«Կովկասյան երկխոսություն - 2014». հակամարտությունների լուծման ճանապարհ
Նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 4-ը Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության Ա. Մ. Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամը Կաբարդինա-Բալկարիայի Նալչիկ քաղաքում անցկացրել է գիտակրթական աշխատաժողով՝ «Կովկասյան երկխոսություն - 2014» խորագրով, որին որպես փորձագետ մասնակցել է ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանը:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին Սամվել Ավետիսյանը ներկայացրեց այցի տպավորություններն ու արդյունքները՝ նշելով, որ այս ծրագրի շրջանակներում սա թվով երրորդ աշխատաժողովն էր և կրում էր  «Տարածաշրջանի տնտեսական, քաղաքական և մարդասիրական չափանիշները» անվանումը (նախորդները տեղի են ունեցել 2012 և 2013 թվականներին Սոչիում և Դոնի Ռոստովում): Այս աշխատաժողովին մասնակցել են Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Աբխազիայի, Իրանի, Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Սլովենիայի, Հարավային Օսեթիայի ներկայացուցիչները: Հայաստանը մասնակցել է բավականին մեծ՝ 10 հոգանոց պատվիրակությամբ: Յուրաքանչյուր պատվիրակություն կազմված է եղել 2 խմբից՝ փորձագետների և ուսանողների ու ասպիրանտների:
«Առաջին նիստն ամբողջովին նվիրված էր տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական իրավիճակին և Ռուսաստանի շահերին: Անթաքույց կերպով ռուսաստանցի փորձագետները նշում էին, որ կենսական շահեր ունեն Կովկասում, և Ռուսաստանը մտադիր չէ հեռանալ այստեղից: Այս հարցերը քննարկվում էին ներկայիս իրադարձությունների համատեքստում: Երկրորդ նիստն ուղղված էր Կովկասի պետությունների միասնական տնտեսական ծրագրերին, քաղաքական և տնտեսական հետաքրքրություններին: Առաջին զեկուցողը ՌԴ ԳԱ տնտեսագիտության ինստիտուտի հետխորհրդային հետազոտությունների կենտրոնի դոցենտ Ելենա Կուզմինան էր, որի ելույթը նվիրված էր Կովկասյան երկրների տնտեսական իրավիճակին ու զարգացման միտումներին: Երկրորդ զեկուցողը ես էի: Զեկուցումս նվիրված էր Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը, որում մեր անդամակցությունը դիտարկվում էր ոչ միայն Հայաստան-Ռուսաստան շրջանակներում, այլև, թե ինչպիսին կլինի դրա ազդեցությունը տարածաշրջանում»,-ասաց Սամվել Ավետիսյանը՝ ավելացնելով, որ զեկուցմանը հաջորդել են մտքերի փոխանակություն ու շահագրգիռ քննարկում:
Նա հատկանշեց համաժողովին ռուս քաղաքագետ, Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի «Ընկերների ակումբի» անդամ Սերգեյ Մարկեդոնովի հետաքրքրական ելույթը՝ նվիրված Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականությանը:
Սամվել Ավետիսյանի խոսքով՝ ուշագրավ էր այն ձևաչափը, որով անցան երիտասարդական խմբերի աշխատանքները: «Երիտասարդները բաժանվեցին խմբերի և պետք է մշակեին հակամարտությունների լուծման ճանապարհային քարտեզը: Մի խմբում հայերն ու ադրբեջանցիներն էին, մյուսում՝ աբխազ, վրացի, օսեթ երիտասարդները: Շատ անկեղծ ու կառուցողական բանավեճ սկսվեց, երիտասարդները ներկայացնում էին հակամարտության իրենց ընկալումը: Ըստ էության, բարդ խնդիր էր առաջադրված, բարդ ու խիզախ փորձ էր, և երկու կողմերն էլ ձգտում էին գտնել խաղաղ կարգավորման ճանապարհը և մատնանշել փուլերը: Այնուհանդերձ, սկիզբը շատ դրամատիկ էր. երկու կողմերն էլ հարցեր էին առաջադրում, որոնք տանում էին փակուղի: Այս պարագայում փորձագետներն ուղղորդում էին նրանց՝ գտնելու ելքեր»,- ասաց Սամվել Ավետիսյանը և հավելեց, որ արդյունքում կողմերը հանգեցին այն տեսակետին, որ առայժմ ղարաբաղյան հարցի կարգավորման շրջանակներում ստատուս քվոն պետք է պահպանվի, մեծ կարևորություն պետք է տրվի ժողովրդական դիվանագիտությանը, ձևավորվի այնպիսի մթնոլորտ, որը թույլ կտա կառուցողաբար առաջ շարժվել:
Պրոֆեսորը նշեց, որ աշխատաժողովը նոր գաղափարներ ու նոր տպավորություններ տվեց մասնակիցներին, որոնք դրանք կփոխանցեն իրենց գործընկերներին ու շրջապատի մարդկանց:
