Հայտնի են դարձել 2015-2016 ուստարվա երկրորդ կիսամյակի ՀՊՏՀ անվանական կրթաթոշակակիրները
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի անվանական կրթաթոշակակիրների նոր ցանկը հայտնի է: Այսօր մանդատային հանձնաժողովի որոշումը ռեկտորատի հերթական նիստում ներկայացրեց ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը՝ նշելով, որ մանդատային հանձնաժողովը որոշել է անվանական կրթաթոշակակիր ուսանողներին ըստ ֆակուլտետների բաշխել հետևյալ կերպ՝
Զ. Բաշինջաղյանի անվան կրթաթոշակ- Լիլիթ Հրայրի Մկրտչյանին, կառավարման ֆակուլտետի «Ձեռնարկությունների տնտեսագիտություն և կառավարում» մասնագիտության 4-րդ կուրս,
Հ. Թումանյանի անվան կրթաթոշակ- Աննա Հայրապետի Ավետիսյանին, ֆինանսական ֆակուլտետի «Ֆինանսներ» մասնագիտության 3-րդ կուրս,
Մ. Քոթանյանի անվան կրթաթոշակ- Տաթևիկ Սեդրակին Հովհաննիսյանին, ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի «Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ» մասնագիտության 4-րդ կուրս,
Վ. Ներկարարյանի անվան կրթաթոշակ-Գոհար Լևոնի Հովհաննիսյանին, մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի «Կոմերցիա» մասնագիտության 4-րդ կուրս,
Ա. Արզումանյանի անվան կրթաթոշակ- Սարգիս Դավթի Դավթյանին, ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի «Կառավարման տեղեկատվական համակարգեր» մասնագիտության 4-րդ կուրս,
Կ. Կարագյանի անվան կրթաթոշակ-Արուսյակ Զավենի Խուդավերդյանին, հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի «Հաշվապահական հաշվառում/ ըստ ճյուղերի» մասնագիտության 4-րդ կուրս,
Ուսանողական խորհրդի կողմից տրամադրվող կրթաթոշակ- Մանե Վահանի Գրիգորյանին, կառավարման ֆակուլտետի «Աշխատանքի տնտեսագիտություն» մասնագիտության 4-րդ կուրս:
ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք թեկնածուներն ընտրվել են կարգին համապատասխան և արդյո՞ք դեկանները ճանաչում են և համոզված են, որ ներկայացված թեկնածուներն արժանի են կրթաթոշակակիր դառնալու: Դեկանները հնչեցրին դրական պատասխան: Այնուհետև ռեկտորատը քվեարկությամբ հաստատեց ներկայացված ցանկը: Հիշեցնենք, որ համալսարանի ռեկտորի հրամանով անվանական կրթաթոշակի չափը ավելացել է՝ 10 հազար դրամից դառնալով 20 հազար դրամ:
Ուսումնակազմակերպական բաժնի պետ Արմեն Կարախանյանը ներկայացրեց 2015-2016 ուստարվա երկրորդ կիսամյակում ակադեմիական պարտքով փոխադրված ուսանողների վերահանձնումների մասին հարցը՝ նշելով, որ ակադեմիական պարտքով փոխադրված ուսանողները պետք է մինչև ապրիլի 22-ը (22-ը ներառյալ) ներկայացնեն դիմումները, որից հետո կկազմակերպվեն քննագրաֆիկները և որի մասին կծանուցեն լրացուցիչ:
Ընթացիկ հարցերի շարքում անդրադարձ եղավ ՀՊՏՀ ռեկտորին ուսանողների ուղղած դիմումներին, ուսման վարձերի վճարման գործընթացին, էլեկտրոնային թղթաշրջանառության համակարգի ներդրման խնդիրներին և մի շարք այլ հարցերի: Ուսման վարձավճարների գործընթացի մասին քննարկմանը ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ևս մեկ անգամ շեշտադրեց համալսարանի ղեկավարության մոտեցումը՝ հանձնարարելով ներկայացնել լավ սովորող սոցիալապես անապահով այն ուսանողների ցանկը, որոնք չեն կարողանում վճարել վարձը՝ դիտարկելու նրանց աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները:

Новый список именных стипендиатов Армянского государственного экономического университета уже известен. Сегодня проректор АГЭУ по учебно-организаторским работам Мирдат Арутюнян на очередном заседании ректората представил решение мандатной комиссии, отметив, что мандатная комиссия решила распределить студентов-именных стипендиатов по факультетам таким образом:
Стипендия им. Дж. Баэинджагяна – Лилит Грайровна Мкртчян, 4-й курс специальности “Экономика предприятий и управление” факультета управления,
Стипендия им. О. Туманяна – Анна Айрапетовна Аветисян, 3-й курс специальности “Международные экономические отношения” факультета РЭ и МЭО,
Стипендия им. В. Неркараряна – Гоар Левоновна Ованнисян, 4-й курс специальности “Коммерция” факультета маркетинга и организации бизнеса,
Стипендия им. А. Арзуманяна – Саргису Давидовчиа Давдяну, 4-й курс специальности “Информационные системы управления” факультета информатикии статистики,
Стипендия им. К. Карагяна – Арусяк Завеновна Худавердян, 4-й курс специальности “Бухгалтерский учет/по отраслям” факультета бухгалтерского учета и аудита,
Стипендия, предоставленная студенческим советом – Мане Ваановн Григорян, 4-й курс специальности “Экономика труда” факультета управления.
Ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян поинтересовался, выбраны ли кандидаты соответственно с порядком и деканы знают ли или уверены, что кандидаты достойны стать стипендиатом? Затем ректорат утвердил представленный список. Напомним, что по указу ректора университета размер именной стипендии увеличился от 10 до 20 тысяч драмов.
Начальник учебно-организационного отдела Армен Караханян представил вопрос о пересдачи студентов, перешедших  с  академической  задолженностью во втором семестре 2015-2016 года. Студенты, перешедшие  с  академической  задолженностью, должны предоставить заявки до 22 апреля (включительно), после чего будут организованы экзаменационные графики.