Դիտումների քանակ՝ 1442
ԵՄ «Էրազմուս+» կրթական ծրագրի շրջանակներում մեր համալսարանը հյուրընկալել է Վարշավայի տնտեսագիտության դպրոցի (Լեհաստան) տնտեսագիտության ֆակուլտետի ղեկավար, դոցենտ Մարիուշ Պրուխնիակին (Mariusz Prochniak) և նույն համալսարանի դոցենտ, հավանականությունների մեթոդների դեպարտամենտի ղեկավար Բարտոշ Վիտկովսկիին (Bartosz Witkowski): Վերջիններս 8-ժամյա դասախոսություններով են հանդես եկել մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի ուսանողների համար: Դասախոսություններին մասնակցել են նաև մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դասախոսները: «Տնտեսական աճը» թեմայով դասախոսության շրջանակներում Մարիուշ Պրուխնիակը ուսանողներին ներկայացրել է տնտեսական աճի ընդհանուր գաղափարը, ինչպես նաև մանրամասն մեկնաբանել է տնտեսական աճի վրա ազդող առաջարկի ու պահանջարկի գործոնները և համեմատական վերլուծություն իրականացրել Լեհաստանի և ԵՄ մյուս երկրների տնտեսական աճի և մակրոտնտեսական մյուս կարևոր ցուցանիշների առնչությամբ:
Բարտոշ Վիտկովսկին այսօր տնտեսագիտություն մասնագիտության 3-րդ և մակրոտնտեսական վերլուծություն մասնագիտացման մագիստրատուրայի 1-ին կուրսերում սովորող ուսանողների ուշադրությանն է ներկայացրել էկոնոմետրիկ մոդելավորման միջոցով համախառն ներքին արդյունքի հաշվարկման եղանակները՝ դիտարկելով դրա փոփոխության վրա ազդող գործոնները (ԵՄ անդամ երկրների տվյալների հիման վրա):
Մեզ հետ զրույցում մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Կարեն Գրիգորյանը շնորհակալություն հայտնեց արտաքին կապերի բաժնին՝ դասախոսներին հրավիրելու համար և հավելեց, որ երեկ ամբիոնում մասնագիտական քննարկում է ունեցել Մարիուշ Պրուխնիակի հետ՝ «Մակրոտնտեսագիտություն» առարկայի դասավանդան արդի մեթոդների վերաբերյալ: «Վարշավայի տնտեսագիտության դպրոցի դասախոսը մեր զրույցի ընթացքում ընդգծել է, որ տպավորված է ՀՊՏՀ ուսանողների թե' մասնագիտական գիտելիքներով, թե' անգլերենի իմացությամբ: Հանդիպման շրջանակներում նաև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել միջամբիոնային հետագա փոխգործակցության վերաբերյալ»,-նշեց ամբիոնի ղեկավարը:
Ի հավելումն՝ արտաքին կապերի բաժինը հայտնում է, որ ընթացիկ ուսաումնական տարում նախատեսվում են նաև այլ փոխանակային դասախոսություններ, մասնավորապես՝ «Անձնակազմի վերապատրաստման շաբաթ» միջոցառման շրջանակներում ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալվելու են օտարերկրյա մի շարք բուհերի դասախոսներ:

В рамках образовательной программы ЕС “Эразмус+” наш университет посетили руководитель экономического факультета Экономической школы Варшавы, доцент Мариуш Прухниак (Mariusz Prochniak) и руководитель департамента методов вероятностей, доцент того же университета Бартуш Витковски (Bartosz Witkowski). Последние выступили с 8-и часовыми лекциями для студентов кафедры макроэкономики. На лекции принимали участие также и преподаватели кафедры. В рамках лекции “Экономический рост” Мариуш Прухниак представил студентам общую идею экономического роста, а также подробно прокомментировал факторы спроса и предложения, влияющие на экономический рост и осуществил сравнительный анализ экономического роста и других важнейших макроэкономических показателей Польши и других стран ЕС.
Бартуш Витковски представил вниманию студентов 3-го курса специальности экономика и студентам 1-го курса магистратуры специальности макроэкономический анализ, методы расчета валового внутреннего продукта с помощью эконометрического моделирования, рассмотрев факторы, влияющие на его изменения (на основе данных стран – членов ЕС).
В беседе с нами заведующий кафедрой макроэкономики, к.э.н., доцент Карен Григорян поблагодарил отдел внешних связей за приглашение преподавателей и добавил, что вчера на кафедре состоялась профессиональная дискуссия с Мариушем Прухниаком относительно актуальных методов преподавания предмета “Макроэкономика”.
“Преподаватель Экономической школы Варшавы в беседе с нами отметил, что впечатлен как профессиональными знаниями студентов АГЭУ, так и знанием английского языка. В рамках встречи достигнута договоренность о дальнейшем сотрудничестве между кафедрами”- отметил руководитель кафедры.
Отдел внешних связей сообщает, что в текущем учебном году планируются и другие обменные лекции, в частности, в рамках мероприятия “Неделя переподготовки персонала”, АГЭУ посетят ряд преподавателей иностранных вузов.