Դիտումների քանակ՝ 1692
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի խորհրդակցությունների սրահում այսօր տեղի ունեցավ «Տարածաշրջանային ինտեգրացիոն գործընթացների խորացման ազդեցությունը ՀՀ ազգային մրցունակության  վրա» խորագրով գիտական սեմինար՝ «ՀՀ տնտեսության ոլորտային  զարգացման և հարկաբյուջետային քաղաքականության հիմնախնդիրները Մաքսային միությանն անդամակցության պայմաններում» ծրագրի շրջանակներում:
«Հայաստանի տնտեսության համեմատական առավելությունները տարածաշրջանային ինտեգրման համատեքստում» զեկուցումով հանդես եկավ հետազոտական խմբի անդամ, տ.գ.թ., դոցենտ Գրիգոր Նազարյանը:
Նա խոսեց ընդհանուր մաքսատուրքի ներդրման հնարավոր ծախսատարության պատճառների, մաքսային արժեքների որոշման մեթոդների խնդրի մասին, ներկայացրեց Մաքսային միության  ստատիկ և դինամիկ ազդեցությունները անդամակցող երկրի վրա, արտաքին առևտրում ՀՀ և ՌԴ համեմատական առավելությունները (աղյուսակի տեսքով) , անդրադարձավ Բելլա Բալասայի համաթվին և այլն:
Հետազոտական խմբի անդամ, տնտեսագիտության դոկտոր, դոցենտ Դավիթ Հախվերդյանը  ներկայացրեց մոդիֆիկացված գրավիտացիոն մոդելի ֆունկցիոնալ ձևը, դրանում առավել հաճախ օգտագործվող ցուցանիշները, գրավիտացիոն մոդելի էվոլուցիան, սահմանափակումները և այլն: Վերջում բանախոսն անդրադարձավ հիպոթեզներին:
Սեմինարի ավարտին,  թեմայի քննարկումից հետո, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը շնորհակալություն հայտնեց  բանախոսներին և կոչ արեց նկատի ունենալ քննարկման ժամանակ «Ամբերդի» աշխատակիցների կողմից  հնչեցված առաջարկություններն ու նկատառումները:
Հավելենք, որ վերոնշյալ հետազոտական  խմբի ղեկավարն է ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը:

Количество просмотров: 1175
Сегодня  в  конференц-зале  исследовательского  центра  «Амберд» состоялся  научный  семинар   «Влияние  углубления  региональных  интеграционных  процессов  на  национальную  конкурентоспособность  РА»  в  рамках  программы   «Проблемы  отраслевого  развития  экономики  РА  и  налогово-бюджетной  политики  в  условиях  вхождения  в Таможенный  Союз».
С  докладом  «Сравнительные  преимущества  экономики  Армения  в  контексте  региональной  интеграции» выступил  член  исследовательской  группы, к.э.н., доцент  Григор  Назарян.
Он  говорил  о  причинах  возможных  затрат  вложений  таможенной  пошлины, о  задаче методов  определения  таможенных  цен, представил статистическое  и  динамическое  влияния  Таможенного  союза  на  страну-члена  этого  союза, сравнительные  преимущества  РА  и  РФ  во  внешней  торговле (в  виде  таблицы), обратился  к  индексу  Беллы  Баласая  и  др.
Член  исследовательской  группы, доктор  экономических  наук, доцент  Давид  Ахвердян  представил  функциональную  форму  модифицированной  гравитационной  модели, часто  используемые  в  ней  показатели, эволюцию  гравитационной  модели, ограничения  и  др. В  конце  докладчик  обратился  к  гипотезам.
В  конце  семинара,  после  дискуссии  темы, директор  исследовательского  центра «Амберд» Самвел  Аветисян  выразил  признательность  докладчикам  и  призвал  учесть  прозвучавшие  во  время  дискуссии  предложения  и  соображения  сотрудников  «Амберд»-а.
Добавим, что  руководитель  вышеуказанной  исследовательской  группы -- заведующий  кафедрой  микроэкономики  и  организации  предпринимательской  деятельности  АГЭУ, доктор  экономических  наук, профессор  Микаел  Мелкумян.