ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղը 7 տարեկան է. կայացել է «Գիտակրթական համակարգի զարգացման առաջնահերթությունները ՀՀ մարզերում» խորագրով գիտաժողովը
ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղը դեկտեմբերի 20-ին տոնել է հիմնադրման 7-ամյակը: Օրվա առիթով  կազմակերպվել է  հանրապետական գիտաժողով՝ «Գիտակրթական համակարգի զարգացման առաջնահերթությունները Հայաստանի հանրապետության մարզերում»  խորագրով:
Ինչպես հայտնում են մասնաճյուղից, գիտաժողովին բացման խոսքով հանդես  է եկել մասնաճյուղի տնօրեն Սոս Խաչիկյանը, ով ընդգծել է, որ թեմայի բովանդակությունը բխում է ինչպես բուհի առաքելությունից, այնպես էլ՝ ՀՀ Կառավարության ծրագրի գերակայություններից: ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի հիմնադրման 7- ամյակի և գիտաժողովի կազմակերպման առիթով իրենց շնորհավորանքներն են փոխանցել ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն  Աթոյանը, ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետ Հարություն  Սարգսյանը և Եղեգնաձորի քաղաքապետ Դավիթ Հարությունյանը, Լեհաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդգար Ղազարյանը, ով մասնաճյուղի հիմնադիր տնօրենն է և շնորհավորանք է հղել նաև տեսակապով՝ երեկոյան կազմակերպված միջոցառմանը:
Գիտաժողովին զեկուցումներով հանդես են եկել  Սոս Խաչիկյանը, փոխտնօրեն Արփինե  Հովակիմյանը, դասախոս Նարեկ Սարատիկյանը և մագիստրատուրայի շրջանավարտ Արգիշտի  Միքայելյանը, իսկ մյուս զեկուցումները քննարկվել են  կլոր սեղանների շուրջ:
Գիտաժողովից հետո  երեկոյան տեղի է  ունեցել  միջացառում՝ Վայոց ձորի մարզպետի, դասախոսների, ուսանողների մասնակցությամբ: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել  մարզպետը, մասնաճյուղի տնօրենը, ուսանողական խորհրդի նախագահ Հայկ Հարությունյանը:
Միջոցառման ընթացքում հայտարարվել են  2013-2014 ուստարվա լավագույն կուրսի, ուսանողի և ուսանողուհու անունները: Լավագույն կուրս է ճանաչվել  զբոսաշրջության կառավարման 3-րդ կուրսը, լավագույն ուսանող՝ մագիստրատուրայի  2-րդ կուրսի ուսանող Կարեն Իսախանյանը և լավագույն ուսանողուհի՝ բակալավրիատի 2-րդ կուրսեցի  Աստղիկ Խալաթյանը: Պատվոգրեր են տրվել  նաև այն ուսանողներին, ովքեր ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերել համալսարանական կյանքում:
ՀՊՏՀ  լրատվության  և  հասարակայնության  հետ կապերի  բաժինը  զրուցեց մասնաճյուղի տնօրեն Սոս Խաչիկյանի հետ, ով  ասաց, որ մասնաճյուղի հիմնադրման օրը նշելը դարձել է գեղեցիկ ավանդույթ: « Գիտաժողովին ներկայացվել է  38 գիտական հոդված և հետաքրքրական է,որ այս տարի  ներգրավվել ենք նաև մագիստրանտներին, ովքեր հանդես են եկել դասախոսների հետ համահեղինակած հոդվածներով: Երեկոյան կայացած միջոցառմանը մասնակցել են թվով 160 ուսանողներ՝  ուսանողների շուրջ 70 տոկոսը, ինչն աննախադեպ արդյունք է: Մեծ խանդավառություն ու ոգևորություն կար թե' ուսանողների, թե' պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչների մոտ»,-նշեց Սոս Խաչիկյանը՝ հավելելով, որ այս գիտաժողովի նյութերը նույնպես կտպագրվեն համապատասխան ժողովածուում:
Միանում ենք բոլոր  շնորհավորանքներին, ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղին մաղթում  ենք գործունեության հաջող  ընթացք:

20-го  декабря  Ехегнадзорский  филиал  АГЭУ  праздновал  7-юю  годовщину  со  дня   своего основания. По  случаю  дня  организовали  республиканскую    научную  конференцию  на  тему  «Приоритеты  развития  научно-образовательной  системы  в  марзах  Республики  Армения».
Как  сообщают  из  филиала, с  приветственным  словом  на  конференции  выступил    директор  филиала  Сос  Хачикян,  кто  подчеркнул,  что  содержание  темы  вытекает  как  из  миссии  вуза,  так  и  из  инфраструктур   программы  Правительства  РА. По  случаю  7-годовщины  со  дня  основания  Ехегнадзорского  филиала  АГЭУ  и  организации  научной  конференции  свои  поздравления  передали   ректор  АГЭУ, профессор  Корюн  Атоян, марзпет  Вайоц  Дзора  РА  Арутюн  Саргсян  и   мэр  Ехегнадзора  Давид  Арутюнян, Чрезвычайный  и  Полномочный   посол  Польши  Эдгар  Казарян, кто  является  директор-основателем  филиала  и  обратился  с  поздравлением  по  скайпу  во  время   мероприятия, организованного  вечером.
На  конференции  с  докладами  выступили  Сос  Хачикян, замдиректора  Арпине  Овакимян, преподаватель  Нарек  Саратикян  и  выпускник  магистратуры  Аргишти  Микаелян,  а  другие  доклады  были  обсуждены  за  круглыми  столами.
Вечером  после  конференции  состоялось  мероприятие  с  участием  марзпета  Вайоц  Дзора, преподавателей, студентов.  С  приветственным  словом  выступили  марзпет, директор  филиала, председатель  студенческого  совета  Айк  Арутюнян.
Во  время  мероприятия  были  объявлены   имена  лучшего  курса, студента  и  студентки  2013-2014 учебного  года.   Лучшим  курсом  был  признан  3-ий  курс  управления  туризмом,  лучшим  студентом  -  студент  2-го  курса  магистратуры  Карен  Исаханян  и  лучшей  студенткой -- 2-курсница  бакалавриата   Астхик  Халатян.  Грамоты  вручены  и  тем  студентам,  которые  принимали  активное  участие  в  университетской  жизни.
Отдел  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  беседовал  с  директором  филиала  Сосом  Хачикяном, кто  сказал, что  празднование  дня  основания  филиала  стало  красивой  традицией. «На  конференции  были  представлены  38  статей  и  интересно,  что  в  этом  году  вовлекли  и  магистрантов,  которые  выступили  со  статьями  в  соавторстве  с  преподавателями. В  вечернем  мероприятии  участвовали  160  студентов, около  70 процентов  студентов,  что  беспрецедентный  результат.   Большое  увлечение  и  воодушевление  было  как  у  студентов, так  и  у  представителей  профессорско-преподавательского  коллектива»,-отметил  Сос  Хачикян,  добавляя, что  материалы    этой  научной  конференции  будут  опубликованы  в  соответствующем  сборнике.
Присоединяемся  ко  всем  пожеланиям, желаем  Ехегнадзорскому  филиалу  АГЭУ  успешной  деятельности.