Դիտումների քանակ՝ 1704
Տեմպուսի «Արարատ» ազգային ծրագրի («Համալսարան-գործատու հայկական համակարգող գործակալություն») ամփոփիչ համաժողովն այսօր ի ցույց հանեց այն արդյունքը, ձեռքբերումները, որոնք Հայաստանում համալսարան-գործատու համագործակցության ցանցի հաստատման և գործարկման միջոցով նպատակաուղղված են ապահովելու բարձրագույն կրթության համապատասխանելիությունը փոփոխվող աշխատաշուկայի կարիքներին և նախանշելու ստեղծված համագործակցության շարունակականությունը:
Ամփոփիչ համաժողովին ներկա էին ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, «Արարատ» ծրագրի համակարգող Ներսես Գևորգյանը, «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի (ՈԱԱԿ) տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը, Հայաստանում «Էրասմուս պլյուս» ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունից Էդգար Ալեքսանյանը, ծրագրի կոնսորցիումի անդամ համալսարանների ներկայացուցիչներ, ՀՊՏՀ դեկաններ, ամբիոնի վարիչներ, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքում, ողջունելով հյուրերին ու ներկաներին, ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն անդրադարձավ 2012 թվականի այն օրերին, երբ բուհը շահեց «Տեմպուսի» 3 ծրագիր, որոնց թիվը հետագայում շատացավ:
«Առաջին անգամ հայաստան­յան համալսարաններից Տնտեսագիտական համալսարանը դարձավ Եվրոպական միության ծրագրի համակարգող, ինչը և՛ պատվաբեր էր, և՛ չափազանց պատասխանատու: Այսօր, երբ ամփոփում ենք մեր ավելի քան 3 տարիների աշխատանքը, ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվրոպայի և Հայաստանի գործընկեր­նե­րին, «Էրասմուս պլյուս» ծրագրի  հայաստանյան գրասենյակի և Եվրոպական հանձնա­ժո­ղո­վի պատասխանատուներին՝ «Արարատ» ծրագրի գործողություններին մասնակ­ցելու և համատեղ ջանքերով այն ավարտին հասցնելու համար»։
Բուհական կրթության առջև ծառացած մարտահրավերներից ռեկտորն առանձնացրեց շրջանավարտների ծառայողունակու­թյան բարձրացումը՝ նշելով, որ համալսարանները պետք է աստիճանաբար հաղթահարեն մե­կուսացված, խիստ ակադեմիական կարգավիճակը և կամրջեն կրթությունը և աշխատաշուկան, որի սերտացմանն է միտված «Արարատ» ծրագիրը: Մանրամասն անդրադառնալով ծրագրի հիմնական ձեռքբերումներին՝ ռեկտորը նշեց, որ ավարտը նաև ապագա գործողությունների սկիզբն է, քանի որ կրթության որակի բարձրացումը հարատև գործընթաց է: Ռեկտորի ամբողջական ելույթին ծանոթացեք այստեղ:
Իրենց ելույթներում գործընկեր համալսարանների ներկայացուցիչները՝ ռեկտորներ, պրոռեկտորներ, շնորհակալություն հայտնեցին Տնտեսագիտական համալսարանին՝ ծրագրի արդյունավետ ընթացքի, ստեղծարարության և այն ձեռքբերումների համար, որոնք արձանագրվում են իրենց համալսարաններում և համատեղ գործունեության դաշտում:
ՀՀ ԿԳՆ ներկայացուցիչ Էդգար Ալեքսանյանը նշեց, որ «Արարատ» ծրագիրն ի սկզբանե գրավիչ էր նախարարության համար, քանի որ անդրադառնում էր բուհ-աշխատաշուկա գործունեությանը և ոլորտային շրջանակի նախագծմանը, ծրագիրն արժանացրեց բարձր գնահատականի և հետագա հաջողություններ մաղթեց:
Գավառի պետական համալսարանի ռեկտոր Ռուզաննա Հակոբյանը մեծապես կարևորեց «Արարատ» ծրագրի դերը գիտելիք-կարողություն-պրոֆեսիոնալիզմ շղթայի ամբողջացման ու կայացման մեջ՝ ընդգծելով, որ բուհը, ըստ էության, սոցիալական վերելակի դեր է կատարում և այդ դերակատարությունն օրեցօր զարգացնելու միտում պետք է դրսևորի:
