2014-2015 ուսումնական տարում ՀՊՏՀ առկա ուսուցման բակալավրիատ է ընդունվել 994 դիմորդ, առկա ուսուցման մագիստրատուրա է ընդունվել 582 դիմորդ, հեռակա ուսուցման բակալավրիատ է ընդունվել 354, հեռակա ուսուցման մագիստրատուրա՝ 431 դիմորդներ: Այս մասին այսօր տեղի ունեցած գիտական խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը՝ ներկայացնելով 2014-2015 ուսումնական տարվա ընդունելության արդյունքները: Պրոռեկտորը նշեց, որ ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովը, որ աշխատել է մայիսի 5-ից նոյեմբերի 1-ը, գործել է ՀՀ ԿԳՆ հաստատած կանոնակարգի պահանջներին համաձայն, հանձնաժողովականներն աշխատել են բարեխղճորեն և որևէ դիմորդի կամ ծնողի կողմից բողոք չի եղել: Գիտխորհուրդը ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովի աշխատանքը գնահատեց բավարար:
Պարույր Քալանթարյանը ներկայացրեց նաև «Կրթական ծրագրեր մշակելու ուղեցույցը քննարկելու և հաստատելու մասին» հարցը՝ նշելով, որ կրթական ծրագրերի մշակման համար ներկայացվող ուղեցույցը նոր ձևաչափ է, մշակվել է եվրոպական կրթական չափանիշներին համապատասխան, արժանացել է միջազգային փորձագետների հավանությանը: Պրոռեկտորի ներկայացմամբ՝ կրթական ծրագրերի մշակման  առանցքը, ըստ ներկայացվող ձևաչափի, հետևյալն է՝ կրթական ծրագրերը կազմելիս վերջնարդյունքը համապատասխանեցնել աշխատաշուկայի պահանջներին: Դեկտեմբերի 2-րդ կեսին ամբիոնների վարիչների հետ հարցի շուրջ կսկսվեն խորհրդատվություններ: Գիտխորհուրդը քվեարկությամբ հաստատեց նաև այս հարցը:
Մրցութային հանձնաժողովի նախագահ Սուրեն Գևորգյանը ներկայացրեց հակաճգնաժամային և զբոսաշրջության կառավարման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Նելլի Շահնազարյանին և մակոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., պրոֆեսոր Իշխան Տիգրանյանին թեկնածուական ատենախոսության գիտական ղեկավարներ նշանակելու թույլտվության մասին ԲՈՀ-ին միջնորդելու մասին հարցերը, որոնց գիտխորհուրդը կողմ քվեարկեց: Փակ գաղտնի քվեարկության դրվեցին տնտեսագիտության թեկնածուներ Թադևոս Ավետիսյանին,  Մուշեղ Հովհաննիսյանին, Լիլիթ Քոլյանին, Լևոն Սահակյանին և ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի դասախոս Հակոբ Կյոկչյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու համար ԲՈՀ-ին միջնորդելու հարցերը: Գիտխորհուրդը քվեարկությամբ հաստատեց ներկայացված հարցերը:
Գիտական խորհրդի նախագահ, ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը ներկայացրեց գիտխորհրդին կից համահամլսարանական մրցութային հանձնաժողովի կազմում փոփոխություն կատարելու մասին հարցը, որը քվեարկությամբ հաստատվեց: Ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը ներկայացրեց «ՀՊՏՀ գործունեության բարելավման գործողությունների պլանը և գործունեության բարելավման գործողությունների ժամանակացույցը հաստատելու մասին» հարցը՝ ներկայացնելով, որ համալսարանը, հավատարմագրման գործընթացում ներգրավելով, անցած տարի կատարել և ՈԱԱԿ է ներկայացրել բուհի ինստիտուցիոնալ կարողությունների ինքնավերլուծություն, որից հետո համալսարան են այցելել փորձագետներ, կատարված աշխատանքին տվել եզրակացություն, որի հիման վրա կազմվել է համալսարանի գործունեության բարելավման պլան: Պրոռեկտորի խոսքով՝ ներկայացվող փաստաթղթի իրագործման հիման վրա համալսարանը պետք է անցնի հավատարմագրում, իսկ գործընթացի իրագործումը ծավալուն աշխատանք է, առանձնացված են 35 կարևորագույն նպատակներ, նախատեսվում են 100-ից ավելի գործողություններ, տասնյակ կանոնակարգերի և փաստաթղթերի մշակում: Պարույր Քալանթարյանի խոսքով՝ գործողությունների պլանում առանցքային են համալսարանի ռազմավարական պլանի, կրթական ծրագրերի մշակման, ինչես նաև գիտահետազոտական աշխատանքներում ֆինանսական արտաքին աղբյուրներ ներգրավելու հարցերը: Ներկայացված  հարցը հաստատվեց:
Գիտխորհուրդը քննարկեց և հաստատեց ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին հարցեր:

Количество просмотров: 829
