Որակի շաբաթը մեկնարկեց ՀՊՏՀ-ում. ներկայացվեց «Արարատ» ծրագիրը
«Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամը (ՈԱԱԿ) դեկտեմբերի 1-5-ը հայտարարել է կրթության որակի ապահովման շաբաթ, որի մեկնարկն այսօր առավոտյան տրվեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում: Որակի շաբաթվա ընթացքում մեր համալսարանում ներկայացվեց Տեմպուսի «Արարատ» ծրագիրը, որի համակարգողը ՀՊՏՀ-ն է:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՈԱԱԿ-ի տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը, ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը, Հայաստանում «Էրազմուս պլյուս» ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության (ՀԳՀՄ) նախագահ Գագիկ Մակարյանը, «Արարատ» ծրագրի անդամներ, դասախոսներ:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Պարույր Քալանթարյանը՝ նշելով, որ մոտենում է «Արարատ» ծրագրի եզրափակիչ փուլը, և պետք է ամփոփվեն կատարված աշխատանքները: Պրոռեկտորը մեկնարկող որակի շաբաթին մաղթեց հաջող ընթացք և արդյունավետ աշխատանք: Ներկաներին ողջունեց նաև Ռուբեն Թոփչյանը, ով ընդգծեց «Արարատ» ծրագրի կարևորությունը: Համալսարան-գործատու կապի ամրապնդմանն անդրադառնալով՝ Ռուբեն Թոփչյանը նշեց, որ փոխգործակցության շրջանակում գործատուն պետք է ներկայացնի որակյալ մասնագետներ պատրաստելու պահանջները: Բուհական համակարգում կրթության որակի ապահովման գործընթացների մասին խոսեց Լանա Կառլովան՝ մասնավորապես անդրադառնալով համալսարան-գործատու կապին: Ներսես Գևորգյանը ներկայացրեց «Արարատ» ծրագրի նպատակները, խնդիրները՝ կարևորելով և' համալսարանների, և' գործատուների ակտիվ գործունեությունը՝ համալսարան-գործատու կապի սերտացման, կրթության որակի բարձրացման տեսանկյունից:
ՈԱԱԿ-ի ներկայացուցիչ Մկրտիչ Այվազյանը ներկայացրեց «Համալսարան-աշխատաշուկա ազգային ցանցի» գործառույթները, բացատրեց դրա էությունը, որից հետո ծավալվեց քննարկում՝ հարց ու պատասխանի տեսքով: Հնչեցին նաև այլ զեկուցումներ, մասնավորապես ՀՊՃՀ Վանաձորի մասնաճյուղի աշխատաշուկայի ուսումնասիրման և մասնագիտական կարիերայի կենտրոնի համակարգող Նելսոն Մամուլյանը հանդես եկավ «Համալսարան-աշխատաշուկա համակարգող գործակալությունների գործառույթները որակավորումների սեկտորալ շրջանակների մշակման և կրթական ծրագրերի վերանայման գործընթացում» թեմայով, Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ Սարգիս Ասատրյանցը՝ «Ուսանողների և շրջանավարտների մասնակցությունը և շահեկանությունը ծրագրի շրջանակներում» թեմայով, ՀԳՀՄ նախագահ Գագիկ Մակարյանը խոսեց ցանցի աշխատանքներում գործատուների ներգրավվածության, գործատու-համալսարան համագործակցության փոխշահավետության մասին, ՈԱԱԿ-ի ներկայացուցիչ Հայկ Դավեյանն անդրադարձավ ուսանողների ձեռքբերումների գնահատմանը սեկտորիալ որակավորումների տեսանկյունից:
«Կրթության որակն արդիական հիմնախնդիր է. այսօր աշխատաշուկան պահանջում է որակյալ կադրեր, իսկ այսօրվա կրթությունը ոչ միշտ է դա ապահովում: Այսօրվա քննարկումը կարևոր է այս դաշտում առկա բացերը, խնդիրները հայտնաբերելու, տեսնելու առումով: Ներկայացվեց նաև «Արարատ» ծրագրի շրջանակներում կատարված աշխատանքը, ձեռքբերումները»,-մեզ հետ զրույցում նշեց ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը:

Фонд  «Национального  центра  обеспечения  качества  профессионального  образования» (НЦОКПО) с 1-5 декабря  объявил  неделю  обеспечения  качества  образования,  которая  началась  сегодня  утром  в  Армянском  государственном  экономическом  университете.  На  протяжении  недели  качества  в  нашем  университете  будет  представлена программа  «Арарат» Темпуса, координатором  которой  является  АГЭУ.
