Դիտումների քանակ՝ 1136
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ներկայացուցիչները՝  հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան, տնտեսագիտության դոկտոր, դոցենտ Աշոտ Մաթևոսյանը, ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Ալվարդ Սարգսյանը, կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Լիանա  Գրիգորյանը երեկ՝ հունվարի 15-ին, մասնակցել են Համաշխարհային բանկի  կողմից կազմակերպված հերթական կոնֆերանսին (առցանց): Ինչպես տեղեկացրեց Աշոտ Մաթևոսյանը, «Պարտադիր աուդիտի նոր նորմատիվային հիմքերը» թեմայով կոնֆերանսին մասնակցել են 8 պետությունների (Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Ուկրաինա, Լեհաստան, Մոլդովա, Բրյուսել) ներկայացուցիչներ:
«Հիմնականում խոսվել է ֆինանսական ճգնաժամից հետո Եվրամիության երկրներում աուդիտի հետ կապված նոր մարտահրավերների մասին, զեկուցողները արտահայտել են իրենց տեսակետները, պարզաբանվել են պարտադիր աուդիտի դրույթները, կոնֆերանսն ընթացել է հարցուպատասխանի ձևաչափով»,- մանրամասնեց Աշոտ Մաթևոսյանը:
Հայաստանի ներկայացուցիչները հարցեր են հղել կարգավորող մարմնի գործառույթների, դրա կառուցվածքի, ֆինանսական կայունության տեսանկյունից աուդիտի դերի բարձրացման ու  ֆինանսավորման մեխանիզմների վերաբերյալ:
Հավելենք, որ Հայաստանից կոնֆերանսին մասնակցել են  մեր բուհի երեք ներկայացուցիչներ և ՀՀ հաշվապահների և աուդիտորների ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Պետրոսյանը՝ իր աշխատակիցների հետ: Կոնֆերանսից հետո, Հայաստանի  ներկայացուցիչների շրջանում, ՀՊՏՀ դասախոս Ալվարդ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ, քննարկվել են  հանրային հաշվառման ոլորտում իրականացված միջոցառումները, վերհանվել են ուսումնական գործընթացում հանրային հաշվառման ստանդարտների  ոլորտում նոր հաշվային պլանի կիրառման հետ կապված առկա մի շարք հիմնախնդիրներ: Աշոտ Մաթևոսյանի փոխանցմամբ՝ ՀՀ հաշվապահների և աուդիտորների ասոցիացիայի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել  նշված հարցերի շուրջ մասնագետների համար կազմակերպել քննարկումներ:

Вчера  15-го  января  представители  Армянского  государственного  экономического  университета: декан  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита, доктор  экономических  наук, доцент  Ашот  Матевосян, заведующий    кафедрой  финансового  учета, к.э.н., доцент  Алвард  Саргсян, заведующий  кафедрой  управленческого  учета  и  аудита, к.э.н., доцент  Лиана  Григорян   участвовали  в  очередной  конференции, организованной  Всемирным  банком  (онлайн). Как  сообщил  Ашот  Матевосян, на  конференции  на  тему  «Новые  нормативные  основы  обязательного  аудита» участвовали  8  государств (Армения, Грузия, Азербайджан, Белоруссия, Украина, Польша, Молдавия, Брюссель).
«В основном  говорили  о  новых  вызовах,  связанных   с  аудитом  в  странах  Евросоюза  после  финансового  кризиса, докладчики  выразили  свою  точку  зрения, разъяснили   условия  обязательного  аудита, конференция  была  проведена  в  формате  диалогов»,- подробно  представил  Ашот  Матевосян.
Представители  Армении  обратились  с  вопросами  о  функциях  координирующего  органа, его  структуры, механизмах  повышения  роли  аудита и  финансирования  с  точки  зрения  финансовой  стабильности.
Добавим, что из  Армении  на  конференции  участвовали  три  представителя  нашего  вуза  и  председатель  ассоциации  бухгалтеров  и  аудиторов  РА   Овик  Петросян  со  своими  сотрудниками.  После  конференции, в  кругу  представителей  Армении, по  инициативе  преподавателя  Алвард  Саргсян  были  обсуждены  мероприятия, осуществленные  в  области   учета  государственного  сектора, выявили  существующие  проблемы, связанные  с  применением     нового  учетного  плана  в  области  стандартов  государственного  учета  в  учебном  процессе.  По  сообщению  Ашота  Матевосяна, с ассоциацией  бухгалтеров  и  аудиторов  РА  была  достигнута  договоренность  организовать  для  специалистов  дискуссии  по  указанным  вопросам.