Հայաստանը Չինաստանի քաղաքական, տնտեսական և ակադեմիական հետաքրքրության կենտրոնում է. ՀՊՏՀ ներկայացուցիչը մասնակցել ՉԺՀ-ում կայացած փորձագիտական քննարկմանը
ՀՊՏՀ իրավագիտության և քաղաքագիտության ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Վարդան Աթոյանն օրերս վերադարձել է Չինաստանից, որտեղ նոյեմբերի 30-ին մասնակցել է փորձագիտական կլոր սեղանի՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի (ՉԺՀ) միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին:
«Միջոցառումն անցկացվում էր Սիան քաղաքում, որը ոչ միայն պատմական Մետաքսի ճանապարհի մեկնակետն է, այլև ժամանակակից քաղաքական և տնտեսական «Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտի» նախաձեռնության սիրտը: Փորձագիտական քննարկման կազմակերպիչը Շենսիի մանկավարժական համալսարանի Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտն էր, որի հրավիրյալ փորձագետը լինելու պատիվն ունեմ:
Նշված համալսարանի աշխատակիցներից բացի, միջոցառմանը մասնակցում էին Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի և ՉԺՀ պետական խորհրդին առընթեր Զարգացման հետազոտական կենտրոնի ներկայացուցիչները: Կլոր սեղանի քննարկումների առանցքում մեր երկրների համագործակցության պատմության, արդի փուլի, ինչպես նաև տնտեսական, քաղաքական և հումանիտար գործակցության հեռանկարներն էին: Հատկապես պետք է ընդգծել նշանակալի մեկ փաստ. կլոր սեղանի բացման արարողությանը Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտի ղեկավարությունը պաշտոնապես հայտարարեց Հայաստանի հետազոտության կենտրոնի բացման մասին, ինչը մեկ անգամ ևս փաստում է մեր երկրի հանդեպ աճող հետաքրքրությունը Չինաստանի ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև ակադեմիական շրջանակներում»,- ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց Վարդան Աթոյանը՝ ավելացնելով, որ ինքը հանդես է եկել առաջարկությամբ՝ ստեղծելու «Մեկ գոտի-մեկ ճանապարհ» նախագծին մասնակցող երկրների ուղեղային կենտրոնների ասոցիացիա, որն արժանացել է մասնակիցների հետաքրքրությանն ու հավանությանը:

Количество просмотров: 1143
Доцент кафедры правоведения и политологии АГЭУ, к.э.н., Вардан Атоян на днях вернулся из Китая, где 30-ого ноября принял участие в экспертном круглом столе, приуроченном к 25-летию установления дипломатических отношений между Республикой Армении и Китая (КНР).
«Мероприятие проходило в городе Сиане, являющимся не только исторической исходной точкой Шелкового пути, но и сердцем современной политической и экономической инициативы «Экономического пояса Шелкового пути». Организатором экспертного обсуждения выступил Институт Центральной Азии Педагогического университета Шэньси, приглашенным экспертом которого имею честь быть.
Помимо сотрудников указанного университета, в мероприятии участвовали представители Академии общественных наук Китая и Исследовательского центра развития при Государственном совете КНР. В центре обсуждений круглого стола –история и современный этап сотрудничества двух стран, а также перспективы экономического, политического и гуманитарного взаимодействия. Важно подчеркнуть один примечательный факт: на церемонии открытия круглого стола руководство Института Центральной Азии официально объявило об открытии Исследовательского центра в Армении, что еще раз констатирует растущий интерес  к нашей стране не только в политических, но и академических кругах Китая», - в беседе с отделом информации и связей с общественностью отметил Вардан Атоян, добавив, что он выступил с предложением создать Ассоциацию мозговых центров стран-участников «Одного пояса, одного пути», что вызвало интерес и одобрение участников.