Տնտեսագիտական և Ագրարային համալսարանների ուսանողները՝ համատեղ նախաձեռնությամբ
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կառավարման ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանողներ Գայանե Գասպարյանը, Անուշ Իսոյանը և 3-րդ կուրսի ուանողուհի Իռեն Թալալյանը, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի կաթ-կաթնամթերքի և մանկական ֆունկցիոնալ սննդի տեխնոլոգիա մասնագիտության երրորդ կուրսեցի Սարգիս Գևորգյանի հետ երեկ՝ մարտի 26-ին մեր համալսարանում անցկացրին անգլերեն լեզվով կինոդիտում՝ «Չառլին և շոկոլադի ֆաբրիկան»:
Երկու բուհերի երիտասարդները ծանոթացել են EYP-ում՝ Եվրոպական երիտասարդական խորհրդարանում: Ինչպես պատմում են Գայանեն և Անուշը, նրանք որոշել են անգլերենի ակումբներ ստեղծել իրենց բուհերում և ընկերների համար անվճար դասընթացներ կազմակերպել: 2018 թ. նոյեմբերին ՀՊՏՀ ՈՒԽ արտաքին կապերի հանձնաժողովի ջանքերով ստեղծվել է «Անգլախոսների ակումբը», որի գործունեության շրջանակում էլ կազմակերպվել էր այս կինոդիտումը և հրավիրվել էին Ագրարային համալսարանի համախոհ ընկերները: Նպատակը մշակույթի, մասնավորապես՝ կինոարվեստի միջոցով անգլերենի իմացության բարելավումն է, ինչպես նաև ընկերային շփումների ամրապնդումը:
Ագրարայինցիներին ուղեկցում և ուսանողների նախաձեռնությունը խրախուսում էր մեր հարգարժան գործընկերը՝ Ագրարային համալսարանի «Հասուն հասկ» թերթի գլխավոր խմբագիր Անի Խուդավերդյանը: Ջերմ և հաճելի հանդիպման ավարտին ագրարայինցիները նշեցին, որ հաջորդիվ պատրաստվում են հյուրընկալել ՀՊՏՀ սաներին:

Вчера студентки 1-го курса факультета управление Гаяне Гаспарян, Ануш Исоян и студентка 3-го курса Ирен Талалян, вместе со студентом 3-го курса специальности технология детского функционального питания и молочных продуктов Национального аграрного университета Армении Саргисом Геворгяном 26 марта в нашем университете присутствовали на показе фильма “Чарли и шоколадная фабрика” на английском языке. Студенты двух вузов познакомились в EYP: Европейском молодежном парламенте. Как рассказали Гаяне и Ануш, они решили создать клубы английского в своих вузах и организовать бесплатные курсы для своих друзей.
В ноябре 2018 года стараниями комитета внешних связей СС АГЭУ был создан “Клуб англоязычных”, в рамках деятельности которого и был организован данный просмотр и приглашены друзья из Аграрного университета. Целью является через культуру, в частности через киноискусство улучшить знание английского языка, а также укрепить дружественные связи. Студентов из аграрного университета сопровождала главный редактор газеты “Зрелый колос” Ани Худавердян. В конце теплой и приятной встречи аграрники отметили, что следующая встреча с друзьями из АГЭУ состоится в их вузе.