ՈԱԱԿ տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը ներկաներին հիշեցրեց ծրագրի մեկնարկի շրջանը, երբ Հայաստանը դեռևս Տեմպուսի ծրագիր չէր համակարգել, և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ներուժի շնորհիվ «Եվրոպան ընդունեց մեր մարտահրավերը»: Նա հավաստիացրեց, որ «Արարատի» ձեռքբերումներն այսօր արդեն ծանրակշիռ են, իսկ ամփոփիչ համաժողովը նոր մեկնակետ է նոր մտահղացումների ու հեռանկարային  ծրագրերի համար:
ՀԳՀՄ նախագահ Գագիկ Մակարյանը խոսեց համալսարանների և գործատուների փոխշահավետ համագործակցություն ձևավորելու մասին և կոչ արեց հիմնախնդիրները գլոբալ քննարկել:
Լանա Կառլովան հավաստիացրեց, որ ծրագրի 21 մասնակիցների, այդ թվում՝ 8 հայկական համալսարանների համագործակցությունը տեսանելի արդյունք է գրանցել և կնպաստի համակարգի զարգացմանը:
Համաժողովի հագեցած օրակարգում ընդգրկված էր հանդիսավոր արարողություն. համագործակցության նոր եզրերի ու շարունակականության մասին ելույթներում հնչած ցանկություններն ամրագրվեցին իրեղեն: Արդյունքում հուշագրեր ստորագրվեցին «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի և «Արարատ» ծրագրում ընդգրկված հայաստանյան բուհերի միջև, որով ստեղծված համագործակցությունը դրվեց գործընկերային նոր հիմքի վրա:
Այնուհետև Ներսես Գևորգյանը ըստ փաթեթների հանգամանորեն անդրադարձավ ծրագրի գործունեությանը, կարևորագույն ձեռքբերումներին, և այդ առումով՝ «Համալսարան-աշխատաշուկա ՀՀ ազգային ցանցի» ստեղծմանը:   Համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար նա շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի ղեկավարներին ու գործընկերներին:
Այսօր բուհերում ստեղծվել են կրթություն-աշխատաշուկա համագործակցու­թյան միավորներ՝ միասնանալով ընդհանուր ցանցում, մշակվել են ցանցի գործունեության կանոնակարգը և էլեկտրոնային հարթակը, կանոնակարգվել է դրանում ուսանողների մասնակցությունը, կրթության և աշխատա­շուկայի կապն արդյունավետ իրականացնելու նպատակով հզորացվել են գործընկերների կարողությունները, ըստ 3 ոլորտների՝ գործատուների և այլ շահակիցների հետ քննարկվել և մշակվել են ոլոր­տային որակավորումների բնութագրեր, պատրաստվել է ոլորտային որակավորումների մշակման մեթոդա­բա­նություն և կիրառման ընթացակարգ։
Համաժողովը շարունակվեց առանձին թեմատիկ ուղղություններով՝ «Կարողությունների ձևավորում», «Համալսարան-աշխատաշուկա ՀՀ ազգային ցանցի ստեղծում», «Տվյալների բազայի հիմնում և գործիքակազմի մշակում», «Որակավորումների ոլորտային շրջանակի գործարկում», «Որակի ապահովում և մշտադիտարկում»: Ելույթ ունեցան Գերմանիայի, Ավստրիայի, Իսպանիայի, Իտալիայի, Լեհաստանի, Լատվիայի, մեր հանրապետության գործընկեր համալսարանների և ՈԱԱԿ-ի ներկայացուցիչները:

Количество просмотров: 913
Итоговый форум национальной програмы Темпуса “Арарат”  (“Армянское координационное агентство «Университет-работодатель» ”) сегодня показал тот результат, те достижения, которые  в Армении посредством установления и запуска сети сотрудничества вуз-работодатель направлены на обеспечение соответствия высшего образования требованиям рынка труда и предозначение непрерывности налаженного сотрудничества.
