Այսօր երիտասարդության միջազգային օրն է. երիտասարդության ներուժը գնահատում են ՀՊՏՀ դեկանները
Նոյեմբերի 10-ին  նշվում է Երիտասարդության համաշխարհային օրը: Տոնը սահմանվել է 1945թ. և նշանավորվում է նրանով, որ 1945թ. հենց այդ օրը Լոնդոնում տեղի ունեցած երիտասարդների համաշխարհային համաժողովի ընթացքում հիմնադրվել է Ժողովրդավարական երիտասարդության համաշխարհային դաշնությունը: Այն նպատակ էր հռչակել պայքարել հանուն խաղաղության, ժողովրդավարության, ազգային անկախության և երիտասարդների քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական իրավունքների պահպանման՝ համախմբելով տարբեր երիտասարդական կազմակերպությունների։
Տոնի առիթով ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը զրուցել է մեր բուհի 6 ֆակուլտետների դեկանների հետ, ովքեր գնահատել են երիտասարդության, մասնավորապես, իրենց ֆակուլտետների երիտասարդների ներուժը, նրանց հղել բարեմաղթանքներ: Դեկանները բարձր են գնահատում ուսանողների, ուսանողական խորհուրդների հասարակական ակտիվությունը թե' բուհի ներսում, թե' բուհից դուրս: Նրանցից շատերը կոչ են անում երիտասարդներին ճիշտ օգտագործել կյանքի լավագույն տարիները, շատ ժամանակ հատկացնել ուսմանը:
Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկան Թաթուլ Մկրտչյանը իր ֆակուլտետի երիտասարդությանը բնութագրեց ակտիվ, պատրաստակամ, նախաձեռնող: Դեկանը կարծիք հայտնեց, թե երիտասարդության համախմբվելու ունակությունը շատ մեծ է, ներուժը բարձր է: « Առաջվա համեմատ, այսօրվա երիտասարդությունը դրական առումով շատ է փոխվել, նրանք ակտիվ են, իրենց իրավունքների ու շահերի համար պայքարող ու հետևողական, ինչը բավականին գովելի է»,-նշեց Թաթուլ Մկրտչյանը՝ ընդգծելով՝ ցանկանում է, որ երիտասարդներն անտարբեր չլինեն իրենց ուսման, շրջապատում կատարվող երևույթների նկատմամբ: «Մեծ է երիտասարդների դերը, և նրանք շատ բան կարող են անել. երիտասարդ տարիների կուտակածն է, որ հետո վայելում են, ուստի, պետք է խելամիտ լինել»,- ասաց դեկանը:
Կառավարման ֆակուլտետի դեկան Միքայել Թավադյանը նշեց, որ ի տարբերություն իր ժամանակի երիտասարդության՝ այսօրվա երիտասարդությունը  շատ ազատ է, համարձակ:
«Շնորհավորում եմ բոլոր երիտասարդներին, մեր ուսանողներին: Ուզում եմ նշել, որ ունենք հիանալի երիտասարդություն, և նրանց գերակշիռ մասը սրտացավ է մեր երկրի, քաղաքի, հասարակության հիմնախնդիրների նկատմամբ: Մեր դեկանատը մշտապես կապի մեջ է ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի հետ և  ցանկանում եմ նշել, որ ՈւԽ նախագահ Հայկ Գրիգորյանի օգնությամբ քննարկվում են ֆակուլտետում առկա բոլոր խնդիրները, ուսանողությանը հուզող հարցերը: Շատ մեծ է բուհում  երիտասարդների դերը՝ ուսումնական, կազմակերպական հարցերի լուծման գործում: Երիտասարդությունը մեծ կշիռ ունի»,-հավաստիացրեց Միքայել Թավադյանը:
Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետում երիտասարդները շարժիչ ուժ են, կյանք ու եռանդ ներշնչող. այսպես է ասում դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը:
