ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդը 20 տարեկան է. հանդիսավոր նիստ՝ համալսարանում (լուսանկարներ)
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողական խորհուրդը 20 տարեկան է: Հոբելյանի առիթով սեպտեմբերից մեկնարկած միջոցառումներն այսօր ամփոփվեցին համալսարանի դահլիճում հրավիրված հանդիսավոր նիստով, որին ներկա էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, պրոռեկտորներ, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամներ, նախկին ուսխորհրդականներ, պատվավոր հյուրեր, ուսանողներ:
Ներկաներին ողջունեց և հոբելյանի առիթով շնորհավորեց ՈւԽ նախագահ Սերգեյ Խառատյանը՝ ներկայացնելով դահլիճում գտնվող ՈւԽ նախկին նախագահներին, ապա հաշվետու նիստը վարելու համար խոսքը փոխանցեց ուսանողական խորհրդի նախկին և պատվավոր նախագահ Աբրամ Բախչագուլյանին: «Հնի պահպանումը և նորի ստեղծումը մեր ուսանողական խորհրդի նպատակներից է»,- ողջույնի ելույթում ընդգծեց Աբրամ Բախչագուլյանը:
Առաջինը ելույթի խոսքը տրամադրվեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանին, ով իր ելույթում արժևորեց ուսանողական ինքնակառավարման մարմինների, մասնավորապես ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի դերն ու գործունեությունը: «ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդը բոլորում է իր 20-ամյակը՝ խոսուն տարեգրություն ստեղծելով իր 20-ամյա գործունեության մասին: Ստեղծվելով երկու տասնամյակ առաջ՝ ուսանողական ինքնակառավարման մարմինները անցել են ինքնադրսևորման և կայացման յուրատեսակ ճանապարհ՝ դառնալով համալսարանական իրականության բաղկացուցիչ մասը: Ուսանողական խորհուրդները նոր գույն հաղորդեցին ուսումնական առօրյային՝ դառնալով ուսանողներին մոբիլիզացնող, նրանց գաղափարները տարածող, նրանց խնդիրները բարձրաձայնող յուրատեսակ խոսափող»,-նշեց ռեկտորը՝ ընդգծելով, որ մեր բուհի ուսանողական խորհուրդը պատվով է անցել կայացման առաջին երկու տասնամյակները և քայլում է կայուն զարգացման ճանապարհով:
«Ռեկտորատի, համալսարանի մյուս ստորաբաժանումների, ինչպես նաև մի շարք այլ կառույցների հետ համագործակցությամբ ուսանողական խորհուրդը կարողանում է կազմակերպել ուսանողների հանգստին, ժամանցին, զարգացմանը, մարզական կյանքի աշխուժացմանն ուղղված բազմազան միջոցառումներ, որոնց սիրով ներգրավում են հարյուրավոր ուսանողներ: Վերջին տարիներին հատկապես մենք բազմաթիվ առիթներ ենք ունենում ուրախանալու մեր ուսանողների հաջողություններով, որոնք արձանագրվում են բոլոր ոլորտներում՝ գիտակրթականից մինչև մարզական: Հաճախացել է ուսանողական խորհրդի մասնակցությունը հանրապետական երիտասարդական, ուսանողական տարատեսակ նախագծերին, որտեղ մեր համալսարանի ուսանողությունը հանդես է գալիս միասնական, համերաշխ և աչքի ընկնում իր հաջողություններով»,- ընդգծեց Կորյուն Աթոյանը՝ ուսանողներին մաղթելով հաջողություն ուսման մեջ, հիշարժան օրեր ուսանողական կյանքում, նորանոր ձեռքբերումներ:
Ելույթի ավարտից հետո համալսարանի ռեկտորը ՈւԽ 20-ամյա հոբելյանի առիթով Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողական ինքնակառավարման մարմնի կայացման ու զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար շնորհակալագրեր և հուշանվերներ հանձնեց ՈՒԽ նախկին նախագահներ Մարկոս Շիրինյանին, Սամվել Եղիկյանին, Արթուր Գյուլազյանին, Աբրամ Բախչագուլյանին, Արմեն Ալեքսանյանին, Սևակ Խաչատրյանին:
Ելույթով հանդես եկավ ՈւԽ հիմնադիր նախագահ Մարկոս Շիրինյանը, ով ամփոփ ներկայացրեց ուսանողական խորհրդի հիմնադրման պատմությունը՝ նշելով, որ այն իրականացրել է նախապես դրված նպատակներից մեկը՝ ուսանողների ինքնակառավարման, կազմակերպչական գործառույթը:
Ներկաների հետ իրենց ուսանողական հետաքրքիր հուշերով կիսվեցին և շնորհավորական խոսքեր ասացին նաև ուսանողական խորհրդի նախկին նախագահներ և անդամներ Սամվել Եղիկյանը, Արմեն Ալեքսանյանը,Սևակ Խաչատրյանը, Արմեն Սմբատյանը, Արման Գևորգյանը: Ելույթ ունեցավ ՀՊՏՀ ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, ով արժևորեց 90-ականներին ստեղծված ուսանողական խորհուրդների դերը: Պրոռեկտորի խոսքով՝ ՈւԽ-ն նաև կադրերի պատրաստման յուրատեսակ դարբնոց է: «ՈւԽ անդամ լինելն ավելի շատ պարտականություն է, քան իրավունք»,-ասաց Միհրդատ Հարությունյանը: Շնորհավորական խոսքով հանդես եկավ ՀՊՏՀ բնօգտագործման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանը՝ ՈւԽ-ին բարեմաղթելով մնալ հավերժ երիտասարդ:
ՀՊՏՀ ՈւԽ հոբելյանը շնորհավորեցին նաև հատուկ հյուրեր՝ Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարանի ՈւԽ նախագահ Անահիտ Թունյանը, Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ուսանողական խորհրդարանի նախագահ Կարեն Հակոբյանը: Ելույթ ունեցավ նաև Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ Սարգիս Ասատրյանցը՝ նշելով, որ ՀՊՏՀ-ն ՀՈւԱԱ-ի ամենակայուն և վստահելի գործընկերներից է. նա նաև խորհրդանշական նվեր հանձնեց ՀՊՏՀ-ականներին:
Հավելենք, որ ՀՊՏՀ ՈւԽ 20-ամյակին նվիրված եզրափակիչ միջոցառումը՝ հոբելյանական միջոցառումների փակման հանդիսավոր արարողությունը, տեղի կունենա այսօր երեկոյան ժամը 17.30-ին՝ «Մոսկվա» կինոթատրոնում:

Студенческому совету Армянского государственного экономического университета 20 лет. Мероприятия, проводимые с сентября по поводу юбилея, сегодня завершились в зале университета торжественным заседанием, на котором присутствовали ректор АГЭУ Корюн Атоян, проректора, члены профессорско-преподавательского коллектива, бывшие члены студсовета, почетные гости, студенты.