В  мероприятии  участвовали  директор  НЦОК  Рубен  Топчян, проректор  по  учебно-методическим  работам  АГЭУ  Паруйр  Калантарян,  начальник  отдела  обеспечения  качества  Нерсес  Геворгян, координатор  национального  офиса  программы  «Эразмус  плюс» в  Армении  Лана  Карлова, председатель  Республиканского  союза  армянских  предпринимателей (РСАП) Гагик  Макарян, члены  программы  «Арарат», преподаватели.
На  мероприятии  с приветственным  словом  выступил  Паруйр  Калантарян, отмечая, что  приближается  заключительный  этап  программы  «Арарат», и  должны  быть  обобщены  проделанные  работы. Проректор  пожелал  начавшейся  недели  качества  успешного   процесса  и  эффективной  работы. Присутствующих  приветствовал   и  Рубен  Топчян, кто  подчеркнул  важность  программы  «Арарат». Обращаясь  к  укреплению  связи  университет-работодатель, Рубен  Топчян  отметил, что  в  рамках  взаимосотрудничества  работодатель  должен  представить  требования  к  подготовке  качественных  специалистов.  Об  обеспечении  качества  образования  в вузовской  системе  говорила  Лана  Карлова,  в  частности,  обращаясь  к  связи  университет-работодатель. Нерсес  Геворгян  представил    цели,  задачи   программы «Арарат», указывая    на  активную  деятельность  и  университетов,  и  работодателей  с  точки  зрения   укрепления  связи  университет-работодатель, повышения  качества  образования.
Представитель  НЦОК  Мкртыч  Айвазян  представил  операции  «Национальной  сети  университет-рынок  труда», объяснил  ее  сущность, после  чего  развернулось  обсуждение  в  виде  вопросов  и  ответов.  Прозвучали  также  другие  доклады,  в  частности,  выступил  координатор  центра  исследования  рынка  труда  и  профессиональной  карьеры  Ванадзорского  филиала  АГПУ  Нельсон  Мамулян  с  докладом  на  тему   «Функции  агенств, координирующих  университет-рынок  труда, в  процессе  пересмотра  образовательных  программ  и  разработки секториальных  квалификаций», заместитель  председателя  Армянской  студенческой  национальной  ассоциации  Саргис  Асатрянц  выступил    на  тему  «Участие  студентов  и  выпускников  и  выгодность  в  рамках  программы»,  председатель  РСАП  Гагик  Макарян  говорил   о  вовлеченности  работодателей  в  работы  сети,   взаимовыгодности  университет-работодатель, представитель  НЦОК  Айк  Давеян  обратился к  оценке  достижений  студентов  с  точки  зрения   секториальных  квалификаций.
«Качество  образования - актуальная проблема: сегодня  рынок  труда  требует  качественных  кадров, а  сегодняшнее  образование  не  всегда  это  обеспечивает. Сегодняшнее  обсуждение  важно  для  выявления  в  этом  поле  существующих  пробелов, проблем. Представлена  также  проделанная  работа,  достижения  в  рамках  программы  «Арарат»»,-в  беседе  с  нами  отметил  проректор  по  учебно-методическим  работам  АГЭУ  Паруйр  Калантарян.