Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը նախատեսում է պարբերաբար ներկայացնել Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) զեկույցները:
«Զբոսաշրջության միտումներ և քաղաքականություն 2016» ՏՀԶԿ զեկույցում նշվում է, որ զբոսաշրջությունը շարունակում է առանցքային դեր խաղալ տնտեսական ակտիվությունից և արտահանումից եկամուտների ստացման գործում: Միջազգային զբոսաշրջային հոսքերի արագընթաց աճը, նոր սպառողների միտումները, անվտանգության հարցերը և հարմարվողականությունը (ադապտացիան) կլիմայի փոփոխություններին այն առանցքային խնդիրներն են, որոնց ներկայումս բախվում է զբոսաշրջության ոլորտը:
Յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ հրապարակվող «Զբոսաշրջության միտումներ և քաղաքականություն» զեկույցը վերլուծում է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) 50 երկրներում զբոսաշրջության ոլորտի զարգացումները և քաղաքականության ու բարեփոխումների հիմնական միտումները:
ՏՀԶԿ երկրներում ՀՆԱ 4,1 %-ը և աշխատատեղերի 6,1 %-ը բաժին է ընկնում զբոսաշրջության ոլորտին: Այս երկրներում տարեկան հաշվվում է ավելի քան 1 մլրդ զբոսաշրջիկ, թեև հանրահայտ զբոսաշրջային ուղղություններն աստիճանաբար կորցնում են իրենց առաջատար դիրքերը:
«Զբոսաշրջության միտումներ և քաղաքականություն» զեկույցը համարվում է զբոսաշրջության ոլորտում աճի, նորարարության և մրցունակության խթանման պետական արդյունավետ քաղաքականության միջազգային ուղենիշ: Վերջինս կարող է օգտակար լինել այդ բնագավառով հետաքրքրվող հետազոտողների և ուսանողների համար:

Количество просмотров: 1324
Исследовательский центр Армянского государственного экономического университета “Амберд” планирует регулярно представить обзоры Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР)
В обзоре “Тенденции и политика в сфере туризма 2016” отмечается, что туризм продолжает демонстрировать ключевую роль в создании дохода от экономической и трудовой деятельности и экспорта в регионе ОЭСР. Стремительный рост международных туристических потоков, новые тенденции потребителей, преобразование данных экономических систем в цифровую форму, вопросы безопасности и адаптация к изменениям климата представляют собой основные проблемы, с которыми сталкивается туристический сектор.
Туристическая отрасль осталась относительно незатронутой мировым экономическим кризисом. В странах ОЭСР около 4,1% от ВВП и 6% рабочих мест приходятся на туризм. Ежегодно в этих странах насчитывается более 1 млрд. туристов, хотя популярные туристические направления постепенно теряют свои лидирующие позиции.
Обзор “Тенденции и политика в сфере туризма 2016” будет полезен для исследователей и студентов, интересующихся данной сферой