Присутствующих приветствовал и по случаю юбилея поздравил председатель Студсовета Сергей Харатян, представляя находящихся в зале бывших председателей Студсовета, затем для проведения отчетного заседания слово передал бывшему и почетному председателю студенческого совета Абрааму Бахчагуляну. «Сохранение старого и создание нового -- одна из целей нашего студенческого совета»,- в приветственном слове подчеркнул Абраам Бахчагулян.
Первому для выступления слово было предоставлено ректору АГЭУ, профессору Корюну Атояну, кто в своем выступлении оценил роль и деятельность студенческих самоуправленческих органов, в частности, студенческого совета АГЭУ. «Студенческому совету АГЭУ 20 лет, создав яркую летопись своей 20-летней деятельности. Основываясь 20 лет назад, студенческие самоуправленческие органы прошли своеобразный способ самовыражения, становясь неотъемлемой частью университетской действительности. Студенческие советы передали новый оттенок учебным будням, это распростаняющие их идеи, озвучившие их проблемы микрофоны»,-отметил ректор, подчеркивая, что студенческий совет нашего вуза с честью прошел первые два десятилетия становления и шагает по пути стабильного развития.
«Сотрудничая с ректоратом, другими отделами университета, а также с другими структурами, студенческому совету удается организовать разнообразные мероприятия, направленные на отдых студентов, развлечения, развитие, активизацию спортивной жизни, вовлекая в них сотни студентов. Особенно в последние годы, мы имеем много поводов радоваться успехами студентов, они зафиксированы во всех областях: начиная с научно-образовательной до спортивной. Участилось участие студенческого совета в республиканских молодежных, студенческих различных проектах, в которых студенты нашего университета выступают сплоченно, мирно и привлекают внимание своими успехами»,- подчеркнул Корюн Атоян, желая студентам успехов в учебе, незабываемых дней в студенческой жизни, новых достижений.
После выступления ректор университета по поводу 20-летия Студсовета вручил благодарственные послания и памятные подарки бывшим председателям Студсовета Маркосу Шириняну, Самвелу Егикяну, Артуру Гюлазяну, Абрааму Бахчагуляну, Армену Алексаняну, Севаку Хачатряну за внесенный вклад в дело становления и развития студенческого самоуправленческого органа Армянского государственного экономического университета.
Выступили председатель-основатель Студсовета Маркос Ширинян, кто обобщенно представил историю основания студенческого совета, отмечая, что он реализовал один из целей, самоуправленческую, организациционную функцию студентов.
Своими интнересными студенческими воспоминаниями поделились с присутствующими и обратились с поздравлениями бывшие председатели и члены студенческого совета Самвел Егикян, Армен Алексанян, Севак Хачатрян, Армен Смбатян, Арман Геворгян. Выступил проректор АГЭУ по учебно-организационным работам Мирдат Арутюнян, кто оценил роль студенческого совета, созданного в 90-ые годы. По словам проректора, Студсовет – своеобразная кузница подготовки кадров. «Быть членом Студсовета больше обязанность, чем право»,-сказал Мирдат Арутюнян. С поздравлениями выступил заведующий кафедрой природопользования АГЭУ, д.э.н., профессор Сурен Геворгян, обращаясь к Студсовету с добрыми пожеланиями оставаться всегда молодым.
С юбилеем поздравили Студсовет АГЭУ и специальные гости: председатель Студсовета Ереванского лингвистического университета им. В. Брюсова Анаит Тунян, председатель Студсовета Ереванского государственного медицинского университета Карен Акопян. Выступил также заместитель председателя Армянсккой студенческой национальной ассоциации Саргис Асатрянц, отмечая, что АГЭУ наиболее стабильный и надежный из партнеров АСНА: он также вручил символичный подарок нашим университетовцам.
Дополним, что заключительное мероприятие, посвященное 20-летию Студсовета АГЭУ, торжественная церемония закрытия юбилейных мероприятий состоится сегодня в 17.30 в кинотеатре «Москва».