Դիտումների քանակ՝ 2184
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ «Էրազմուս+» ծրագրի «Educational for Drone (eDrone)» № 574090-EPP-1-2016-1-IT-EPPKA2-CBHE-JP նախագծի շրջանակներում դեկտեմբերի 6-9-ը Քիշնևում (Մոլդովա) տեղի է ունեցել առաջին կոորդինացիոն հանդիպումը, որին մասնակցել են ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Մարգարիտ Մարուքյանը և մարքեթինգի ամբիոնի դոցենտ Լիլիթ Դադայանը: Հանդիպմանը մասնակցել են կոնսորցիումի անդամ համալսարաններն ու կազմակերպությունները Իտալիայից, Ռումինիայից, Մոլդովայից, Լեհաստանից, Հայաստանից և Վրաստանից:
Հանդիպմանն ամփոփվել են կարիքների գնահատմանը վերաբերող երկու աշխատանքային փաթեթների աշխատանքները, քննարկվել են բացթողումներն ու ձեքբերումները: Քննարկումների մեծ մասն ուղղված է եղել երրորդ աշխատանքային փաթեթի գործողությունների պլանավորմանը, որոնք կապված են կրթական մոդուլների մշակման և վերապատրաստումների հետ: Այս աշխատանքային փաթեթի շրջանակներում ՀՊՏՀ-ն պատասխանատու է մարքեթինգի մոդուլի և ազգային տնտեսության առանձնահատկությունների ենթաբաժնի մշակման համար և ներկայումս այս աշխատանքները շարունակվում են:
Աշխատանքային փաթեթների ղեկավարները անդրադարձան կատարված աշխատանքներին և ներկայացրեցին առաջիկա գործողությունները: Մասնավորապես, նախատեսվում է կրթական մոդուլների մշակումից հետո Մոլդովայում իրականացնել դասավանդող անձնակազմի վերապատրաստում՝ յուրաքանչյուր մոդուլի մասով, որի ընդհանուր տևողությունը կազմելու է վեց շաբաթ: Եվս մեկ գործնական մոդուլ էլ նախատեսված է տեսական կուրսից մեկ ամիս անց՝ մեկ շաբաթ տևողությամբ: Դասավանդող անձնակազմի վերապատրաստումից հետո կմեկնարկի մշակված դասընթացների դասավանդումը ուսանողներին:
Քանի որ մոտենում է ծրագրի միջանկյալ հաշվետվության ներկայացման ժամկետը, հանդիպմանը քննարկվեցին նաև հաշվետվողականությանն առնչվող հարցերը: Ծրագրի համակարգողները ներկայացրեցին հաշվետվությունների ձևաչափերը, անհրաժեշտ հիմնավորող փաստաթղթերի ցանկը և աշխատանքների կատարման ժամանակացույցը:
Հիշեցնենք, որ eDrone նախագիծը եռամյա նախագիծ է, որը մեկնարկել է 2016 թվականի հոկտեմբերի 15-ին:
Նախագծի նպատակը նոր ուսումնական միջավայի հիմնումն է, որը միտված է մասնագիտական գործունեության մեջ անօդաչու թռչող սարքերի տեխնոլոգիաների կիրառման կարողությունների զարգացմանը: Նախագծի վերաբերյալ առավել մանրամասն տեղեկատվությունն առկա է նախագծի պաշտոնական կայքում` www.edrone.unisannio.it/ և ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում՝ //goo.gl/cTm69g

Количество просмотров: 1314
Отдел внешних связей АГЭУ информирует, что 6-9 декабря в рамках проекта «Educational for Drone (eDrone)» № 574090-EPP-1-2016-1-IT-EPPKA2-CBHE-JP программы «Эразмус +» в Кишиневе (Молдавия) состоялась первая координационная встреча, в которой приняли участие главный специалист отдела внешних связей Маргарит Марукян и доцент кафедры маркетинга Лилит Дадаян. На встрече участвовали университеты-члены и организации консорциума из Италии, Румынии, Молдавии, Польши, Армении и Грузии.
На встрече были подведены итоги двух рабочих пакетов, обсуждены упущения и достижения.
Поскольку приближается срок представления промежуточного отчета программы, на встрече были обсуждены вопросы касательно подотчетности. Координаторы программы представили форматы отчетов, список необходимых документов и график работы.
Напомним, что проект eDrone стартовал с 15 октября 2016 года. Целью программы eDrone является создание новой учебной среды, направленной на расширение возможностей развития потенциала применения технологий беспилотных летательных аппаратов. Эти новые возможности в частности касаются применения информационных технологий (ИТ), что уже опеределен в Стратегии социально-экономического развития стран-партнеров на 2020г.  Основной целью программы eDrone является создание в университетах стран-партнеров Центра обучения беспилотных летательных аппаратов (OED) и их оснащение необходимыми аппаратами, которые передадут знания о механических характерстиках беспилотных летательных аппаратов, внутренних систем, и через них - сборе и обработки информации, а также о национальных законах, регулирующих их использование.  В рамках программы будет создана инфраструктура на основе информационных технологий, с помощью которой университеты-партнеры будут формировать сеть и смогут обменяться со специалистами содержанием образовательной программы и информационными базами. Такая инфраструктура будет способствовать обмену передачи научных и технологических знаний с стороны центров обучения беспилотных летательных аппаратов. Подробности о проекте можете прочитать на официальном сайте проекта http://www.edrone.unisannio.it/, а также на официальном сайте АГЭУ: https://goo.gl/cTm69g.