Դիտումների քանակ՝ 2126
Համալսարանի նիստերի սրահում այսօր նաև  «Երկրատեղեկատվական համակարգեր» գիտաուսումնական  խմբի շնորհանդեսն էր, որին մասնակցում էին ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը, գիտության բաժնի պետ, դոցենտ Խորեն Մխիթարյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:
«Հայաստանի Հանրապետությունում երկրատեղեկատվական համակարգերի կիրառումը անշարժ գույքի կառավարման բնագավառում» հետազոտական թեմայի ղեկավար, բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանը շեշտադրեց, որ երկրատեղեկատվական համակարգի ստեղծումն ուղղված է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, տնտեսության տարբեր ոլորտների խնդիրների արդյունավետ լուծմանը, բնական և տնտեսական ռեսուրսների վերաբերյալ տվյալների միասնական տեղեկատվական բազայի ստեղծմանը և ռեսուրսների կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը:
Նա ներկայացրեց թեմայի կատարման ընթացքը և հավելեց, որ խմբի առաջարկությունները կներկայացվեն ՀՀ տարածքային կառավարման  և արտակարգ իրավիճակների նախարարություն:
Թեմայի շուրջ բանախոսությամբ հանդես եկան հետազոտական խմբի անդամներ, բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտներ Արմեն Ռուբենյանը և Գևորգ Ալոյանը (խմբի անդամներ են նաև մագիստրանտներ Քրիստինե Մքոյանը և Աբով Բաղդասարյանը): Ա. Ռուբենյանը ներկայացրեց երկրատեղեկատվական համակարգերի ծրագրագործիքային համալիրը, պատմական անդրադարձ կատարեց այլ երկրների փորձին, ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց ԵՏՀ գործունեության սխեմային՝ կառավարման կանոնակարգման սկզբունքներին:
Գևորգ Ալոյանը խոսեց երկրատեղեկատվական համակարգերի ստեղծման ուղղությամբ մինչ օրս ՀՀ-ում կատարված աշխատանքների մասին՝ նշելով, որ համակարգի ձևավորումը թույլ կտա համալիր վերլուծությունների համար ստեղծել ամբողջական բազա, որը պարբերաբար կթարմացվի և արդյունավետ կառավարման համար կպարունակի հավաստի և ամբողջական տեղեկատվություն:
Հարցադրումներով հանդես եկան դոցենտներ Ատոմ Մարգարյանը և Վոլոդյա Մանասյանը:
Պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնեց թեման և կատարված աշխատանքը հանգամանալից ներկայացնելու համար, խորհուրդ տվեց հետագա աշխատանքներն առավելապես կառուցել տնտեսագիտական ուղղվածությամբ, ապա բոլոր խմբերի ղեկավարներին և մասնակիցներին կոչ արեց մասնակցել սեմինարներին, քանի որ բոլոր թեմաները փոխկապված են և փոխլրացնում են միմյանց:

Важность геоинформационных систем: анализируют ученые АГЭУ
Сегодня  в  зале  заседаний  университета  была    презентация  научно-учебной  группы   «Геоинформационные  системы», в  которой  участвовали  ректор, профессор  Корюн  Атоян, проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям, профессор  Гагик  Варданян, начальник  научного  отдела, доцент  Хорен  Мхитарян, представители  профессорско-преподавательского  коллектива, студенты.
Руководитель  исследовательской  темы  «Внедрение  геоинформационных  систем  в  Республике  Армения  в  области  управления  недвижимостью»  заведующий  кафедрой  экономики  природопользования, профессор  Сурен  Геворгян  подчеркнул, что  создание  геоинформационной  системы  направлено  на  эффективное  решение  проблем  государственных  органов  и  органов  местного  самоуправления, различных  областей  экономики, создание  единой  информационной  базы  данных  о  природных  и  экономических  ресурсах  и  повышение  эффективности  управления  ресурсами.
Он  представил  ход  выполнения  темы  и  добавил, что  предложения  группы  будут  представлены  в  министерство  регионального  управления  и  чрзвычайных  ситуаций  РА.
По  теме  с  докладами  выступили  члены  исследовательской  группы, ассистенты  кафедры  экономики  природопользования  Армен  Рубенян  и  Геворг  Алоян (члены  группы  также  магистранты  Кристине  Мкоян  и  Абов  Багдасарян). А. Рубенян  представил  программно-инструментальный  комплекс  геоинформационных  систем,  сделал  исторический  экскурс  в  опыт  других  стран, направил   внимание  присутствующих  на    схему  деятельности  ЕЭУ, на  принципы   регулирования  управления.
Геворг  Алоян  говорил  о  проделанных  работах  в  создании   геоинформационных  систем  в  РА, отмечая, что  формирование  системы  даст  возможность  создать  целую  базу  для  комплексных  анализирований,  которая     периодически  будет  обновляться  и  содержать  достоверную  и  полную  информацию  для  эффективного  управления.
С  вопросами  выступили  доценты  Атом  Маргарян  и  Володя  Манасян.
Проректор  Гагик  Варданян  выразил  благодарность  за  подробное  представление  темы  и  проделанной  работы,  посоветовал    дальнейшие  работы  строить  в  более  экономической  направленности, затем  призвал  всех  руководителей  групп  и  участников  участвовать  в  семинарах, так  как  все  темы  взаимосвязаны  и  дополняют  друг  друга.