ՀՊՏՀ-ում էր Հրայր Թովմասյանը. քննարկվեցին սահմանադրական բարեփոխումների հիմնադրույթները
ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը, ով նաև սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ է, այսօր ՀՊՏՀ միջազգային համագործակցության կենտրոնում հանդիպում ունեցավ ուսանողների հետ:
Հանդիպմանը ներկա էին ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, ուսանողական խորհրդի նախագահ Սերգեյ Խառատյանը, ուսանողական խորհրդի անդամներ, ուսանողներ:
ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի շուրջ ուսանողների հարցադրումներին Հրայր Թովմասյանը պատասխանեց համակողմանիորեն: Նա իր ընդարձակ պատասխաններում ներկայացրեց սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը և գործող համակարգի խնդիրները, անդրադարձավ կառավարման ձևի փոփոխությանը, խոսեց պառլամենտական կառավարման մոդելին անցնելու մասին, պառլամենտական և նախագահական համակարգերի համեմատության մեջ ներկայացրեց առաջինի առավելությունները մեր երկրի համար: Բանախոսին հարց հղեց նաև ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը:
Ուսանողների հարցերը մասնավորապես նոր սահմանադրության նախագծի տնտեսական բովանդակության, արտաքին քաղաքականության խնդիրների շուրջ էին:
Հրայր Թովմասյանը մեր բուհում հյուրընկալվել էր ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի հրավերով: Միջոցառումից հետո լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Սերգեյ Խառատյանը նշեց, որ այս ուսումնական տարվա սեպտեմբերի 1-ից ուսանողական խորհրդում գործում է հանձնաժողով, որի անդամները հետաքրքրված են և հաճախակի քննարկումներ են կազմակերպում սահմանադրական բարեփոխումների շուրջ: «Այս ընթացքում կուտակված հարցերը նրանք այսօր ուղղեցին սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Հրայր Թովմասյանին և ստացան լիարժեք պարզաբանումներ», - ասաց ուսխորհրդի նախագահը:

Грайр Товмасян посетил АГЭУ: были обсуждены положения конституциональных реформ
Руководитель аппарата Национального Собрания Армении Грайр Товмасян, который также является членом профессиональной комиссии по конституционным реформам, сегодня в центре международного сотрудничества АГЭУ встретился со студентами.
На встрече присутствовали ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, проректор по учебно-методическим работам Армянского государственного экономического университета Паруйр Калантарян, председатель студенческого совета Сергей Харатян, члены студенческого совета, студенты.
Грайр Товмасян представил необходимость конституционных реформ и проблемы действующей системы, обратился к изменениям формы правления, рассказал о переходе к модели парламетнского правления и т.д.
Вопросы студентов, в частности, были связаны с экономическим содержанием проекта новой конституции, проблемами внешней политики.
Грайр Товмасян посетил наш вуз по приглашению студенческого совета АГЭУ. По завершении мероприятия в беседе с отделом информации и связей с общественностью председатель студенческого совета АГЭУ Сергей Харатян отметил, что с 1 сентября этого учебного года в студенческом совете функционирует комитет, члены которого заинтересованы и часто организуют дискуссии по поводу конституциональных реформ. Сегодня задали интересующие их вопросы Грайру Товмасяну и получили исчерпывающие пояснения», -   сказал председатель студенческого совета.