Դիտումների քանակ՝ 830
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական խորհուրդն այսօր անցկացրեց այս տարվա վերջին նիստը: Օրակարգի առաջին հարցը ուսանողական խորհրդի հաշվետվությունն էր  ուսանողների ուսումնադաստիարակչական, գիտահետազոտական, հայրենասիրական դաստիարակության աշխատանքների մասին: Հարցը զեկուցեց ՈՒԽ նախագահ Սերգեյ Խառատյանը՝ ուսանողական խորհրդի հաշվետվությունը ներկայացնելով մեկ տեսանյութով: Ըստ այդմ՝ անցած մեկ տարվա ընթացքում ուսանողական խորհուրդը շարունակել է իր շուրջը համախմբել ուսանողներին, կազմակերպվել են օլիմպիադաներ, տնտեսագիտական ուսանողական գիտաժողովներ, մարզական և մշակութային միջոցառումներ, ինտելեկտուալ խաղեր, «Ոսկե աշուն», «Ուսանողական գարուն» ավանդական դարձած մրցույթ-փառատոններ, բանավեճեր, բաց դասեր, այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր ու թանգարաններ: Ուսանողները նաև ակտիվորեն մասնակցել են նաև հայրենասիրական ծրագրերին. ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատակիցների հետ պարբերաբար այցելություններ են կատարել տարբեր զորամասեր, սահմանային գոտիներ:
Հաշվետվության ներկայացումից հետո գիտական խորհրդի նախագահ, համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը նշեց, որ մեր համալսարանի ուսանողական խորհուրդը հայաստանյան բուհերի ուսխորհուրդների շարքում առաջատար է, սակայն չպետք է սահմանափակվի եղած ձեռքբերումներով և պետք է ձգտի դառնալ լավագույնը: Գիտխորհուրդը բուհի ՈՒԽ աշխատանքը գնահատեց բավարար, հաշվետվությունը հաստատեց:
Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության բազային ֆինանսավորման ենթակառուցվածքի պահպանման և զարգացման ծրագրերի 2014 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ժամանակահատվածն ընդգրկող հաշվետվությունները ներկայացրեցին ծրագրի ավագ գիտաշխատող, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Վարդան Սարգսյանը և ծրագրի գիտական ղեկավար, մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., պրոֆեսոր Իշխան Տիգրանյանը: Գիտխորհուրդը հաստատեց այս հաշվետվությունները, ինչպես նաև ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ:

Состоялась последнее заседание ученого совета этого года
Сегодня  ученый  совет  Армянского  государственного  экономического  университета   провел  последнее  заседание  этого  года. Первый  вопрос  повестки  дня  был   вопрос  о  работах    учебновоспитательного,  научно-исследовательского, патриотического   воспитания  студентов. По  вопросу   выступил  председатель  Студсовета  Сергей  Харатян,  представляя  отчет  студенческого  совета  одним  видеоматериалом.  За  пройденный  год   студенческий  совет  продолжал  вокруг  себя  сплачивать   студентов, были  организованы  олимпиады, экономические  студенческие  конференции, спортивные  и  культурные  мероприятия, интеллектуальные  игры, ставшие  традицией  конкурс-фестивали  «Золотая  осень», «Студенческая  весна», дискуссии, открытые  уроки, экскурсии  по  культурно-историческим  местам  Армении  и  в  музеи. Студенты  также  активно  участвовали  в  патриотических  программах. С  сотрудниками  министерства  обороны  РА  периодически  посещали  различные  военные  части, пограничные  зоны.
После  отчета  председатель  ученого  совета, ректор  Корюн  Атоян  отметил,  что  студенческий  совет  нашего  университета  лидирует  в  ряду  студсоветов  армянских  вузов, однако он   не  должен  ограничиваться  имеющимися  достижениями  и  должен  стремиться  стать  лучше. Ученый  совет  оценил  работу  Студсовета  удовлитворительо,  отчет  утвердил.
Отчеты, охватывающие  развитие  программ  и  сохранение  инфраструктур  базового  финансирования  научной  и  научно-технической  деятельности  периода  январь-декабрь  2014  года, представили    старший  научный  сотрудник, заведующий  кафедрой  экономической  информатики  и  информационных  систем, д.э.н., профессор   Вардан  Саргсян  и  научный  руководитель  программы, заведующий  кафедрой  макроэкономики, к.э.н., профессор  Ишхан  Тигранян, Ученый  совет  утвердил  эти  отчеты, а  также  темы  диссертаций  и  научных  руководителей.