На итоговом форуме присутствовали ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, координатор программы “Арарат” Нерсес Геворгян сотрудники отдела, руководитель фонда «Национальный центр обеспечения качества профессионального образования» Рубен Топчян,координатор национального офиса программы “Эрасмус +” Лана Карлова, председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян, начальник отдела политической разработки управления высшего и поствузовского профессионального образования Министерства образования и науки РА Эдгар Алексанян, представители разных вузов- членов консорциума программы, заведующие кафедрами, представители професорско-преподавателькосго состава.
В своем вступительном слове, приветствуя гостей и участников, ректор АГЭУ Корюн Атоян рассказал о тех днях 2012 года, когда вуз выиграл 3 программы “Темпуса”, число которых впоследствии увеличилось.
«Впервые из армянских вузов Экономический университет стал координатором программы Европейского союза. Это это очень почетно и в то же время очень ответственно. Сегодня, когда завершаем работу, я желаю выразить благодарность партнерам Европы и Армении, ответственным лицам офиса прогаммы “Эрасмус +” в Армении и Европейской комиссии за участие в действиях программы “Арарат”.
Рассказывая об основных достижениях программы, ректор отметил, что финал - это начало будущих действий, потому что повышение качества образования – непрерывный процесс. С полным текстом выступления  ректора ознакомьтесь здесь.
В своих выступлениях представители пратнеров-университетов - ректора, проректора, выразили благодарсность экономическому университету, за эффективноый ход программы, креативность.
Представитель МОН РА Эдгар Алексанян отметил, что изначально программа “Арарат” была привлекательной для министерства, потому что она затрагивала деятельность вуз-рынок труда, проектирование отраслевых рамок. Он дал программе самую высшую оценку и пожелал дальнейших успехов.
Ректор Гаварского государственного университета Рузанна Акобян подчеркнула важность роли программы “Арарат” для придания целостного вида цепи знание-умение-профессионализм, отметив, что вуз, по сути, исполняет роль социального лифта и эта роль должна показать тенденцию ежедневного развития.
Директор НЦОК  Рубен Топчян напомнил присутствующим период запуска, когда Армения еще не был координатором программы Темпуса, и благодаря потенциала Армянского государственного экономического университета “Европа приняла вызов”. Он удостоверил, что достижения “Арарат” уже сегодня значительны, а итоговый форум является новым началом для новых идей и перспективных программ.
Председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян говорил о формировании взаимовыгодного сотрудничества между университетами и работодателями и призывал глобально обсудить основные проблемы.
Лана Карлова удостоверила, что сотрудничество 21 участников,в том числе 8 армняских вузов программы показало видимый результат и будет содействовать развитию системы.
В результате были подписаны Меморандумы между фондом “ Национальный центр обеспечения качества профессионального образования ” и армянскими вузами, включнными в программе “Арарат”.
Затем Нерсес Геворгян подробно рассказал о деятельности программы по пакетам, важнейших достижениях, и в этой связи, создании “Национальной сети РА университет-рынок труда”. Для совместной эффективной работы он выразил благодарность руководителям и партнерам программы.
Сегодня в вузах создаются единицы сотрудничества образование-рынок труда, объединившись в общей сети, разрабатывается регламент деятельности сети и электронная платформа, усиливаются способности партнеров  в целях эффективного осуществления связи между системой образования и рынком труда и разрабатываются характеристики отраслевых квалификаций, подготовлены методология отраслевых квалификаций и регламент применения.
Далее работа форума продолжилась по отдельным направлениям: “Наращивание способностей”, “Создание национальной сети РА университет-рынок труда”, “ Основание базы данных и разработка инструментария”, “Запуск отраслевых рамок квалификаций”, “Обеспечение качества и мониторинг”. Выступили представители университетов-партнеров из Германии, Австрии, Испании, Италии, Польши, Латвии, нашей республики и НЦОК.