«Կրթության մոտիվացիա» գիտաուսումնական խումբն այսօր նիստերի սրահում հանդես եկավ եզրափակիչ ելույթով, որին ներկա էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի դեկան Ատոմ Մարգարյանը, գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, աշխատակիցներ, ուսանողներ:
Բացման խոսքում Գագիկ Վարդանյանը նշեց, որ նախորդ սեմինարների ընթացքում եղել են ակտիվ քննարկումներ, ինչն ուրախալի է, ապա «Կրթության մոտիվացիա» ԳՈւԽ ուսումնասիրության թեման հատկապես կարևորեց մեր բուհի «Մենք փոխվում ենք» կարգախոսի համատեքստում:
Նշված խմբի ղեկավար, տ.գ.թ., դոցենտ Մերի Բադալյանը, ամփոփ ներկայացնելով խմբի 9-ամսյա աշխատանքը, նշեց որ այն շատ արդյունավետ է եղել: Դոցենտը շնորհակալություն հայտնեց՝ նման հետազոտական աշխատանք իրականացնելու հնարավորություն ընձեռելու համար:
Այսօր հնչեց 2 զեկուցում: «ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի աշխատանքի պայմաններից բավարարվածության գործոնների վերլուծություն» զեկուցումը ներկայացրեց խմբի անդամ, տ.գ.թ., դոցենտ Մարինե Նիկողոսյանը: Մերի
Բադալյանը ներկայացավ «ՀՊՏՀ անձնակազմի աշխատանքային գործունեության մոտիվացիայի բարձրացման հայեցակարգ» զեկուցմամբ: Խումբը վեր հանեց բարձրագույն կրթության ոլորտում մոտիվացիայի բարձրացման
հիմնախնդիրները և առաջարկեց դրանց լուծման ուղիներ: Զեկուցողները վերլուծեցին համապատասխան սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքները:
Ելույթների ավարտից հետո հարցադրումներով, դիտարկումներով հանդես եկան Կորյուն Աթոյանը, Գագիկ Վարդանյանը, Խորեն Մխիթարյանը, դոցենտներ Ատոմ Մարգարյանը, Նարեկ Ղուկասյանը, Արմեն Գրիգորյանը:
Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը հորդորեց դասախոսներին մշտապես և հետևողականորեն զբաղվել գիտահետազոտական գործունեությամբ, կատարելագործել մասնագիտական որակները:

Количество просмотров: 969
Сегодня в зале заседаний АГЭУ научно-учебная группа «Мотивация образования» выступила с заключительной речью. На презентации присутствовали ректор АГЭУ Корюн Атоян, проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян, декан факультета РЭ и МЭО, руководитель научного отдела Хорен Мхитарян, представители профессорско-преподавательского состава, сотрудники, студенты.
В своей вступительной речи Гагик Варданян отметил, что в ходе предыдущих семинаров развернулось активное обсуждение, и это радует, затем подчеркнул важность темы исследования в контексте лозунга университета - «Мы меняемся».
Руководитель указанной группы, к.э.н., доцент Мери Бадалян, которая кратко представика 9-месячную работу группы, отметила ее эффективность. Доцент выразила благодарность за предоставление возможности выполнять подобную исследовательскую работу.
Сегодня прозвучали 2 докладa. Отчет «Анализ факторов удовлетворенности условиями работы профессорско-преподавательского состава АГЭУ» представила член группы, к.э.н., доцент Марине Никогосян. Мери Бадалян выступила с докладом на тему: «Концепция повышения мотивации рабочей деятельности персонала АГЭУ». Группа выявила основные проблемы повышения мотивации в сфере высшего образования и предложила пути их разрешения. Докладчики анализировали эффекты соответствующих социологических опросов.
Ректор Корюн Атоян наставил преподавателей всегда и последовательно заняться исследовательской деятельностью, улучшить профессиональные качества.