«Երբ որ ուսանողներն արձակուրդում են լինում և ֆակուլտետում լսարանները որոշ ժամանակ դատարկ են լինում, ես շատ եմ տխրում, որովհետև այն ոգևորությունը, այն մեծկենսախնդությունը, էներգիան, որ նրանք են փոխանցում, պակասում է: Իմ ֆակուլտետի երիտասարդության մեջ գնահատում եմ մարդկային որակները, սրտացավությունը, ինչը ամենակարևորն է մարդու մեջ: Մեր ուսանողները միշտ պատրաստ են օժանդակելու մեզ կազմակերպչական, ուսումնական գործընթացը բարելավելու  հարցերում: Ուրախալի է տեսնել, որ երիտասարդները մեծ դեր ունեն պետականաշինության գործում, ձևավորվում են որպես հասարակական ակտիվ գործիչներ: Իմ ֆակուլտետում ունեմ հիանալի երիտասարդներ՝ Վիգեն Հարությունյան, Դավիթ Պետրոսյան, Ռուզաննա Մուրադյան, Անի Բավոյան: Հաջողություն, անամպ երկինք ու երջանկություն եմ մաղթում մեր երիտասարդներին», -ասաց Աշոտ Մաթևոսյանը:
ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի դեկան Ատոմ Մարգարյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ այսօրվա երիտասարդության մասին երկար կարելի է խոսել, սակայն ինքը  ցանկանում է որպես դրական հատկանիշ գովել նրանց նպատակասլացությունը՝ ուսման և կարիերայի, ակտիվ կենսադիրքորոշում ցուցաբերելու, պահանջկոտ լինելու հարցերում:
Նշված որակը, ըստ դեկանի, օգնում է ֆակուլտետի ղեկավարությանը մի շարք ծրագրեր իրագործելիս, ինչը երիտասարդների շահերի վրա դրական է անդրադառնում:
«Ողջունելի է մեր երիտասարդների ներգրավվածությունը բուհական, հանրապետական, միջազգային  բազմաբնույթ միջոցառումներում (սպորտային խաղեր, ինտելեկտուալ մրցույթներ, հանրային կարևոր նշանակություն ունեցող իրադարձություններ): Այսօրվա երիտասարդները աշխույժ են, ազգային, միաժամանակ, բաց՝  այլ ազգերի հետ շփումներում, կարիերայի հարցում՝ հետևողական: Շնորհավորում եմ բոլոր   երիտասարդներին»,- նշեց Ատոմ Մարգարյանը:
Ֆինանսական ֆակուլտետի դեկանի ժ/պ Վահե Միքայելյանը ասաց, որ ինչպես շատերի, այնպես էլ իր հույսը երիտասարդներն են: «Հզոր ներուժ կա մեր երիտասարդության մեջ, և նրանք ի զորու են ապագան կերտելու: Ցանկանում եմ նշել, որ մեր սերունդը խնդիր ունի հայրենիքը ճանաչելու. լավ կլիներ, որ լրացվեր այս բացը: Ինչ վերաբերում է մեր ֆակուլտետի երիտասարդությանը, նշեմ, որ շատ ակտիվ են բոլոր հարցերում, կազմակերպչական մեծ ջիղ ունեն և մշտապես օժանդակում են մեզ»:
Ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկան Մանուկ Մովսիսյանն ասաց, որ իր ֆակուլտետի երիտասարդները հստակ նպատակ են իրագործում՝ գիտակցելով, որ ընտրել են արդիական  մասնագիտություն և վաղը աշխատաշուկայում մրցունակ են լինելու: «Ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում երիտասարդները ողջունում են բուհի ղեկավարության ծրագրերը՝ ուղղված ուսանողների շահերի պաշտպանությանը և մշտապես պատրաստակամ են՝ օգնելու մեզ կազմակերպչական հարցերում»,-նշեց Մանուկ Մովսիսյանը:
Սիրելի' երիտասարդներ, հուսով ենք, ձեր դեկանների բարեմաղթանքները մեկ անգամ ևս կպարտավորեցնեն ձեզ՝ ժամանակն արժևորելու, երիտասարդությունը գնահատելու: Շնորհավորում ենք, մաղթում բարի երթ կյանքի ճանապարհին:

Сегодня Международный день молодежи: потенциал молодежи оценивают деканы АГЭУ
10-го ноября отмечается международдный день Молодежи. Праздник установлен в 1945г. и знаменуется тем, что именно в этот день 1945 года на состоявшемся в Лондоне всемирной конференции молодежи была основана Всемирная федерация демократической молодежи. Цель федерации была борьба за мир, демократию, национальную независимость и защиту политических, экономических, социальных прав молодежи, сплотив различные молодежные организации.