В  2014-2015  учебном  году   в   бакалавриат  стационарного  обучения  АГЭУ  поступило  994 абитуриента, в  магистратуру  стационарного  обучения  поступило  582 абитуриента, заочный  бакалавриат  --  354, заочную  магистратуру  -- 431 абитуриент. Об  этом  объявил  на  сегодняшнем  заседании  ученого  совета  проректор  по  учебно-методическим  работам  АГЭУ  Паруйр  Калантарян,  представляя  результаты   приема  на  2014-2015 учебный  год.  Проректор  отметил, что   приемная  комиссия   АГЭУ, которая  работала  с  5-го  мая  до  1-го  ноября,  работала  согласно  требованиям  утвержденного  регламента  МОН  РА,  члены  комиссии  работали  добросовестно  и  не  было   жалоб  со  стороны  ни  абитуриентов, ни  родителей. Ученый  совет  АГЭУ  оценил  работу  приемной  комиссии  удовлетворительно.
Паруйр  Калантарян  представил  и  вопрос   «Об  обсуждении  и  утверждении   руководства  по   разработке  образовательных  программ», отмечая, что  представленное  руководство  по  разработке  образовательных  программ  имеет  новый  формат, разрабатывалось  соответственно  европейским  образовательным  стандартам,  удостоилось  одобрения  международных  экспертов.  По  представлению  проректора, суть  разработки  образовательных  программ,  по  представленному  формату,  следующая:  составляя  образовательные  программы,   соотнести    конечный  результат  с  требованиями  рынка   труда.   Во  2-ой  половине  декабря  с  заведующими  кафедр  начнутся  консультации  по  данному   вопросу.
Председатель  конкурсной  комиссии  Сурен  Геворгян   представил  вопросы    о   ходотайстве  ВАК о  разрешении  назначения  научными  руководителями    кандидатской   диссертации  заведующую  кафедрой  антикризисного  управления  и  управления  туризмом, к.э.н., доцента  Нелли  Шахназарян  и  заведующего  кафедрой  макроэкономики, к.э.н., профессора  Тиграна  Ишханяна,  за  которых  ученый  совет  проголосовал  положительно.  На  закрытое  тайное  голосование  были  поставлены  вопросы  о  ходотайстве  в  ВАК   присвоении  ученого  звания  доцента  кандидатам  экономических  наук  Тадевосу  Аветисяну,  Мушегу  Ованнисяну, Лилит Колян, Левону  Саакяну  и  преподавателю  кафедры  физвоспитания, ЧС  и  ГО  Акопу  Кекчяну. Ученый  совет  результатами  голосований  утвердил  представленные  вопросы.
Председатель  ученого  совета, ректор, профессор  Корюн  Атоян  представил  вопрос  о  проведении  изменений  в  составе  университетской  конкурсной  комиссии   при ученом  совете,   который  утвердился  после  голосований. Проректор  по  учебно-методическим  работам  АГЭУ  Паруйр  Калантарян  представил  вопрос  «Об  утверждении  плана  и  графика   улучшения  действий  деятельности  АГЭУ», представляя,  что  университет,  вовлекаясь  в  процесс  аккредитации, в  прошлом  году  проделал  и  представил   НЦОК   самоанализ  институциональных  возможностей  вуза,  после  чего  университет  посетили  эксперты,   дали  заключение  проделанной  работе,  на  основе  чего   был  составлен  план  улучшения  деятельности  университета.  По  словам  проректора, на  основе  осуществления  представленного  документа  университет  должен  пройти  аккредитацию,  а  осуществление  процесса --  это  большая  работа, выделены   35 важнейших  целей, планируются  более 100 действий, разработка десятков  регламентов  и  документов. По  словам  Паруйра  Калантаряна, в  плане  действий  стержневыми  являются  вопросы  разработки  стратегического  плана  университета, образовательных  программ,  а  также   вовлечение  в  научно-исследовательские  работы  внешних  финансовых  источников. Представленный  вопрос  утвердился.