները առավել գործնական տեսանկյունից պարզաբանել մագիստրանտների համար:
Դասի թեման «Ներդրումային քրաութֆանդինգն» էր: Դեպոզիտարիումի ներկայացուցիչը մանրամասնեց քրաութֆանդինգ մեթոդի էությունը, դրա կիրառման նպատակահարմարությունը, հաջող ներդրումային քրաութֆանդինգ իրականացնելու նախապայմանները: Նա առանձին-առանձին վերլուծեց քրաութֆանդինգի հիմնական ուղղությունները (կոմերցիոն նախագծերի ֆինանսավորում, կառուցապատում և տարածքի կահավորում, բարեգործություն, վիրահատություն և բուժում և այլն), հակիրճ անդրադարձավ ստարտափների ֆինանսավորման մեթոդներին: Դասի 2-րդ հատվածում Լևոն Կլեկչյանը սպառիչ պատասխաններ տվեց ուսանողների հարցերին:

Ознакомление с современными методами финансирования бизнеса: приглашенный специалист провел урок
Преподаватель АГЭУ продолжают внедрение новых подходов в учебных занятиях, подчеркивая важность передачи студентам как теоритических, также и практических знаний. Сегодня очередной открытый урок прошел на первом курсе магистратуры специальности “Оценка бизнеса” в рамках дисциплины “Проект построения бизнеса”. По приглашению ассистента кафедры коммерции и организации бизнеса Артура Егиазаряна, руководитель департамента обслуживания депозитарной системы Центрального депозитария Армении Левон Клекчян побывал в нашем университете.
В беседе с нами преподаватель Артур Егиазарян, прокомментировал свою инициативу и сказал, что целью этой инициативы является рязъяснение для студентов современных путей финансирования учрежденных организаций и стартапов с более практической точки зрения.
Тема сегодняшнего урока – “Инвестиционный краудфандинг”. Представитель депозитария детально представил сущность метода краудфандинга, целесообразность его применения, условия осуществления инвестиционного краудфандинга. Он отдельно анализировал основные вектора краудфандинга (финансирование коммерционных проектов, застройка и обставление, благотворительность, оперирование и терапия и т.д.), кратко рассказал о методах финансирования стартапов. Во второй части урока Левон Клекчян дал исчерпывающие ответы на все поступившие вопросы.