Դիտումների քանակ՝ 1744
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժինը համալսարանում պարբերաբար տեղեկատվական հանդիպումներ է կազմակերպում, որի ընթացքում արտերկրում ուսումը շարունակել ցանկացող ուսանողները հնարավորություն են ստանում պատասխանատու անձանցից ստանալ իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները: Նույն նպատակն էր հետապնդում այսօր տեղի ունեցած միջոցառումը. ուսանողների հյուրն էր Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության համալսարանների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և քաղաքացիական հասարակության համագործակցության հարցերի կցորդ Շարլոտ Վենեման: Ներկա էր արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը, բաժնի գլխավոր մասնագետ Մարգարիտ Մարուքյանը:
Դեսպանատան ներկայացուցիչը լսարանին ամփոփ տեղեկություններ հաղորդեց Ֆրանսիայի բուհական կրթական համակարգի վերաբերյալ, մասնավորապես պարզաբանեց օտարերկրացի ուսանողներին տրամադրվող կրթաթոշակներին, առաջատար բուհերին, բակալավրական, մագիստրոսական ու ասպիրանտական կրթության առանձնահատկություններին, կեցությանն ու վիզա ստանալու ընթացակարգերին առնչվող հարցեր:
Ֆրանսերենին և անգլերենին տիրապետող ուսանողներն ուղղեցին իրենց հարցերը և ստացան անհրաժեշտ խորհրդատվություն: Ինչպես նշեց Շարլոտ Վենեման՝ Ֆրանսիայում ակադեմիական կրթություն ստանալ ցանկացողները օգտակար տեղեկություններ կարող են գտնել նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության պաշտոնական կայքում՝ https://am.ambafrance.org/ :

Отдел внешних связей АГЭУ периодически в университете организует информационные встречи, на которых студенты, желающие продолжить свое образование зарубежом, получают возможность получить ответы, на интересующие их вопросы от ответственных лиц. Ту же цель преследовала сегодняшняя встреча, гостьей стала атташе по вопросам сотрудничества гражданского общества, органов местного самоуправления, университетов посольства Франции в Армении Шарлот Венеман. Присутствовали начальник отдела внешних связей Вард Гукасян, и главный специалист того же отдела Маргарит Марукян.
Представитель посольства представил общую информацию об образовательной системе Франции, в частности разъяснила вопросы о предоставляемых студентам стипендиях, о ведущих вузах, особенностях бакалаврского, магистерского и аспирантского образования, процедуре получения визы и проживания.
Студенты, владеющие французским и английским языками задали интересующие их вопросы и получили необходимую консультацию. Как отметила Шарлот Венеман, желающие найти полезную информацию об академическочм образовании во Франции могут найти полезную информацию на официальном сайте посольства Франции в Армении https://am.ambafrance.org/.