Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի ուսանողներն այցելել են «Կոկա-կոլա» ընկերություն
Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի տնտեսագիտական վերլուծություն մասնագիտության  1-ին կուրսի ուսանողներն օրերս կուրսղեկ Դիանա Մինասյանի ուղեկցությամբ այցելել են «Կոկա-կոլա» ընկերություն («Կոկա-կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ քամփնի Արմենիա»): Այս մասին ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց նշված ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը՝ ընդգծելով, որ այցը եղել է ուսանողների առաջարկով:
«1-ին կուրսեցիները մեզ դիմեցին համապատասխան  մասնագիտական այցելության առաջարկով, մենք օժանդակեցինք և կազմակերպեցինք այն: Հետաքրքրական է, որ նմանատիպ գործնական այցերը կազմակերպվում են հենց 1-ին կուրսից սկսած, քանի որ ուսանողը հնարավորություն է ունենում ստացած տեսական գիտելիքը յուրացնել նաև գործնական կիրառության միջոցով»,-ասաց դեկանը:
Կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Դիանա Մինասյանի խոսքով՝ այցը բավականին տպավորիչ է եղել ուսանողների համար: 4- ժամյա գործնական դասի ընթացքում նրանք շրջել են ընկերության արտադրական տարածքում, ծանոթացել են աշխատանքային գործընթացին և, որ ամենակարևորն է, եղել են հաշվապահությունում:
«Ուսանողները ծանոթացան «FIFO»  («ԱՄԱԵ»՝ առաջինը ելք, առաջինը մուտք) հաշվապահական մեթոդին, դրա գործնական կիրառությանը: Նրանք հետաքրքրվեցին նաև ընկերության կողմից առաջարկվող  փորձառությամբ, որն, ի դեպ, հեռանկարային է. լավագույններն աշխատանքի են անցնում ընկերությունում»,-ընդգծեց կուրսղեկը:
Աշոտ Մաթևոսյանը, կարևորելով նմանօրինակ  մասնագիտական այցերը,  նշեց, որ առաջիկայում ևս շատ ուսանողներ մասնակից կլինեն գործնական դասերի՝ տարբեր կազմակերպություններում:

На  днях  студенты  1-го  курса  специальности  экономический  анализ  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита  в  сопровождении  куратора  Дианы  Минасян  посетили  компанию  «Кока-кола» («Кока-кола  Хеленик  Ботлинг  кампни  Армения»). Об  этом  сообщил  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  декан  указанного  факультета  Ашот  Матевосян,  подчеркнув,  что  визит  был по  предложению  студентов.
«Первокурсники  обратились  к  нам  с  предложением  соответствующего  профессионального  визита,  мы  посодействовали  и  организовали.  Интересно, что  подобные  практические  визиты  организуются  именно  начиная  с  1-го  курса,  так  как  студент  получает  возможность  полученные  теоретические  знания   усвоить  посредством  практического  применения»,-сказал  декан.
По  слова ассистента  кафедры  управленческого  учета  и  аудита, к.э.н.  Дианы  Минасян визит  достаточно  впечатляемый  для  студентов:  во  время  4- часового  практического  урока  они  обошли   производственную  территорию  компании, ознакомились  с  рабочим  процессом, и, что  самое  главное, побывали  в  бухгалтерии.
«Студенты  ознакомились  с  новым  бухгалтерским  методом   «FIFO»  («АМАЕ»  первый  выход, первый  вход), его  практическим  применением. Их  заинтересовала  и  предложенная  компанией  практика,  которая, кстати  перспективная:  лучшие  поступят  на  работу  в  компанию»,-подчеркнула  куратор.
Ашот  Матевосян, отмечая  значимость  подобных  профессиональных  визитов, отметил, что  в  ближайшее  время    много  студентов  станут  участниками  практических  уроков  в  различных  организациях.