Դիտումների քանակ՝ 1280
«Էրազմուս+»-ի «Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները երիտասարդների ձեռներեցության համար» (HEIFYE, 589 942-ԵԺԿ-1-2017-1-UA-EPPKA2-Cby-EP-PE) ծրագրի շրջանակներում պատրաստվել և էլեկտրոնային հրապարակմամբ լույս է ընծայվել «Բիզնեսի վարումը Հայաստանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Լատվիայում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում» ուսումնական ձեռնարկը՝ նախատեսված այն անձանց համար, ովքեր մտադիր են սկսել բիզնես Արևելյան Եվրոպայի երկրներում: Այն հատկապես օգտակար կլինի ուսանողների, բիզնես դասընթացներ անցնողների համար, ինչպես նաև բոլոր նրանց համար, ովքեր ինքնուրույն զբաղվում են բիզնես կրթությամբ, մտադիր են առևտրայնացնել բիզնես գաղափարներ, ստեղծել սեփական բիզնես:
Հիշեցնենք, որ ծրագրի հայաստանյան համակարգողը ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնն է: Վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Դիանա Գալոյանի տեղեկացմամբ, ուսումնական ձեռնարկի առանձին բաժինները տրամաբանական հերթականությամբ ներկայացնում են իրավական, հարկային, մարքեթինգային, ֆինանսական այն խնդիրները, որոնց հետ բախվում են երիտասարդ ձեռնարկատերերը՝ տնտեսական գործունեության ընթացքում: Ի լրումն ընդհանուր հարցերի, որոնք կապված են բիզնեսի բացման և գրանցման հետ, ներկայացված են նաև պրակտիկ առաջարկություններ, մեթոդներ և գործիքներ, որոնք կօգնեն գնահատել շուկայի իրավիճակը, ձևավորել բիզնես մոդել, զարգացնել բիզնես պլան և ներկայացնել այն ներդրողներին:
Ուսումնական ձեռնարկը լույս է տեսել Դիանա Գալոյանի և Սննդի ու առևտրի Խարկովի պետական համալսարանի Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Վիկտորիա Գրոսուլի ընդհանուր խմբագրությամբ:

В рамках проекта «Высшие учебные заведения для молодежного предпринимательства» программы «Эразмус+» (589942-EPP-1-2017-1-UA-EPPKA2-CBY-EP-PE) подготовлено и опубликовано в электронном формате учебное пособие «Ведение бизнеса в Армении, Беларуси, Грузии, Латвии, Молдове, Украине», предназначенная для лиц, которые намерены открыть начать свой бизнес в странах Восточной Европы. Адресовано и будет полезно студентам, слушателям бизнес-курсов, а также всем тем, кто самостоятельно занимается бизнес-образованием, планирует коммерциализировать идеи, создать свой собственный бизнес.
Напомним, что армянским координатором программы является кафедра международных экономических отношений АГЭУ. Заведующая, д.э.н., профессор Диана Галоян представила, что пособие состоит из разделов, в которых последовательно, с учётом логики перехода от одного этапа к другому, представлены юридические, налоговые, маркетинговые, финансовые вопросы, с которыми сталкиваются молодые предприниматели в процессе хозяйственной деятельности. Кроме общих вопросов, связанных с открытием и регистрацией бизнеса в странах Восточного партнёрства, в пособии представлены практические рекомендации, методы и инструменты, которые помогут оценить ситуацию на рынке, сформировать бизнес-модель, разработать бизнес-план и презентовать его инвестору, оценить результаты деятельности.
Учебное пособие вышло в свет под общей редакцией Дианы Галоян и заведующей кафедры экономики и управления Харьковского государственного университета питания и торговли, д.э.н., профессора Виктории Гросул.