Առկա ուսուցման բակալավրիատի ուսանողների ուսման առաջադիմությունը քննաշրջանից հետո կազմել է 73,0 տոկոս՝ նախորդ ուսումնական տարվա նույն ժամանակաշրջանի 73,7 տոկոսի դիմաց: Առկա ուսուցման մագիստրատուրայի ուսանողների առաջադիմությունը քննաշրջանից հետո կազմել է 82,0 տոկոս՝ նախորդ ուսումնական տարվա նույն ժամանակաշրջանի 78,1 տոկոսի դիմաց: Հեռակա մագիստրատուրայում առաջադիմությունը քննաշրջանից հետո կազմել է 63,2 տոկոս՝ նախորդ ուսումնական տարվա նույն ժամանակաշրջանի 64,7 տոկոսի դիմաց, իսկ հեռակա բակալավրիատի 1-4-րդ կուրսերում քննաշրջանից հետո առաջադիմությունը կազմել է 39,5 տոկոս: Այսօր կայացած ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի նիստում այս ցուցանիշները ներկայացրեց համալսարանի ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը՝ ներկայացնելով 2014-2015 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի քննաշրջանի արդյունքները և խնդիրները, մանրամասն անդրադառնալով առկա իրավիճակին և հիմնախնդիրներին: Գիտխորհուրդն արձանագրեց, որ կիսամյակի ընթացքում ռեկտորատը, ուսումնամեթոդական, ուսումնակազմակերպական բաժինները, դեկանատները և ամբիոնները հետևողական աշխատանք են կատարել ուսումնական գործընթացի կազմակերպման կատարելագործման և քննաշրջանները կազմակերպված անցկացնելու ուղղությամբ:
Ուսանողական գիտական ընկերության (ՈՒԳԸ) խորհրդի հաշվետվությունը կատարված աշխատանքների մասին ներկայացրեց ՈՒԳԸ խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Գևորգյանը՝ նշելով, որ հաշվետու ժամանակաշրջանում կազմակերպվել է ՈՒԳԸ 36-րդ նստաշրջանի առաջին փուլը, որն անցկացվել է 2013թ. դեկտեմբերին և որին մասնակցել է 92 ուսանող: 2014թ. մարտին կատարվել են նստաշրջանի երկրորդ փուլի նախապատրաստական աշխատանքները, զեկույցները տրվել են գրախոսման, զեկուցման ենթակա են եղել 40 աշխատանքներ, սակայն երկրորդ փուլը չի կայացել, Վլադիմիր Գևորգյանի ներկայացմամբ, կազմակերպական խնդիրների պատճառով: ՈՒԳԸ նախագահը, սակայն, հույս հայտնեց, որ այն կկայանա առաջիկայում: Համալսարանի ուսանողները մասնակցել են նաև այլ բուհերի կազմակերպած գիտաժողովների, կլոր սեղանների, բանավեճերի և մրցույթների: Հնչեցին ՈՒԳԸ աշխատանքները բարելավվելու առաջարկներ. գիտխորհուրդը ՈՒԳԸ աշխատանքները բավարար գնահատեց:
Փակ, գաղտնի քվեարկության դրվեց ֆինանսների ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության դոկտոր Աշոտ Մաթևոսյանին պրոֆեսորի գիտական կոչում շնորհելու համար ԲՈՀ-ին դիմելու հարցը: Քվեարկությանը մասնակցած գիտխորհրդի 51 անդամներից 51 կողմ ձայներով որոշումն ընդունվեց:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին մի շարք հարցեր: Գիտխորհուրդը հրատարակության երաշխավորեց նաև ՀՊՏՀ ռեկտոր, կոմերցիայի և բիզնեսի կազմակերպման ամբիոնի պրոֆեսոր, տնտեսագիտության դոկտոր Կորյուն Աթոյանի «Բնակչության միգրացիայի կարգավորման արդի գերակայությունները Հայաստանի Հանրապետությունում» մենագրությունը:

Успеваемость студентов стационарного бакалавриата в учебе после сессий составила 73,0 % против 73,7% аналагичного перуда предыдущего года. Успеваемость студентов стационарной магистратуры в учебе после сессий составила 82,0 % против 78,1% аналагичного периуда предыдущего года. Эти показатели  объявил  на  сегодняшнем  заседании  ученого  совета  проректор  по  учебно-организационным работам  АГЭУ  Мирдат Арутунян,  представляя  результаты и проблемы сессий  первого семестра на  2014-2015 учебный  год, подробно обращаясь нынешной ситуации и проблемам.  Ученый совет зафиксировал, что в ходе семестра ректорат, учебно-методические и учебно-организационные отделы, деканаты и кафедры проделали последовательную работу в направлении совершенствования организацию учебного процесса проведения сессий.
Председатель  конкурсной  комиссии  Сурен  Геворгян   представил  вопросы    о   ходотайстве  ВАК о  разрешении  назначения  научными  руководителями    кандидатской   диссертации  заведующую  кафедрой  антикризисного  управления  и  управления  туризмом, к.э.н., доцента  Нелли  Шахназарян  и  заведующего
кафедрой  макроэкономики, к.э.н., профессора  Тиграна  Ишханяна,  за  которых  ученый  совет  проголосовал  положительно.  На  закрытое  тайное  голосование  были  поставлены  вопросы  о  ходотайстве  в  ВАК   присвоении  ученого  звания  доцента  кандидатам  экономических  наук  Тадевосу  Аветисяну,  Мушегу  Ованнисяну, Лилит Колян, Левону  Саакяну  и  преподавателю  кафедры  физвоспитания, ЧС  и  ГО  Акопу  Кекчяну. Ученый  совет  результатами  голосований  утвердил  представленные  вопросы.
Председатель  ученого  совета, ректор, профессор  Корюн  Атоян  представил  вопрос  о  проведении  изменений  в  составе  университетской  конкурсной  комиссии   при ученом  совете,   который  утвердился  после  голосований. Проректор  по  учебно-методическим  работам  АГЭУ  Паруйр  Калантарян  представил  вопрос  «Об  утверждении  плана  и  графика   улучшения  действий  деятельности  АГЭУ», представляя,  что  университет,  вовлекаясь  в  процесс  аккредитации, в  прошлом  году  проделал  и  представил   НЦОК   самоанализ
институциональных  возможностей  вуза,  после  чего  университет  посетили  эксперты,   дали  заключение  проделанной  работе,  на  основе  чего   был  составлен  план  улучшения  деятельности  университета.  По  словам  проректора, на  основе  осуществления  представленного  документа  университет  должен  пройти  аккредитацию,  а  осуществление  процесса --  это  большая  работа, выделены   35 важнейших  целей, планируются  более 100 действий, разработка десятков  регламентов  и  документов. По  словам  Паруйра
Калантаряна, в  плане  действий  стержневыми  являются  вопросы  разработки  стратегического  плана  университета, образовательных  программ,  а  также   вовлечение  в  научно-исследовательские  работы  внешних  финансовых  источников. Представленный  вопрос  утвердился.