«Չինաստան. տնտեսություն և քաղաքականություն». դասախոսեց Վարդան Աթոյանը
Քաղաքակրթության բնօրրաններից մեկի՝ Չինաստանի տնտեսության և քաղաքականության մասին այսօր տնտեսագիտություն մասնագիտության 1-ին կուրսի ուսանողների համար համապարփակ վերլուծական անդրադարձ կատարեց ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանը: «Տնտեսական պատմություն» առարկայի դասաժամը վարելու համար նրան հրավիրել էր միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ Անուշ Անանյանը:
Վարդան Աթոյանը ներկայացրեց Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պատմությունը՝ ձևավորումից մինչև մեր օրերը, լուսաբանեց տնտեսության զարգացման միտումներին, տնտեսություն-քաղաքականություն փոխկապվածությանն առնչվող կարևոր հարցերը:
«Ուսանողներն այս ուսումնաշրջանում ծանոթանում են 2-րդ աշխարհամարտից հետո առաջատար երկրների տնտեսություններին, և Չինաստանի ընդգրկուն թեման ներկայացնելու համար հատուկ հրավիրեցի թեմայի գիտակ, հայ-չինական հարաբերությունների ամրապնդման գործում իր ներդրումն ունեցող Վարդան Աթոյանին: Իրավամբ, դասը հագեցած էր հետաքրքրիր մեկնաբանություններով, հանգամանալից խոսվեց Չինաստանի տնտեսական առանձնահատկությունների մասին, հատկապես ուշագրավ էր կանխատեսումը, ըստ որի՝ 2050թ. Չինաստանը կդառնա աշխարհի 1-ին գերտերությունը»,-ասաց Անուշ Անանյանը:

Сегодня для студентов 1-го курса магистратуры по специальности «Экономика» заместитель директора - старший эксперт исследовательского центра АМБЕРД Армянского государственного экономического университета, доктор политических наук Вардан Атоян прочитал лекцию "Политика и экономика Китая". Для проведения занятия по предмету "Экономическая теория" доктора Атояна пригласила доцент кафедры международные экономические отношения Ануш Ананян.
Вардан Атоян представил историю Китайской Народной Республики, с формирования до наших дней, тенденции развития страны, а также важнейшие вопросы, касающиеся политики и экономики КНР.
"Студенты в данный учебный период знакомятся с экономиками ведущих стран после Второй мировой войны и для всеобъемлющего представления темы Китая я специально пригласила знатока этой темы, ученого, имеющего свой значимый вклад в деле укрепления армяно-китайских отношений доктора Вардана Атояна. Занятие было насыщено интересными комментариями, были представлены особенности экономики Китая, особенно интересным был прогноз, согласно которому в 2050 году Китай станет 1-ой сверхдержавой"- сказала Ануш Ананян.