По случаю праздника отдел информации и связей с общественностью АГЭУ беседовал с деканами 6 факультетов нашего вуза, которые оценили потенциал молодежи своих факультетов, обратились к ним с добрыми пожеланиями. Деканы высоко ценят общественную активность студентов, студенческих советов как в вузе, так и за его пределами. Многие из них призывают молодежь правильно использовать лучшие годы жизни, много времени уделять учебе. Декан факультета маркетинга и организации бизнеса Татул Мкртчян охарактеризовал молодежь своего факультета активной, инициативной. Декан выразил мнение, что способность сплочения у молодежи велик, потенциал высок. «По сравнению с прошлым, сегодняшняя молодежь в положительном смысле очень изменилась, она активна, борется за свои интересы и права, и последовательна, что достаточно похвально»,-отметил Татул Мкртчян, подчеркнув, желает, чтоб молодежь не была безразлична к своей учебе, явлениям, происходящим в окружении: «Велика роль молодежи, и она многое может сделать: накопленным в молодые годы, потом наслаждаются, нужно быть умным»,- сказал декан.
Декан факультета управления Микаел Тавадян отметил, что в отличие от молодежи его времени, сегодняшняя молодежь очень свободная, смелая.
«Поздравляю молодых, наших студентов. Хочу отметить, что имеем прекрасную молодежь, и ее большая часть переживает за проблемы нашей страны, города, общественности. Наш деканат постоянно в связи со студенческим советом факультета и желаю отметить, что с помощью председателя Студсовета Айка Григоряна обсуждаются все существующиеся проблемы факультета, волнующие студентов вопросы. Велика роль молодежи в вузе в деле решения учебных, организационных вопросов. Молодежь имеет большой вес»,-с уверенностью сказал Микаел Тавадян.
На факультете бухгалтерского учета и аудита молодежь является движущей силой, вдохновляющей жизнь и энергию: так говорит декан Ашот Матевосян.
«Когда у студентов каникулы и некоторое время аудитории факультета пустуют, я очень грущу, так как той воодушевленности, той жизнеспособности, энергии, которую они передают, не хватает. В молодежи моего факультета я ценю человеческие качества, заботливость, которые очень важны в человеке. Наши студенты всегда готовы помочь нам в вопросах улучшения учебного, организационного процесса. Отрадно видеть, что молодые имеют большую роль в деле построения государства, формируются как активные общественные деятели. У меня на факультете есть прекрасные молодые люди: Виген Арутюнян, Давид Петросян, Рузанна Мурадян, Ани Бавоян.. Желаю успехов, безоблачного неба и счастья нашей молодежи», -сказал Ашот Матевосян.
Декан факультета РЭ и МЭО Атом Маргарян в беседе с нами отметил, что о сегодняшней молодежи можно долго говорить, однако он желает в качестве положительного качества хвалить ее целеустремленность в вопросах учебы и карьеры, проявлении активной позиции, требовательности.
Указанное качество, по словам декана, помогает руководству факультета в осуществлении многих программ, что положительно отражается на интересах молодежи.
«Отрадно вовлечение молодежи в различных вузовских, республиканских, международных мероприятиях (спортивные игры, интеллектуальные соревнования, события, имеющие важное общественное значение). Сегодняшняя молодежь активна, национальна, одновременно открыта в общении с другими нациями,, в вопросе карьеры последовательна. Поздравляю всех молодых»,- отметил Атом Маргарян.
И/о декана финансового факультета Ваге Микаелян сказал, что как и надежда многих, так и его только на молодежь. «Мощный потенциал есть у нашей молодежи, и она в состоянии построить будущее. Желаю отметить, что перед нашим поколением стоит задача узнать родину: было бы хорошо, дополнить этот пробел. Что относится молодежи нашего факультета, отмечу, что очень активна во всех вопросах, имеет организаторские большие способности и всегда нам помогает».
Декан факультета информатики и статистики Манук Мовсисян сказал, что молодежь его факультета осуществляет четкие цели, сознавая, что они выбрали современную специальность и завтра она будет конкурентоспособна на рынке труда. «На факультете информатики и статистики молодежь приветствует программы руководства вуза, направленные на защиту интересов студентов, и всегда готова нам помочь в организационных вопросах»,-отметил Манук Мовсисян.
Дорогая молодежь, надеюсь, добрые пожелания ваших деканов еще раз заставят вас оценить время, молодость. Поздравляем, желаем счастливого жизненного пути,