Դիտումների քանակ՝ 1215
«Ժամանակակից գիտություն. զարգացման միտումներ» խորագրով գիտական հոդվածների ժողովածուն (ռուսերեն և անգլերեն) գիտական հանրությանն է ներկայացրել 10-րդ միջազգային գիտագործնական գիտաժողովի նյութերը, որոնցում նոր ժամանակների գիտական շունչն է, ներկայացված են արդիական հարցադրումներ: 11 բաժանմունք ներկայացնող ժողովածուի 6-րդ՝ «Տնտեսագիտություն և կառավարում» բաժնի նյութերի հեղինակների մեծ մասը մեր համալսարանի գիտնական-մանկավարժներն են:
Ինչպես մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Մաթևոսյանը, գիտաժողովին մասնակցության հրավեր ստացել են օգոստոս ամսին և, ինչն է հատկապես ուրախալի, բոլոր աշխատանքները գրախոսվել և հրատարակության են ներկայացվել առաջին իսկ փուլից հետո: «Առցանց կապի միջոցով իրականացվող այս գիտական համագործակցությունը, անշուշտ, շատ օգտակար և արդյունավետ է: Այն ԵՏՄ շրջանակներում գիտական կապերի ամրապնդման և փոխշփումների կարևոր քայլ է և, իհարկե, մեր համալսարանի որդեգրած միջազգայնացման ճանապարհին հերթական ձեռքբերում»,- ասաց Աշոտ Մաթևոսյանը՝ նշելով, որ բոլոր մասնակիցները և հոդվածագիրները արժանացել են մասնակցության հավաստագրի:
Եվ այսպես, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Մաթևոսյանը  ժողովածուում հանդես է եկել «Հայաստանի Հանրապետության ՀՆԱ-ի ներուժի հիման վրա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի կանխատեսում և գնահատում» հոդվածով: Ժողովածուում տեղ են գտել նաև ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Ալվարդ Սարգսյանի, կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի վարիչ տ.գ.թ., դոցենտ Լիաննա Գրիգորյանի, տ.գ.թ., ասիստենտ Մանե Մաթևոսյանի, տ.գ.թ., դոցենտ Սոնա Ղազարյանի, Տաթևիկ Ազատյանի (համահեղինակությամբ), տ.գ.թ. Նարինե Էլիզբարյանի և Նունե Էլիզբարյանի հոդվածները:

Количество просмотров: 833
Сборник научных статей “Современная наука: тенденции развития” (на русском и английском языках) представил научному сообществу и широкой общественности материалы 10-й международной научно-практической конференции, в которых заметно научных дух новых времен, представлены актуальные вопросы. Большая часть авторов материалов 6-го раздела “Экономика и менеджмент – ученые-педагоги нашего университета” .
Как в беседе с нами рассказал декан факультета бухгалтерского учета и аудита, д.э.н., профессор Ашот Матевосян, приглашение к участию научной конференции они получили в августе и особенно радует, что все работы были рецензированы и представлены публикации после первого же этапа.
И так, доктор экономических наук, профессор Ашот Матевосян в сборнике выступал с докладом “Прогноз и оценка показателя экономической активности на основе потенциала ВВП Республики Армения”. В сборнике нашли место статьи заведующего кафедрой финансового учета, доцента, к.э.н. Алварда Саргсяна, заведующего кафедрой управленческого учета и аудита Лианны Григрояна, к.э.н. ассистента Мане Матевосяна, к.э.н. доцента Соны Казаряна, Татевика Азатяна (соавторство), к.э.н. Нарине Элизбаряна и Нуне Элизбаряна.