Մեր ուսանողի հեղինակած լուսանկարը միջազգային մրցույթում դարձել է հաղթող
ՀՊՏՀ ուսանողներից շատերի համար լուսանկարչությունը հոբբի է, ստեղծագործելու, ինքնադրսևորվելու յուրատեսակ հարթակ: Նրանցից շատերն են լուսանկարչության ոլորտում հաջողություններ արձանագրում, մասնակցում միջազգային մրցույթների և հաղթում:
ՀՊՏՀ տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի արտաքին առևտրային հարաբերություններ մասնագիտության մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի  (հեռակա) ուսանող Գևորգ Մաթևոսյանը մասնակցել է միջազգային լուսանկարչական առցանց մրցույթի և հաղթող ճանաչվել. մեր ուսանողի աշխատանքը՝ «Տիեզերական էներգիա»  խորագրով,  “Nikon Usa” և “Nikon Russia” լուսանկարչական  խմբերի կողմից ճանաչվել է «Շաբաթվա լուսանկար», արժանացել հազարից ավելի հավանումների:
Գևորգ Մաթևոսյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ  օգոստոսի 11-ին  Քարահունջում լուսանկարային շարք է արել, այդ լուսանկարներից մեկն էլ առաջադրել է նշված մրցույթում և դարձել  հաղթող: «Տիեզերական էներգիա»  լուսանկարը հեղինակը հարստացրել է, ինչպես ինքն է ասում, «լույսի էֆեկտով»:
«Լուսանկարչությունն ինձ համար արվեստ է, ստեղծագործական աշխատանք: Սիրում եմ լուսանկարել տարբեր թեմատիկաներով: Սիրում եմ նաև մշակել լուսանկարը, տարբեր տեխնիկական լուծումներով հարստացնել: Շատ լուսանկարներ ունեմ, որոնք ճանաչվել են հաղթող, հրապարակվել են միջազգային առցանց ամսագրերում»,-ասաց Գևորգը:
Մրցույթում հաղթած լուսանկարը
Նշենք, որ երեք տարի է, ինչ  Գևորգ Մաթևոսյանը զբաղվում է լուսանկարչությամբ: Մեր տաղանդավոր ուսանողին ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում անդրադարձել էինք դեռ նախորդ տարի, երբ նրա աշխատանքը տեղ էր գտել  «Practical Photography» ամենամսյա լուսանկարչական հանդեսի 2014 թվականի մարտյան համարում՝ «Տասը հիանալի ֆոտոհղացում, ինչ կարող ես լուսանկարել» խորագրի ներքո:
Մեր ուսանողի համար սիրելի զբաղմունքն արդեն  նաև եկամտի աղբյուր է. Գևորգը ստանում է տարաբնույթ միջոցառումներ լուսանկարելու հրավերներ:

Авторская фотография нашего студента победила в международном конкурсе
Для многих студентов АГЭУ фотографирование является хобби, своеобразной платформой для творческой самореализации. Многие из них принимают участие на международных конкурсах и побеждают.
Магистрант 2-го курса специализации “Внешнеторговые отношения” факультета Регулирования экономики и международных экономических отношений принял участие на международном онлайн-конкурсе фотограгий и стал победителем: фоторабота нашего студента по названием “Космическая энергия” признана “Фото недели” группами “Nikon Usa” и “Nikon Russia” и набрала более тысячи лайков.
В беседе с нами Геворг Матевосян отметил, что 11 августа в Караундже сделал серию фотографий и одну из них номинировал в вышеуказанном конкурсе. Автор фото “Космическя энегерия” обогатил, как он сам говорит, “эффектом света”.
“Фоторгафирование для меня искусство, творческая работа. Люблю фотографировать по разным тематикам. Также люблю обработать фото, обогащать разными техническими решениями. У меня есть множество фотографий, которые были опубликованы в разных международных онлайн-журналах”, - сказал Геворг.
Ниже представлено фото-победитель
Напомним, что фоторабота талантливого студента нашего университета в прошлом году нашла  место  в мартовском  номере ежемесячного фотожурнала  «Practical Photography» под  заголовком  «Десять  отличных  фотозамыслов, которые  можешь  сфотографировать».