Աշխատաժողովի օրերին Սամվել Ավետիսյանը նաև հյուրընկալվել է Կաբարդինա-Բալկարիայի համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետում և բուհի ղեկավարության հետ քննարկել է մեր համալսարանի հետ համագործակցության հնարավոր հեռանկարները:

С 30-го ноября по 4-ое декабря Фонд помощи общественной дипломатии имени А.М. Горчакова министерства внешних связей Российской Федерации организовал в городе Нальчик Кабардино-Балкарии научно-образовательный семинар под названием «Кавказский диалог - 2014», в котором в качестве эксперта участвовал директор исследовательского центра «Амберд» АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Самвел Аветисян.
Отделу информации и связей с общественностью Самвел Аветисян представил впечатления визита и результаты, отмечая, что в рамках этой программы это третий семинар под названием «Экономические, политические и гуманитарные стандарты региона» (предыдущие прошли в 2012 и 2013 годах в Сочи и Ростов-на-Дону). В этом семинаре участвовали представители Армении, Грузии, Азербайджана, Абхазии, Ирана, Турции, России, Словении, Южной Осетии. Армения участвовала с достаточно большой делегацией из 10 человек. Каждая делегация состояла из 2 групп: экспертов и студентов, и аспирантов.
«Первое заседание полностью было посвящено геополитическому положению региона и интересам России. Явным образом российские эксперты отметили, что имеют жизненно важные интересы на Кавказе, и Россия не собирается уходить отсюда. Эти вопросы обсуждали в контексте текущих событий. Второе заседание было направлено на единые экономические программы государств Кавказа, политические и экономические интересы. Первым докладчиком была доцент постсоветского исследовательского центра экономического института АН РА Елена Кузьмина, выступление которой было посвящено экономическому положению стран Кавказа и тенденциям развития. Вторым докладчиком был я. Доклад мой был посвящен присоединению Армении к Евразийскому экономическому союзу, в котором наше участие наблюдалось не только в рамках Армения-Россия, но и, каким будет его влияние в регионе»,-сказал Самвел Аветисян, добавляя, что после доклада последовал обмен мыслями и заинтересованная дискуссия.
Он отметил интересное выступление на семинаре русского политика, члена «Клуба друзей» Фонда помощи общественной дипломатии имени А.М. Горчакова Сергея Маркедонова, посвященное внешней политики России.
По словам Самвела Аветисяна, интересен тот формат, по которому прошли работы молодежных групп. «Молодые разделились на группы и должны были разработать дорожную карту решения конфликтов. В одной группе были армяне и азербайджанцы, в другой - абхазы, грузины, осетины. Началась очень интересная и конструктивная дискуссия, молодежь представляла свое восприятие конфликта. В сущности, была предложена сложная задача, была сложная и смелая попытка, и обе стороны стремились найти путь мирного урегулирования и указать этапы. И все же, начало было очень драматичным: обе стороны предлагали вопросы, которые вели в тупик. В этом случае, эксперты сопровождали их в в поиске путей»,- сказал Самвел Аветисян и добавил, что в результате стороны пришли к мнению, что пока следует сохранить статус-кво в рамках урегулирования карабахского вопроса, большое значение должно уделяться народной дипломатии, должна сформироваться такая атмосфера, которая позволит двигаться вперед конструктивно.
Профессор отметил, что семинар передал участникам новые идеи и новые впечатления, которые они передадут своим коллегам и окружающим людям.
В дни семинара Самвел Аветисян также посетил экономический факультет Кабардино-Балкарского университета и обсудил с руководством вуза возможные перспективы сотрудничества с нашим университетом.