ՀՊՏՀ դասախոսները՝ միջազգային ամառային շաբաթի մասնակից
«Էրազմուս+»-ի միջազգային շարժունության ծրագրի շրջանակում Իսպանիայի Լեոնի համալսարանում հուլիսի 10-14-ը կայացած միջազգային ամառային շաբաթին գործուն մասնակցություն են ունեցել ՀՊՏՀ մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Սոս Խաչիկյանը և տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Արմեն Ղազարյանը։ Միջազգային ամառային շաբաթը նվիրված է եղել ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներին։
ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել Լեոնի համալսարանի Պոնֆեռադայի կամպուսի ռեկտորի և միջազգային համագործակցության գծով պրոռեկտորի հետ, քննարկել թվային տեխնոլոգիաների և նորարարությունների ոլորտում համատեղ գիտական հետազոտություններ իրականացնելուն, փոխայցելություններն ակտիվացնելուն ուղղված հարցեր։ Միաժամանակ, քննարկումների ընթացքում գործընկեր համալսարանների ներկայացուցիչները բացահայտել են գիտակրթական, ուսումնական, հետազոտական բնույթի ընդհանուր հետաքրքրություններ ու ծրագրեր՝ երկու բուհերի համար նախանշելով համատեղ գործունեության գրավիչ հեռանկարներ։
Սոս Խաչիկյանը և Արմեն Ղազարյանը օտարերկրացի գործընկերներին ներկայացրել են Հայաստանն ու ՀՊՏՀ-ն՝ անդրադառնալով մեր բուհի կրթական ծրագրերին, միջազգայնացման գործընթացին, գիտահետազոտական գործունեությանը։ Տեղական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Սոս Խաչիկյանը խոսել է երկու բուհերի համագործակցության շարունակականության մասին, ընդգծել տեսանելի հնարավորությունները փոքր բիզնեսի, զբոսաշրջության և նորարարությունների ոլորտներում։
ՀՊՏՀ պատվիրակների այցը հագեցած է եղել ճանաչողական հանդիպումներով, մշակութային միջոցառումներով․ ծանոթություն գինեգործության, շոկոլադի արտադրության ոլորտների գործարարների հետ, հյուրընկալություն, համտես, զբոսաշրջային այցեր տեսարժան վայրեր ու մշակութային օջախներ։

Преподаватели АГЭУ – участники международной летней недели
В рамках программы международной мобильности «Эразмус+» заведующий кафедрой макроэкономики АГЭУ, доцент Сос Хачикян и заведующий кафедрой информационных систем АГЭУ, доцент Армен Казарян приняли участие в работе международной летней недели, проходившей 10-14 июля в Леонском университете (Испания). Международная летняя неделя была посвящена целям устойчивого развития ООН.
Представители АГЭУ встретились с ректором кампуса г. Понферада и проректором по международному сотрудничеству Леонского университета, обсудили с ними возможности проведения совместных исследований и активизации взаимных рабочих визитов. В ходе встреч были также намечены перспективы совместной деятельности на основе взаимных интересов, научно-образовательных, учебных, исследовательских программ.
Сос Хачикян и Армен Казарян представили иностранным коллегам Армению, образовательные программы, процесс интернационализации и исследовательскую деятельность АГЭУ. В интервью местному телевидению Сос Хачикян подчеркнул непрерывный характер сотрудничества между двумя вузами, а также возможности в сфере малого бизнеса, туризма и инноваций.
Визит представителей АГЭУ сопровождался ознакомительными встречами, культурными мероприятиями: встречи с предпринимателями из сферы виноделия и производства шоколада, экскурсии, посещение достопримечательностей и пр.